hdp ye oy veren akp seçmeni

bakıyoruz chp oyu aynı, mhp oyu artmış akape oyu düşüp, hdp oyu artmış bu basit denklemden akplilerin hdp'ye oy verdiğini anlamak güç olmasa gerek bilal'e anlatır gibi anlattım. hainler meclise soktunuz diyen ağlama melis senin seçmenin soktu. şimdi o seçmene hain diyorlar, işin ilginç yanı yıllarca o hainler demek sizi iktidar yapmış vay be ben şok.
devamını gör...
irkçı kurtlerin ve ırkçı türklerin ayni kafa yapisinda oldugunu gostermistir...şaşırdık mi...
devamını gör...
hdp'ye oy veren ak parti seçmeni değildir. yani sadece ak parti seçmeni değildir.

ığdır'da mhp'nin oyları kuş olup uçmadı mesela. ya da insanlar sadece görmek istediklerini görmek ve sadece kendi görmek istediklerini anlatırsa burada hakkaniyetten bahsetmek doğru olmaz. özellikle mhp'nin %1 oy bile alamadığı illeri gördükten sonra doğrudan ak partiye maledilmesi oldukça saçmadır. hala insanlar milli irade diyemiyor. evet halkın bazı kesiminde parti tercihleri değişmiş olabilir.

değiştiren unsurlardan da bahsetmeden olmaz.

hdp'nin seçim çalışmalarının en meyve vereni "tehdit" olarak gösterilebilir. yıllar geçtikçe doğu anadolu bölgesi rahata kavuştu. hdp bize oy vermezseniz bu rahatınızı kaçıracağız dedi. ama kimse hdp'ye yüklenmiyor. neymiş ak partililer gitmiş hdp'ye barajı geçirmiş.

devamını gör...
eger türkiye genel oy dağılımına bakılırsa akpnin hangi oylarinin çekildiği de görülebilir; "tabi ki güneydoğu! "

peki neden?

çünkü o şeref yoksunu demirtaş denen herif, 3 günde kendini ülkeye barış güvercini olarak tanitsa da güneydoğuyu tehdit etmeyi unutmadi. baraji gecemeseydi ortalik yine toz duman olacakti. bakin size en canli örneği; ciddi ak partili olduğunu bildiğim bir kürt arkadasim bana bu sefer hdpye oy verdigini soyledi. nedeni sordugumda ise cevabi "eger hdp baraji aşamazsa ben askere gitmem" idi. memleketinde konuşulanlar, soylemler hep bu yondeymis. hdp baraji aşamazsa kan gövdeyi götürecek!
biz her nekadar bunlara gozlerimizi kapamis olsak da kabus bitmedi, terör kapida. keşke akp 2 yildir paralel paralel diye dolanip diger her şeye gözlerini kapamasalardi. terör daha cok yoğunlasılmasi daha aciliyeti olan bi konuydu.
devamını gör...
doğuda korku imparatorluğunu inşa eden barış bıldırcınına kanıp; islami şuurun yanından geçmeyen seçmenlerdir. sadece yasin börü'yü değil içimizdeki son vicdan kırıntısını da katletmişlerdir. mazlumluktan zalimliğe giden dönülmez yolda başarılar diliyorum.
edit: müslümanlar için hayırlı olmuştur.
devamını gör...
kürtçülüğü ağır basan seçmen. bir de bunların sevilay gibileri vardır. neyin kafasını yaşıyolla acaba toptan.
devamını gör...
bir çok ak partili seçmen tarafından "nankörlükle suçlanan ve çok küfür yiyen" seçmen.
devamını gör...
sayıları çok yüksektir. ntv'ninki gibi seçim sitelerinde önceki seçimle karşılaştırmalı sonuçlar görebiliyorsunuz. bir sürü doğu ilinde akp'den hdp'ye %20-30 civarlarında oy kayması oldu. ayrıca batı illerinde de akp azalıp hdp+mhp arttı. ben hdp'ye daha çok chp'den oy kayar diye düşünmüştüm ama esas kayma akp'den oldu.

bir de kimse hdp tarafını tehdit ediyor falan diye suçlamasın. hatayı tayyip'in "özür diledik tazminat ödedik uzatmaya gerek yok" (uludere katliamını kastediyor), "kürt sorunu diye bir şey yoktur", "kobani düştü düşecek" gibi açıklamalarında arasınlar. normalde böyle insanlık dışı açıklamalarını hep yapardı ama millet akp'nin alternatifi yok diye başkasına oy veremezdi. şimdi demirtaş gibi halkın içinden bir alternatif buldular direkt oylarını verdiler. oldukça rasyonel bir durum yani.
devamını gör...
her zaman dinledikleri, takip ettikleri havuz medya çalışanlarının gazına gelmiş olmaları ihtimali nedense hiç düşünülmeyen seçmen.

ne bekliyordunuz sahiden? biz hdp yi ve öcalan'ı kürtlerin temsilcisi olarak muhattap alıyoruz, bakın haklarınız için birlikte ne güzel işler çıkarıyoruz dedikten sonra kürtlerin hdp'nin baraj altında kalmasını göze alabileceğini mi? sahiden bu kadar naif olamazsınız. kimsenin akp'den ya da chp'den kayan kürt seçmeni suçlamaya hakkı zerre kadar yok. onu öcalan ve hdp'yi yağlayıp ballamadan önce düşünecektiniz.
devamını gör...
birinci sebebi yüzde 10 barajıdır. baraj 7 ye çekilseydi hdp'ye bu kadar kayma olmayacaktı. kürt seçmeni adeta körükleyen bir engel oldu bu.

ikinci sebebi ak parti'nin son iki ayda kürtleri cepte görüp milliyetçi oylara oynaması. sanki kendi hdp ile masaya oturmamis gibi hdp = pkk vurgusu yapması. burada bir şeyi hesap edemediler. ak parti'nin kürt oylarınin çok azı kemiklesmiş. büyük çoğunluğu çözüm süreci için veriyor. e siz de tam seçim zamanı milliyetçi damar tutturunca sonuç böyle oluyor. zaten onu da beceremediler mhp net bir sekilde oyunu artırdı.

bunun dışında mhp den hdp ye kayma ığdır'la sınırlı. diger illerde mhp nin esamesi bile okunmuyor. batıda ise chp den hdp ye "oy verelim ki gitsinler" mantığıyla bir kayış söz konusu.

tehdit olayları elbette var ama bir partinin zorla oyunu %100 arttırmasi mümkün değildir. ak parti artık çözüme sahip mi çıkacak yoksa milliyetçilik mi kasacak bi karar vermeli. çünkü kürtlerin tavrı çok net.
devamını gör...
--- alıntı ---

akp tetikçilerinden giden oylara yaylım ateşi.
yâhû, geçen 10 ağustosa kadar şuuru-iradesi yerinde olan millet, son 10 ay içinde mi delirdi?

--- alıntı ---
--- alıntı ---


--- alıntı ---
devamını gör...
istanbul da yaşadığı halde eğer hdp ye oy vermezse vatan hainliğiyle suçlanan seçmendir.. ve bizzat ak partili kürt abimiz tarafından dükkanından kovulmuştur.. ve aynı şekilde benim de seçimden önce aldığım duyum "hdp barajı geçmezse kan gövdeyi götürecek, bir çok yerler tehdit edilmiş, muhtarlıklara yazı gelmiş vs." gibilerinden şeyler..

ben eminim ki bundan önceki seçimde bir şekilde kandırılmış seçmen bu seçimde gözünü açmıştır, hdp ye oy vermediğinde değil, hdp ye oy verdiğinde kan gövdeyi götürmüştür..

müslüman olduğunu söyleyen kürt kardeşlerimizin bu seçim "barış, kardeşlik, dostluk" vs. yalanlarına doyduğunu düşünüyorum..
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar