helikopter para

helikopter parası, ekonomi likidite tuzağındayken (sıfıra yakın faiz oranları ve ekonomi durgunluk içinde kaldığında) bazen nicel genişlemeye (qe) alternatif olarak önerilen önerilen alışılmadık bir para politikasıdır.

"helikopter parası" ifadesi ilk olarak 1969'da, parasal genişlemenin etkilerini göstermek için bir helikopterden para bırakma meselesi yazdığı milton friedman tarafından ortaya konuldu.

*

koronavirüs nedeniyle amerikan vatandaşlarına dağıtılması düşünülen* nakit paranın teknik ismi.

--- alıntı ---

finally, at long last, the market has forced the administration to do what it had to do: send money to the people via a check in the mail, of course, assuming congress approves this fiscal bazooka. the treasury secretary announced this morning that he would propose a $1,000 check be given to every american: “americans need cash now, and the president wants to give cash now, in the next two weeks.” (source: bloomberg, white house press briefing march 17, 2020)
*
--- alıntı ---

türkiye'de de evde kalanlara teşvik için para verileceği söyleniyor, acaba bu kapsamda değerlendirilebilir mi, işin uzmanına bırakıyorum.

(bkz: covid-19 virüsüne yönelik evde kalanlara 42.5 lira ücret ödenmesi)
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar