hediye

hediyenin tarihçesi.

heyhat ülkesinin kralı heygidi ,doğum günü gelen kraliçe hayhay'a bir şeyler sunmak ister.uzun uzun düşünüp fikir salışverişinde bulunduktan sonra,kraliçe hayhay'a üzerinde ''h'' harfi yazan bir yüzük yaptırmaya karar verir.

büyük gün gelir çatar.kral heygidi kraliçe hayhay'a üzerinde ''h''harfi yazan yüzüğü verir ve der ki ''ey benim kraliçem bir bardak su ver de ben içem ''. kraliçe hayhay suyu getirir,sohbet esnasında söz dönüp dolaşıp armağanlara gelir.kraliçe hayhay sorar '' ey benim kralım bur da biraz duralım , bu yüzüğü bana ne diye verdiniz ''

kral heygidi '' ne diye olacak sultanım '' h '' diye verdim '' demiş.

işte o gün bu gündür karşılıksız menfaat gözetmeden karşınızdaki kişiye sunulan şeylere ''h '' diye denmiş , günümüz türkçesinede hediye olarak geçmiştir.
devamını gör...
"hediyeleşin, zira hediye, kalpteki kuşkuları giderir. komşu kadın, komşusu kadından gelen (hediyeyi) hakir görmesin, bir koyun paçası parçası olsa bile." *

"Bana bir koyunun inciği kadar ayağı hediye edilse kabul ederim, böyle bir yemeği yemeye çağrılsam icabet ederim." *
devamını gör...
mevlevilikte, nezr/nezir kelimesi adak - hediye olarak geçmektedir. bu sebeble, mevleviler birbirlerine bir şey armağan etmek istediklerinde '' nezr-i mevlana, mevlananın hediyesi'' diyerek takdim ederler ki bu şekilde sunulan hediyeler kabul edilir, reddedilmez!
devamını gör...
18.
(bkz: ayna)

bilemezsin
sana verecek bir armağanı ne kadar aradığımı
hiçbir şey içime sinmedi...
altın madenine altın sunmanın ne anlamı var
ya da okyanusa su...
düşündüğüm her şey doğuya baharat götürmek gibiydi.
kalbimi ve ruhumu vermemin bir yararı yok
çünkü sen zaten bunlara sahipsin.
o yüzden sana bir ayna getirdim,
kendine bak ve beni hatırla!..
*
devamını gör...
19.
aslında hep fonksiyonel, kullanacağı faydalı hediyelerden yanayım ama deneyip iyi randuman aldığım bir hediye var paylaşayım.

amerikada (başka ülkelerde de olabilir) yıldızların isimlerini satan kurumlar var. gökte milyarlarca yıldız var ve yıldızın birine sevgilinin adı verilebiliyor. yada yanyana iki yıldıza bir kendinizin bir de sevgilinin adı da verilebilir. galiba 130 $ gibi bir şeydi, kredi kartıyla ödüyosunuz taa amerikadan kargoyla size yıldızınızı gösteren bir gök haritası, ismin tescil edildiğine dair bir belge falan yolluyolar. böyle anlatınca olmuyor ama sana yıldız aldım deyince ağzı bir karış açık kalıyor. gece fezaya bakıp bakıp seviniyor hangisi benim diye.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar