hem laik hem müslüman olunmaz

düşünsenize camiye gidiyorsunuz ama "ya bu ezan böyle okunmak zorunda mı teknoloji gelişti artık namaz hatırlatıcı uygulamalar neyin var" diyorsunuz.
devamını gör...
devamında "kişiler laik olmaz ama devlet olur" deyip batırmasa helal olsun diyecektim. azıcık karakterli olun be!

evet, islam dini laiklik ile bariz uyuşmuyor. zorlamanın, türlü tevillerin anlamı yok.
devamını gör...
laik bir müslüman, laik ve demokratik bir düzenle yönetilen bir ülkede yaşamayı ve o ülkenin anayasasına ve yasalarına uymayı kabul etmiş bireydir. bu kadar bariz.
ha derseniz ki türkiye cumhuriyeti devleti laik değildir ve/veya olamaz o vakit tartışılabilir bu konu. bu ülkeyi iran islam cumhuriyeti ya da suudi arabistan zannedenler var hala.
devamını gör...
devlet laik olabilir. buradaki laiklikten yobazlık seviyesindeki laikliği istisna ediyoruz. müslümana hakkını veren laik devlete laik devlet denebilir.

lakin müslümanın inanç ve ibadet hürriyetini kısıtlayıp islamiyeti, kontrolü altındaki camilere hapseden laik devlet, laik devlet değildir.

ders kitaplarındaki laiklik tanımını bile kendi ideolojisine uyduran bir yapı söz konusu.

laiklik, devletin dinlere karşı tarafsız oluşu, bir başka tabirle aynı mesafede olmasıdır.

müslüman laik olamaz lakin devlet olur.
laik devleti, islam devletine inkilap ettirmek te müslüman teb’a-nın vazifesidir.

velhasıl bu iş türkiye’de gerçekleşecektir. kur’an ve sünnete yapışan mü’min sayısı arttığında artık başka seçenek kalmayacak.

“iki bahr (deniz) arasında bir şehir vardır, iki kez fetholunacaktır. ilki kılıçla, ikinci defa tekbirle...”
devamını gör...
tahrif olunmuş bir dine* tepki olarak ortaya çıkan ne kadar kavram varsa tek dişi kalmışlara özene bezene benzeme güncellemesine geç kalınmayıp insan hayatının en küçük ayrıntısı olan işlerin insanlarca nasıl yapılacağını öğreten bir dine* karşı "hani bana, hani bana" diyen akıl baliğ olmamış bir çocuğun "mermiyi ok ile atsam yine gider ki" tarzı hayallemelerinde neredeyse 200 yıldır ok ile hala mermi atanlar yüzünden sıfır noktasında yerinde sayan, pedalı olup tekeri olmayan bisiklete binmiş at gözlüklü insanlar türedi ve hala devam ediyor... Ve hala şu tartışma yapılıyor: "hocam, ben müslümanım ama laik de olmak istiyorum. bir sakıncası var mıdır?". e kardeşim sen daha dinin başını anlamamışsın ki hem dini eleştiriyorsun hem de (bkz: oksimoron) örneği olarak zıt sistemleri birbirine entegre etmeye çalışıyorsun!
devamını gör...
şeriatçı bir ateist olamazsınız, ama laik bir müslüman olabilirsiniz. çünkü şeriatçılık, islam hukukuna sahip olmak ve tabanında islam temelleri üzerine kurulu bir sistemi onaylamak demektir ki bunu bir ateistin desteklemesi pek mümkün olmaz. * öte yandan temelinde herhangi bir inanç bulunmayan fakat tüm inançlara aynı şekilde yaklaşan laisizmi destekleyen bir müslüman pek âlâ olunabilir. günümüzdeki laik olduğunu söyleyenlere aldırmayın, gerçek laisizm o değildir zaten.

olunamayacağını söyleyen fakat bu şekilde piyasa çıkmış olanların güldürmesiyle varılan ilginç bir tespit...
devamını gör...
doğru önerme. aslında şöyle düzeltilmesi gerekiyor vatandaş istese de laik olamaz, laiklik devlet içindir vatandaşlar ''laik'im'' diyemez. sözün doğrusu; ''laikliği benimsiyorum, müslümanım.'' işte bu yalandır ve yanlıştır. ayrıca hem laik hem müslüman olunmaz diyen malum zatın, ismail kahraman'ın yeni anayasa da laiklik olmasın teklifine binaen, aşağı yukarı ''ne gerek var'' demeye getirmiştir.
devamını gör...
laikliğin, kur'an'ın temel taleplerinden biri olduğunu bilmeyen zatın saçmalaması. gerçi derdi kur'an'ı bilmek, anlamak değil zaten, Allah ile aldatmak.

kitap tavsiyesi vereyim:

Allah ile aldatmak
prof. dr. yaşar nuri öztürk
devamını gör...
dinim benim tuttuğum bir futbol takımı değil, hayatımı ve ahiretimi adadığım bir kavram. bir kaç salağın "biz devletin şu şu organlarını ele geçirdik o yüzden artık senin dinini şurada sınırlıyoruz" deme hakkı yetkisi ve gücü yok. devletin organlarını ne kadarını ele geçirmiş olursanız olun, ne kadar bana bize sövecek aptal laik bir nesil yetiştirmiş olursanız olun ben kurana bakar ve size onun diliyle "kafirin ta kendisisiniz" derim.

sen istediğin kadar kalbim temiz de, senin kalbini Allah senden iyi bilir ve Allah sana kafir diyorsa benim bu konuda ikrar etmekten başka diyeceğim de olamaz. laikler kafirdir.
devamını gör...
sahibini ve onaylayanları bağlayan bir ifade.

anlayamıyorduk, oy veren, adaletine inanmadığı mahkemeden yararlanan, benimsemediği sistemde bedava eğitim gören, karma transfer sağlayan toplu taşımayı indirimli ve bedava kullanmakta besi görmeyenlerin konu laiklik olunca kafir süzgecine dönüşmesini.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar