her şeye sıfırdan başlamak

zaman zaman hepimizin başŸına gelebilecek durum. bu gücü kendinde bulabilecek, geçmişŸten dersler alacak, sürekli geçmişŸle yaşŸamayacak ve tekrar daha dirençli bir şŸekilde yoluna devam etmek için tekrar koşŸu pistinin en başŸındaki başŸlama çizgisine geri dönecek insandır. dua ya ihtiyacı vardır. manevi destek verilmesi gerekir.
devamını gör...
("her şey"in ayrı yazılmasından sonra) yalan bir durumdur. her insan çok kere söyler ama gücü hiç yetmez. nefis denilen şey burda da "aaammannn sittir et baştan başlayıp nolacak sanki" diyerek dibe vurduracaktır kişioğlunu.
devamını gör...
10.
zaman zaman hepimizin başına gelebilecek durum. bu gücü kendinde bulabilecek, geçmişten dersler alacak, sürekli geçmişle yaşamayacak ve tekrar daha dirençli bir şekilde yoluna devam etmek için tekrar koşu pistinin en başındaki başlama çizgisine geri dönmek.

diğer tabiriyle gemileri yakmaktır..

ve elbette;

. bir kalemde silmek
. geçmişe sünger çekmek

olmazsa olmazlarıdır...
devamını gör...
elbette bunu yaşayan ve devam eden çok büyük bir güçle yaşar insanlar arasında. ateş gibi olur, çelik gibi devam eder; yürüyüşü, bakışları diğer insanlardan farklı olur. çok saygı uyandırır. hikayesini öğrendiğinizde; kızsa aşık olabilirsiniz, erkekse ona garip ve açıklanamaz bir biçimde güvenirsiniz. dost olmak istersiniz.
devamını gör...
plansız ve programsız insan doğasının sebebi değil sonucudur. kuramlar dengeler üzerinedir , dengeler ise süreç yönetimi ile desteklenen bir yapıdır. sıfır noktası yeni başlanan bir işin vasıfsız halde beklediği çıplaklık. örtü program onu o şekle sokmak ise uzmanlık alanı. data yönetimi kayıtsal olarak incelendiğinde sana sayısal veriler verirken insan mantığı 1 0 1 mantığında her olaya bir sebep arama üzerine kurulu. insan faaliyetleri dışı kavramlara değer vermeyen sosyoloji insan üzerine mermerler döşeyip hatayı başkasına yıkmaya devam ettikçe türkiye gibi yolda kervan düzme mekanizması elbet devam edecek.
devamını gör...
aslında bir temenni olarak kalacak şey. o noktayı ne yapacağız mesela? sıfırlamak baştan başlamak mıdır? elbette hayır. kara yere gelesice varlığımızı ne yapacağız? mecaze bata çıka gerçeği kovalamak çok yorucu hakkaten. ve evet, unutmak zaten mümkün değil.


insan, ölümsüz olmak için her yolu deniyor değil mi?
devamını gör...
yeniden doğmak isteğinin bir dışavurumu. yeniden doğmak isteği ölümsüzlük isteğinin bir sonucu değildir. ölümsüzlük isteği ile tamamen bağımsız bir yapıdadır. ölümsüzlük isteği, olanı kabul ederek sonsuzluğa erişmek özlemidir. halbuki yeniden doğmak isteği, dünyada kirlenmişliğe karşı bir temizlenme isteğidir. yeni doğmuşun saflığı, temizliği.
bir sistem açısından değerlendirecek olursak, o sistemin var olma sürecinde özgünlüğünün bir sembolüdür. özgün bir sistem, her şeye sıfırdan başlanarak inşa edilen bir sistemdir.
devamını gör...
yaşanmışlıkları silersin kalbinin tazelersin de ya insanlar? hayatına girdiğin, izler bıraktığın insanlar? sıfırlamak, unuttum demek midir? duygusuzluk maskesi altına saklanmak bir şeyleri ummamak, çaresizliklerini görüp buna aldırmamak, ne kadar insancıl ve ikinci kez doğmak ne kadar mümkün?
devamını gör...
(bkz: herşeye sıfırdan başlamak için yere 0 çizmek)

şaka bir yana.
kimse hiçbir zaman sıfır dan başlayamaz.
her zaman kişinin omuzlarında yükleri vardır.
kişi bu yüklerle doğar ve yaşamı bu yüklerin inişleri ve çıkışları ile devam eder.
kişiler ne geçmişinden kaçabilirler.
neden geçmişini unutabililiceğini düşünücek kadar şımarık olabilirler.

geçmiş, deneyimleri ile ileriye ışık tutar.
nekadar karanlık bir geçmişe sahip ise kişi.
o kadar aydınlık bir yola fener tutabilir yaptığı tüm hatalar.
yeterki bir daha tekerür etmesin hatalar. etirilmesin. adımlar ona göre atılsın.
devamını gör...
g üven
ö zveri ve
t ecrübe

ister.

yemez yani, aynen devam edersin, memnun olmadığın o lanet işe gidersin, sevmediğin kadın/adama sarılmaya devam edersin, bir müddet sonra mecbur hisseder, sonra hiçbir şey hissetmemeye başlarsın, robotum benim.

kendini kaybetme, umudunu yitirme, gün olur devran döner, o güne kadar arkanı kolla, terli terli su içme, cereyanda kalma, ve sakın ölme.
devamını gör...
her şeye sıfırdan başlayan bir insan, geri sıfıra döner. burada ilk akla gelen sıfırdan başlamanın yeniden her şeyi başlatmak olduğu üzerinde. ve fakat direkt olarak sıfırın kendisi bir boşluk ve hiçliktir. sıfır olmayandır. olmayandan bir varlık inşa edilemez. zira bu kudret sadece Allah'ta vardır.

bizlerin yapabileceği en ideal iş, her şeye bir'den başlamaktır. bir; ile başlamak bir varlık ile başlamaktır. varlığın yaratıcı ile başlamaktır. besmele bunun için değil mi? bir olanın adı ile başlarız her maruf işe. ve hatta bir olanın adının anılmadığı boğazlanmış tüm hayvanları murdar kabul eder ve etlerini yemeyiz. bir olana iltica etmeyen tüm gavurlar, istedikleri kadar duş alsa da necis değil midir? adamların iliklerine sinmiş olan necaset deriyi yıkamakla çıkmaz. bir olana ittiba etmekle ancak temizlenebilir insan.

tevbeleri kabul eden bir olandır. ve o'nun varlığının remzi birdir. şimdi tutupta yokluk veya hiçlik olandan yeni hayat nasıl devşirebilir kişi. illaki yeni başlangıç için bir olana dayanmak ve iltica etmek gerekmez mi?
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar