her gece aynı rüyayı görmek

düşüncelerin görsel anlatımıdır rüyalar. her gece aynı rüyayı gören birinin, aklında sadece tek bir şey vardır. son haftalarda karla kaplı yollar görüyorum, o yollarda birini aradığımı! bunun anlamını ikimiz de biliyoruz.
devamını gör...
--- alıntı ---


müridin biri, gün gelmiş intisab ettiği şeyhin, gerçekten de hak bir şeyh olup olmadığından kuşkuya düşmüş. uzun bir müddet tereddütler geçirdikten sonra istihareye yatıp şeyhinin hak olup olmadığını, düşünde vâki olacak bir işaret aracılığıyla, anlamak istemiş.

hemen o gece istihareye yatmış. rüyasında bir de ne görsün, şeyh efendi, cehennemin ortasında, alevler içinde, hem de cayır cayır yanmakta.

eyvah, diye inlemiş, güya bu şeyh bana cennete gidecek yolu gösterecek idi, göstermek ne kelime bizatihi götürecek idi. oysa kendisi ateşler içerisinde yanıyor.

uzun uzun düşündükten sonra, en nihayet, kendisine yararı olmayanın bana da yararı olmaz, deyip şeyhin yanına gitmeye ve kendisinden izin isteyip dergâhtan ayrılmaya karar vermiş.

ertesi gün mahzun bir hâlde tekkeye gitmiş. şeyh efendiyi avluda yalınız başına gezinirken görmüş. yanına yaklaşınca, şeyh efendi, bakmış, müridin yüzünden düşen bin parça. tabii hemen anlayıvermiş neler olduğunu.

tebessüm edip, ne o, demiş, yoksa sen de mi o rüyayı gördün?

mürid, mahçup mahçup, evet mânâsında başını sallayınca, efendi şöyle buyurmuş:

evlâdım! ben de yıllardır düşlerimde kendimi o hâlde görüyorum. lâkin bugüne değin yaptıklarımı yapmaya devam etmekten gayrı yapabileceğim hiçbir şey yok!

--- alıntı ---

yazının tamamı için:

http://www.cogitosozluk.net...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar