helal daire keyfe kafidir

müslüman kimselerin eğlence anlayışını sınırlandırırken kullandıkları ifade.

elbette herkesin eğlenmeye hakkı vardır, kaliteli zaman geçirebilmeye ve faaliyetlerde bulunmaya hakkı vardır amma fakat lakin bunun sınırı helal çizgisi olmalıdır.
devamını gör...
üzümden belki yüz çeşit helal gıda elde edilebiliyor ama sen bunları gözünün önüne ve hayatının içine almadan haram olana yönelirsen kendine ve içinde bulunduğun topluma zulmetmiş olursun. bu kadar yani, fazla kurcalamaya gerek yok.
devamını gör...
hayata helal haram gibi basit ve saçma bir kıstasla yanaşmak hayati zindan haline getirmekle eşdeğerdir. helalı harami umursamamak degil bahsim her seye bu minvalde yaklaşmak. bunun ileri seviyesi helalı haram yapmaya götürüyor bagnazlik, yobazlık ve sigirliga.
devamını gör...
bence salt bu haliyle sakıncalı bir yaklaşım. zaten bir müslümanın dünyevi olarak keyfe talip olması, onu istemesi, en azından yav şöyle helalinden yok mu bari onla yetinelim tavrı zayıf bir imanın tezahürü bence. oysa “dünya mü’minin zindanı, kâfirin de cennetidir.” * ile ortaya konulan düstur daha güçlü, daha hakikatli bir zemin buluyor insan ruhunda.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar