hekimoğlu

*

hekimoğŸlu (? - 26 Nisan 1913, fatsa,ordu) asıl adı hekimoğŸlu ibrahim olup fatsa'nın yassıtaşŸ köyündendir. Uzun yıllar fatsa, ordu, tokat, niksar, samsun dağŸlarında hüküm süren, halk arasında mertliğŸi, yiğŸitliğŸi ve yardımseverliğŸiyle şŸöhret yapan ve adına türkü yakılan halk kahramanlarından biridir. Osmanlı Devlet ArşŸivinde Ayhan Yüksel'in araşŸtırmalarına göre, 1900'lerin ilk yıllarında fatsa'da değŸirmencilik yaparken haksız bir suçlamayla karşŸılaşŸıp Gürcü bir beyin yeğŸeni tarafından vurulmak üzereyken atik davranarak beyin yeğŸenini vurmuşŸ ve ardından dağŸa çıkmışŸtır. Daha sonra Gürcü Bey'i kan davası güderek hekimoğŸlu'nun köyünde zulüm yapmışŸ ve ardından 3 kişŸi daha dağŸa çıkarak hekimoğŸlu'na katılmışŸtır. hekimoğŸlu zalimin zulmünu yanına bırakmamışŸ, aynalı martinisiyle, attığŸını vurmasıyla namı yürümüşŸ ve olay Türk-Gürcü çatışŸmasına dönmüşŸtür.

15 Aralık 1908'de Fatsa müderrisinin Dahiliye Nezareti'ne çektiğŸi telgrafnamede durum ayrıntılarıyla anlatılmışŸ ve hekimoğŸlu'nun dağŸdan indirilmesi için destek ve takip istenmişŸtir. Ama gerek hekimoğŸlu'nun becerisi gerekse Türk köylerinden destek görerek saklanmasıyla uzun süre hekimoğŸlu dağŸdan indirilememişŸ ve Gürcü Bey'e karşŸı faaliyetlerini arttırmışŸtır. Bir kaç sene sonra osmanlı devleti'nden affını talep etmişŸse de şžura-yı Devlet kararıyla af talebi kabul olunmamışŸ ve 26 Nisan 1913 günü doğŸduğŸu köyde sekiz saat süren bir çarpışŸma sonrası öldürülmüşŸtür. hekimoğŸlu türküsü ise ölümünden sonra adına yakılmışŸtır.

(bkz: hekimoğŸlu türküsü)
devamını gör...
*

hekimoğlu (? - 26 Nisan 1913, fatsa,ordu) asıl adı hekimoğlu ibrahim olup fatsa'nın yassıtaş köyündendir. Uzun yıllar fatsa, ordu, tokat, niksar, samsun dağlarında hüküm süren, halk arasında mertliği, yiğitliği ve yardımseverliğiyle şöhret yapan ve adına türkü yakılan halk kahramanlarından biridir. Osmanlı Devlet Arşivinde Ayhan Yüksel'in araştırmalarına göre, 1900'lerin ilk yıllarında fatsa'da değirmencilik yaparken haksız bir suçlamayla karşılaşıp Gürcü bir beyin yeğeni tarafından vurulmak üzereyken atik davranarak beyin yeğenini vurmuş ve ardından dağa çıkmıştır. Daha sonra Gürcü Bey'i kan davası güderek hekimoğlu'nun köyünde zulüm yapmış ve ardından 3 kişi daha dağa çıkarak hekimoğlu'na katılmıştır. hekimoğlu zalimin zulmünu yanına bırakmamış, aynalı martinisiyle, attığını vurmasıyla namı yürümüş ve olay Türk-Gürcü çatışmasına dönmüştür.

15 Aralık 1908'de Fatsa müderrisinin Dahiliye Nezareti'ne çektiği telgrafnamede durum ayrıntılarıyla anlatılmış ve hekimoğlu'nun dağdan indirilmesi için destek ve takip istenmiştir. Ama gerek hekimoğlu'nun becerisi gerekse Türk köylerinden destek görerek saklanmasıyla uzun süre hekimoğlu dağdan indirilememiş ve Gürcü Bey'e karşı faaliyetlerini arttırmıştır. Bir kaç sene sonra osmanlı devleti'nden affını talep etmişse de Şura-yı Devlet kararıyla af talebi kabul olunmamış ve 26 Nisan 1913 günü doğduğu köyde sekiz saat süren bir çarpışma sonrası öldürülmüştür. hekimoğlu türküsü ise ölümünden sonra adına yakılmıştır.

(bkz: hekimoğlu türküsü)
devamını gör...
youtube bana bildirim yollamış hekimoğlu başlıyor diye. heyecanlandım çünkü ilk aklıma gelen kurtlar vadisi spin off projesi olduğuydu.

süleyman çakırın gençliğini falan anlatacaklar diye düşünürken tanıtım videosunu açınca şoka girdim.

yılların house md sini uyarlaya uyarlaya hekimoğlu ismi ile uyarlamışlar. dakika 1 gol 1 böyle bir isim mi olur.

mucize doktor ismi bile 100 kere daha mantıklı.
devamını gör...
uyarlama diziymiş. tek fark oyuncuların türk olması ise geri kalan her şey aynı ise niye bunu izleyelim?* yani uyarlama deyip de millete bu tarz şeyler sunmaları halkı salak yerine koyduklarını ve türk sinemasından bir cacık olmayacağını göstermektedir. he, halk yine koşup çılgınlar gibi izleyecek, o ayrı.

(bkz: galip derviş) *
devamını gör...
çeviri diziymiş falan bilmiyorum da aileyle çay faslında arkada duran dizilerin en iyisi bu ara.
timuçin esen, okan yalabık, kaan yıldırım iyi oyuncular zaten. bir de güneş yerinde'yi duyunca ehehehe diye gülümsetti.

zaten benim herhangi bir diziden beklentim çay içilirken kaliteli fon oluştursun el kumandaya gitmek zorunda kalmasın. beklentilerime göre 5 üzerinden 4 verdim.
devamını gör...
en iyi türk işi uyarlamalardan biri. mevzu bahis timuçin esen olunca ortaya kalitesiz bir şey çıkması neredeyse imkansız zaten. ailece takipteyiz efendim.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar