her şerde bir hayır vardır

tüm gün kafamın içinde dönüp duran hadis.
sabahtan hastanede sıra beklerken kadının biri acilden gelen hastalara çemkirerek öne geçiyorsunuz haksızlık bu gibisinden söylenmeye başladı o sırada herkes baktığı gibi ben de haliyle sesin geldiği yöne baktım gözüne kestirdi herhâlde hiddetlenerek gençler de bu duruma ses etmezse halimiz ne olacak dedi. ulan yerimde oturuyorum bana ne söyleniyon diyemedim. öğlene doğru çarşıya indim. sevgi yolu taşlarını bilirsiniz. küp küp kesme şeklinde ve yol girintili çıkıntılıdır derken kendimi yerde buldum. pantolonun yırtıldığına mı yanayım çarşının ortasında düşüp dizlerimi parçaladığıma mı yoksa bir daha asla giymeyeceğim şalvarvari bir şey alıp alelacele giydiğime mi bilemedim.
aşırı unutkan biri olduğum için aldıklarımın üstünü çize çize çarşıda giderken öküzün biri çarptı kıl payı kalem gözüme girmedi fakat hâlâ çevresi zonkluyor. bir de sanırım otobüste biri kentkartı çarptı eve gitmek için cehennemin dibinden bilet almak zorunda kaldım.
ve yol boyu düşündüm. hayır bunların hangi birinde? yada bunlar şer miydi?
devamını gör...
uludereden golcuge gelişimde diyabet etkili olmuştu. atama sonuclarina bakarken biliyordum biliyordum Allah bana bu hastalığı bosa vermedi diye sevinc cigligi attim.. vardir bilinmeyen guzellikler bugunku zorluklarda.. goremeyiz bilemeyiz şu an. ama ilerde ancak anlayabiliriz.
devamını gör...
hayır ve şerrin tanımına bağlıdır aslında..

dünya hayatında yaşadıklarımız
ahirettekinin zerresi bile değildir..

kişi faraza dünyanın en büyük acısını çekse
cehennemi uzaktan görmenin azabı yanında hiçtir..

veyahut dünyanın en büyük mutluluğunu zevkini yaşasa
cennetin uzaktan kokusunu hissetmeyi değişmez..

hasılı dünyadaki her sıkıntı
ahiretteki sonsuz kat büyüklükteki azaplara kefaret olur..

evliyanın dünyevi sıkıntılara bakışı böyledir..
sıkıntılar üst üste gelmeye başladı mı oh be derler..
nitekim sıkıntı çekmeyen evliyalar kendi hallerinden şüphe etmişlerdir..

biz gibi nefsi emmareli kullar içinse sıkıntılara sabretmek,
isyan etmemek çok büyük hayırlara vesilere olur..
karşılığı dünyada verilmese bile ahirette milyon misliyle verilir.

doğrusu ahiretteki en ufak azabın veya sevincin yanında
dünyadaki sıkıntı veya sevinçlerin zerre kadar önemi yoktur...
devamını gör...
şu hayatta öğrendiğim şey; şer sandığım mevzulardaki hayrı sancılı da olsa zaman içinde görmek. her şey rahman'ın muazzam düzeni dahilinde.
devamını gör...
bir gerçek.
zamanında acıdan süründüren şeyler, günü geldi iyi ki yaşamışım dedirtti bana. yaşanılan her kötü şeyden bir ders alınır. hiç değilse ne yapmamanız gerektiğini öğrenmiş olursunuz.
devamını gör...
her yerde bir bayır vardır.
her herde bir çayır vardır.

bakın tamamen serbest çağrışım. bunda ne hayır vardır?

bebeklere, çocuklara tecavüz edildiğinde bu hayır kimedir, sevgili din pıtırcıkları?
gül gibi insanlar pisi pisine genetik hastalıklara yakalandığında en büyük hayrı kim kapmıştır?

soruları çoğaltabiliriz. ancak züğürt tesellisi yapmak isteyen, aklını kullanmak istemeyen gerçeklerden kaçacaktır, Allah öyle ayarlamış taam mıa, diye kestirip atacaktır.

Allah kötüdür diyemeyeceği için, mecbur tabii.
devamını gör...
hayvan dışkısı gübre olarak kullanıldığı gibi amonyum üretiminde de kullanılır amonyum bomba yapımında da kullanılır. sen elindeki malzemeyle ne yapmak istersen onu yap. hürsün. ama başkalarının hürlüğünden oluşan kötülüğü Allahın üstüne atmak suçluyu aklamaya onun suçunu görmemezlikten gelmeye çalışmaktan başka birşey değil haco.
devamını gör...
şer istenilen bir şey değildir. esas olan şerden kaçınmaktır. ancak tüm sakınmana rağmen şer bir şekilde gelip sana çatmışsa, en azından o şerdeki hayrı ıskalama anlamında ifadedir.

mesela diyelim ki top oynadın ayağın kırıldı. ayağın kırılması kuşkusuz bir şerdir. ancak kırık ayakla çok fazla hareket kabiliyetin olmayacağı için kendine uzunca bir zaman ayırabileceksin demektir. normal şartlarda kendine ayırman neredeyse olanaksız olan bu zaman içinde kendini yetiştirerek bu şerli durumdan bir hayır çıkarabilirsin. yani madem şerre mani olamadın ve şer bir şekilde gelip sana çattı, o halde bu şerli durumdan tümden zarar etme, çıkarılabilecek hayrı çıkar yani.

mevzunun Allah ile kitap ile alakası yok. minik bir akla sahipsen bu ifadede yanlış bir şey olmadığını idrak edersin.
devamını gör...
hayatta başıma gelen olaylara bakışaçım. zaten ortalama bir müslümanın hayatının bakışaçısı bu olmalıdır. bundan mütevellit, müslümanlar depresyona felan girmezler kolay kolay.

31 mart 2019 yerel seçim sonuçlarına da bu kafayla bakıyorum azizim. bu dünya, partilerin seçimlerine sevinecek veya üzülecek kadar basit bir dünya değil ve bunun için yaratılmadı müslüman. hayatımızın küçücük bir parçası seçimler. hayatımızın merkezine seçimleri koymayın mümkünse. hayatımızın merkezinde kur'an yoksa, gerisi bomboştur.

mevlana ne güzel demiş. duam kabul olursa bir sevinirim, kabul olmazsa 10 sevinirim. çünkü duam benim isteğimdir. kabul olmaması Allah'ın isteğidir. mübarek insan.

(bkz: sizin hayır bildiklerinizde şer, şer bildiklerinizde hayır vardır) bence başlık bu şekilde olmalı sevgili yönetim.

kandilimiz hayırlara vesile olsun inşallah.
devamını gör...
yanlış bir sözdür. doğrusu mevzu bahis ayette ifade edildiği şekilde ifade etmektir, kullanılan kelimelere dikkat etmek gerekir. her şerde bir hayır varsa zinada da hayır vardır bu söze göre. kişi işlediği günahları ve yaptığı yanlışları ''bunda da bir hayır vardır'' şeklinde yorumlama gafletine düşebilir.

bize göre şer olarak görünen bir işte hayır, hayır olarak görünen bir işte şer ''olabilir'' bunu da Allah bilir.
devamını gör...
tamamen bakış açısıyla alakalı. ataullah efendi hikem'de ''tövbede gecikme, bu belki de hakkında takdir edilmiş son günahtır'' buyurur. kişi, belki böyle bakarak hayatını tümüyle değiştirecek... bir şer, bazen binlerce hayra gebe... güzel bakan, güzel görür... olan, olacak olanlar arasında...
devamını gör...
başlık yanlış önerme içeriyor.
bazı şerler de hayır vardır dense nispeten.
esası bazı şer gibi görünenler, aslında hayrı celbeden unsurlardır.
burada bazı sözünü es geçmeyelim arkadaşlar.
bazı, hepsi değil bazı.
devamını gör...
(bkz: selamün aleyküm)

(bkz: günaydın)

bize şer gibi gözüken corona virüs sayesinde, insanlar zamanlarının daha çoğunu evlerinde geçirdikleri için, çin'de hava kirliliği oranıu epey düşmüş. hava kirliliğine bağlı ölümler azalmış. venedik'te ise kanallarda ki sular berraklaşmış ve içerisinde ki balıklar görünür hale gelmiş. ne diyorlardı. dünyadan insanoğlunu çeksek, dünya kendisini 2 yılda optimum seviyede düzeltiyormuş. yani insanoğlu dünyaya zarar. hayrolsun. işin başka boyutlarıyla da bakmak gerek corona virüse ve anlattıklarına. hem maddi hem manevi leşliğimizi ortaya çıkardı corona virüsü. 3-5 yaşlı cemaata mahkum edilen camilerimiz vardı. şimdi komple yasaklandı cemaatle namaz kılmak. kutsal mekan kabe'yi ilk defa bomboş gördü gözlerimiz. çünkü, dünya müslümanları olarak şuursuzluğumuz haddi aşmış, kabe bizi kabul etmez olmuş. akletmeyecek misiniz, ibret almayacak mısınız ayetleri boşuna değildir. inançlı veya inançsız insanlar olarak başka dünya yok. bundan mütevellit birlikte yaşamak durumundayız. herkesin dini kendisine ama herkesin dünyası ve yaşantısı kendisine olmuyor maalesef. bundan dolayı corona virüsü sonrası, yeni bir dünyaya merhaba diyelim akledebilen insanlar olarak.
devamını gör...
yanlış bir ifadedir. günümüzde bu söz bir savunma mekanizması olarak kullanılmaktadır. ancak her savunma mekanizması gibi bu ifadeyi sık kullanmak da sağlıklı değildir.

bakara suresi 216. ayet. hoşunuza gitmese de savaş üzerinize farz kılındı. olur ki, hoşunuza gitmeyen bir şeyde sizin için hayır, yine olur ki hoşunuza giden bir şeyde de sizin için şer vardır. Allah bilir, siz bilmezsiniz.

ayet bu şekilde. yani her şeyde hayır yoktur, ama olabilir. her hayırda da şer yoktur ama olabilir. yani hayır bildiklerimizde de şer olabilir, bu kısmı atlamamak gerek.
devamını gör...
her şerde mutlaka bir hayır vardır; şer hayırdır. şerler iyiyi kötüyü ayıran süzgeç gibidir. çakıl taşlarını süzer. şer gözüken her şey istisnasız allâh'ın bir rahmetidir, lütfudur.

Allah'ın hükmü ve kazasına rıza gösteemektir.
de get, zaten dünyaya niçün geldin ki? kul olmak kolay mı sandın? Allah’ın rızası şer gözükende, gayretinde..

gelse celâlinden cefa,
yahut cemâlinden vefa,
ikisi de cana sefa,
nârın da hoş, nurun da hoş,
kahrın da hoş, lütfun da hoş
.
erzurumlu ibrahim hakkı hazretleri

layık görür isen nârı,
kahrın da hoş, lütfun da hoş
.
yunus emre
devamını gör...
şer görünende hayır vardır, hayır görünende şer. işte insanoğlunun aceleciliğine bir ikaz. inanan insanlar hep ümit eder kötüden korunduğuna ve olanda hayır olduğuna inanır. bu iyileştiren bir savunma.
devamını gör...
bir olayı şer olarak görmekle, bir şeyin gerçekten şer olması arasındaki farkı iyi anlamayı gerektiren cümle. çevresine zulmeden bir adam genç yaşta öldü diyelim, kimine göre üzücü hadise genç ölmek, oysa rabbim belki bir mazlumu korudu bilemezsin o adamın şerrinden; yaşayıp neler yapacağını bilemezsin çünkü. bizim şer gördüğümüzde bir hayır olabilir ama tabii ki insan eliyle yapılan kötülüklere bu da hayırdır diyecek kadar eremedik.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar