helal katsayısı x olsun
haram katsayısı y olsun

z>1 olmak üzere

x/y > z koşuluyla matematikçiler tarafından açıklanabilirdir.

devamını gör...
bereket kelimesine inanan, hayatının bir köşesine koyan insanlar için geçerli değer.

suriyeli mülteciler en bariz örneği aslında. avrupalı ekonomistlerin tüm avrupa kıtasına 1,5 milyon mülteci gelse avrupa birliği dağılır, ekonomi bozulur söylemlerine baktığımızda ; ülkemizde 4 milyona varan mültecilerin hala bir dereceye kadar ülke dinamiklerinde uyumsal yaşaması bereketten başka nedir Allah aşkına?

biz , biliriz ki bir fakirle bölüşüp yediğimiz ekmek ; bölmeden tek başımıza yediğimiz ekmekten çok daha fazla huzur ve mutluluk verirr ,bereket olarak geri döner. helal iki liranın haram üç liradan fazla olması da aynı bu minvalde. alın terimizle kazandığımız üç kuruş ; haram yoldan kazanılmış on kuruştan -akla,mantığa,bilime,ona buna-uymasa da üstündür , illaki üstündür.zira işin ucunda bereket vardır.
devamını gör...
ayda 300tl ile geçinen evli ve çocuklu bir mücahit abimizi öğrendikten sonra kat be kat inandığım gerçektir.

aylık geliri normalde 1000tl ama 700tlsini cephede beraber savaşırken şehit olan diğer bir mücahit kardeşinin ailesine veriyor.
devamını gör...
anadolu'da bir söz vardır bu bağlamda: "helalin dibi dağ gibi, tepesi kıl gibi; haramınsa dibi kıl gibi, tepesi dağ gibi" derler.

haramın temeli zayıftır, çok olsa veya öyle görünse de bir rüzgara bakar. helal olan ise az da olsa kalıcıdır, sağlamdır ve tatmin edicidir (bereket).

anahtar kavramlar: kanaat-meşruiyet-hakediş; tamahkârlık-gayrimeşruluk-haksız edinim.
devamını gör...
helal 1200 liramla tutmaya çalıştığım evin haram 1400 liraya başkasına kiralandığı günümüzde geçerliliğini bu alem sathında yitiren düstur. haram çokluğa özenmiyorum amenna lakin ilahi adaletin bazen bu dünyaya da uğramayışına içerliyorum. muhtemelen yine benim duam azdır, şükrüm yetersizdir falan. evet evet, biliyorum...
devamını gör...
eğer kazancında bereket yoksa
dönüp en son ne zaman sadaka verdim diye düşünmelidir mümin.
hiçbir iktisatçı açıklayamaz belki bunu ama tecrübemdir ki çalışır.
devamını gör...
başlığı okuyunca sırlar dünyası izlemiş gibi oluyorsun.
tamam çok şükür kimsenin parasında pulunda malında mülkünde gözümüz yokta biri çıkıp anlatsın lütfen?
biri matematiği şurada çürütsün ne olur.
kıssa, menkıbe ibretlik hikaye dinleye dinleye sapıttınız.
devamını gör...
rant ekonomisinin çöküşe geçmesiyle görülen gerçek . krediyle zenginleşmiş gözüken orta ve alt gelir grubu peşin olarak bir şeyleri alamadığında krizi gerçekten görecek .
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar