her düşünceye saygı duyma saçmalığı

şimdiye kadar gördüğüm en saygısız saçmalıktır. saygı kavramının ucuzlaştırılması, aşağı çekilmesidir. en fazla liberaller sever böyle her söylenene saygı duymayı. biri tuvalete gittim dese bile saygı duyuyorum diyorlar. neye saygı duyuyorsun yahu. adam hacetimi giderdim diyor işte.
doğru düzgün konuşan ile angut angut konuşan nasıl bir tutulur. bu nasıl bir adalet anlayışıdır. anlayın artık yahu. eşitliği sağlamak adalet değilir.
devamını gör...
dinlemeyi soru sormayı neden niçini araştırmayı bilmeyen insan repliğidir. cahilliğin kılıfıdır. konuşmayı becerse bu kadar saygı duymak zorunda olmayacağını bilecek halbuki.
devamını gör...
saçmalıktır zira her düşünce saygın değildir. eğer saygı duyulacak bir düşünce olduğuna inanıyorsan sen de öyle düşün o halde. bir şeyin ayırdına varamıyoruz sanki; her düşünceye saygılı olmak değil, herkesin istediği gibi düşünme hakkına saygı duymak gerekir hır gür olmayan bir dünya için. senin düşünceni paylaşmıyorum ama senin o düşünceye, fikre iman etme hakkına saygı duyuyorum. ve zaten senin fikrin sana benim fikrim bana, senin dinin sana benim dinim bana...
devamını gör...
böyle bir şey yoktur, anlamı düşünülmeden yayılmış bir gevelemedir,

saygı, hürmettir de, saygı değerli olana, üstün olanadır,

belki yerine tahammülü kullanabiliriz,

saygı duymuyorum ama tahammül etmek durumunda kalabiliyorum. tahammül edilebilecek olanlar da elimizle, dilimizle, gücümüzle def edemeyeceklerimizdir sadece, belki.
devamını gör...
kimsenin kimsenin düşüncesine saygı duymadığı harikulade bir dünya temenni ediyoruz. cogito olarak ne kadar entelektüel bir topluluk olduğumuzun beyanatıdır bu resmen. meselenin Allah ile bağdaştırılması ise tam beklediğim hareket o adam sosise de tapsa sen aşağılayamazsın, saygı duymakta insani değerlere onun değil senin insani değerlerine olan saygın ile eş değerdir. hadi şimdi gidip pırrrraaandelliye küfredelim.
devamını gör...
çok genellenmiş bir durumdur..
benim fikirlerimle zıt olsa bile dinleyip hakkında düşüneceklerim olduğu gibi duymaya dahi tahammül edemeyeceklerim vardır.. işte bu tahammül edilemez düşünceler asla saygı hak etmez..
devamını gör...
''her'' düşünceye saygı duymak diye birşey söz konusu bile değildir.tahammul etmek de söz konusu değildir.herşeye saygı duyarsan senin inandıkların ne olacak.ihanet değilmidir?mevcut düşünce akımının olduğu yerden tebdil-i mekan yapmak uygundur.yoksa senin inandıklarına ters hareket yapma riski doğar...
devamını gör...
her zaman şunu savunurum ki; bir insan ilkeli ise, inandığı hayat felsefesi hakikaten bir düşünce, bir emek ürünüyse o insan her haliyle saygıdeğerdir. düşünce denilen şey saygıdeğerdir. ama kin, nefret saygıdeğer değildir.
devamını gör...
fikre katılmayabilirsin hatta sana saçma da gelebilir ama saygı duymak zorundasin bu da senin karakterinin oturdugunu gosterir. mesela x kisisi geldi siyaset veya din hakkında tam senin farklı düşüncende dinlersin böylece saygı duymuş olursun,
sonra o insanın konusması biter takıldıgın ve karşı cıktiklarına karşı sende fikrini savunursun baktın uzlaşamadınız konuyu kapatırsınız. eger sevdigin insansa karşılıklı olarak bir daha o konuları açmazsınız olur biter. her insanın beyni kisiligi farklı farklıdır o tek beyinden milyonlarca düşünce geçer o her fikrin hepsi sana uymak zorunda mı degil. peki senin dusuncelerin kendi adına konuş saygı duyulmayı haketmez mi hak eder ozaman sende karşı tarafa karşı empati yapmak durumundasın ancak ozaman tek düşünce kalıbında dogma bir insan olmazsın. sen başkasının fikrini dinledin saygı duydun diye ne kendi değerlerinden ne de inançlarından ödün vermiş olmazsın.
devamını gör...
düşünceme saygı duymayanlar tarafından eksilendiğim köşe. siz ne de kendinizle çelişmeyen insanlar olmuşsunuz, göz yaşartıcı.
devamını gör...
kendi düşünceleri haricindeki bir fikre saygı duymayan kişi saçmalığı ile kapışacak olandır.

saygı, kabullenmek değildir.
eleştirmemek hiç değildir.
ama hakaret etmemektir.

iyi ayırt etmek gerekir...
devamını gör...
düşünceye değil de insana saygı duymak olarak anlaşılırsa saçmalık boyutu ortadan kalkmış olmaktadır.

yoksa bir kişiye veya onun düşüncesine saygı duymak zorunda değil elbette hiçkimse.

amma velakin, Allahu teala'nın yarattığı insan, sırf insan olduğu için kötü söz ve muameleden uzak olmayı haketmektedir. dolayısıyla, kişiye/düşüncelerine saygı duymakla insana ve dolayısıyla bunu vesile kılarak onu böylesi mükemmel şekilde yaratan rabbimize saygı duymak arasındaki farkı iyi analiz etmek gerek.

ha böylesi mükemmel yaratılmışken ben esfele safilîn olacağım diyen adama ve düşüncelerine elbette saygı gösterecek değiliz! ama no hakaret, no şiddet!*
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar