önceden de duymuştum ya da okumuştum bunu. geçenlerde tekrar rastladım;

her şey beynin algısından ibarettir. kalp hissetmez aslında, sadece kan pompalar. diğerleri gibi bir organdır sadece.

böyle diyor bazıları. hatta bu konuyu açtığımı sanıyordum ama bulamadım. belki de rahmetli ihl sözlük'te kaldı.

ama çarpıyor efendim. bu da mı yalan ? hissetmiyorsa bu heyecan nereden ?
devamını gör...
özünde her ikisi de birer lahm-ı nâ-çîzden ibaret olan bu alâtdan beyin akla mihmandarlık yapmakla bir şeref ve haysiyet sahibi iken kalb marifetullaha ulaşmakta bir araç ve beytullah olmaklığıyla eşref sıfatını diğerine nazaran daha fazla hak eder.
devamını gör...
kalbin alelade bir organ olduğu kısmına katılmadığım önerme. zira ölüm, beyin ölümüne değil, kalbin durmasına bağlıdır. anne karnında insanın ilk oluşan organı da kalptir, pıt pıt atar öyle, hayat onunla başlar. beynin algılaması da kalbin çalışmasına bağlıdır. ayrıca kalbin yaydığı enerjiye de inanırım. beyinde bu yok; onun yorumlaması bir şeyin aslına tesir etmez ama kalbinki eder. duygu ve düşüncelerden dolayı sekteye uğrayan da kalptir, beyin değil. bu alâka ne o halde? hadi bağalım.
devamını gör...
algı beynin işi de kalp de alelade sayılmaz şimdi. hisler, iman, duygular bunlar ne olacak bayım? realizmi abartmayalım lütfen...
devamını gör...
--- alıntı ---

titreşen kalp

pek çok kişi bilinç farkındalığının sadece beyinde oluştuğunu düşünmektedir. son zamanlardaki bilimsel araştırmalar göstermektedir ki; bilinç beyin ve vücudun birlikte hareket etmesiyle ortaya çıkar ve özellikle kalbin bu süreçteki rolü çok önemlidir.

kalp, daha önceleri düşünüldüğü gibi basit anlamda pompalama işleminden öte fonsiyonel bir “beyin” tarzında işlem gören, karmaşık bir sisteme sahip bir yapıda olduğu son zamanlarda bilim insanlarınca tespit edilmektedir. yeni bir disiplin olarak ortaya çıkan nörokardioloji bilimi de kalbin duyusal ve “bilgi“yi alıp, işleyen çok gelişmiş bir organ ve bir merkez olduğunu göstermektedir. kalbin içindeki sinir sistemi ya da “kalp beyni”, beynin serebral kortexinden bağımsız öğrenme, hatırlama, işlevsel kararlar alabilme fonksiyonlarına sahiptir.

bunun da ötesinde, pek çok deney göstermektedir ki; kalp üst beyin merkezlerini (algı, idrak, duygusal işlem) etkilemek için beyne sürekli olarak sinyaller yollar. kalbin beyin ve vücud ile kurduğu yoğun nöral iletişimine ek olarak, kalp elektromanyetik etkileşim vasıtasıyla beyinle ve beyin vasıtasıyla da tüm vücud ile bilgi aktarımı, iletişimi içerisindedir. kalp, vücudun en güçlü ve geniş kapsamlı elektro manyetik alanını üretir. beynin ürettiği elektromanyetik alanla kıyaslandığında kalp beynin ürettiğinden 60 kat daha geniş kapsama ve her hücreye nüfus etme özelliğine sahiptir.

kalbin elekromanyetik alanının, tüm vücudun global ve senkronize (toplu-uyum) bir şekilde işlemesine yönelik “bilgi sinyalleri taşıyıcısı” şeklinde faaliyet gösterdiğini düşünmekteyiz. bu durumu daha dikkatle incelersek, kalp atışının yaydığı enerji dalgaları, kalpten tüm vücuda yayılmakta ve tüm organ ve diğer yapılarla etkileşime girmektedir. bu dalgalar, tüm vücutta meydana gelen özellikleri ve hareketliliği enerji dalga yapılı kalıplarda kodlar ve kaydederler. bu yolla kodlanan bilgi yani kalbin yaydığı dalgaların okuduğu bilgi, bedeni okuyup kodaladıktan sonra bedene yönelik bedensel faaliyetlere yön vermekte ve bu faaliyetlerin bir bütünlük içinde uyumlu bir şekilde gerçekleşmesini sağlamaktadır.

ayrıca yeni bilgiler göstermektedir ki; kalbin alanı doğrudan “sezgisel” algılamayı içermektedir. deneysel çalışmalardan elde edilen bulgulara göre, hem beyin hem de kalp gelecekte olacak bir olayı, o olay olmadan önce bilgisini alıp ve cevap verebilmektedir. daha da şaşırtıcı olanı, kalbin beyinden daha önce bu “sezgisel” bilgiyi algılamasıdır. bu belki de kalbin beyne göre daha geniş olan elektromanyetik alanının uzay ve zaman içerisinde, “öte” diyebileceğimiz noktadaki bilgileri kapsayan daha latif enerji alanı ile girdiği etkileşimi ile olabilmektedir.

--- alıntı ---

http://okyanusum.com/makale...
devamını gör...
"her şeyi maddede arayanların akılları gözlerindedir. Göz ise mâneviyatta kördür." buyuruyor said nursi hazretleri. maddi olan kalp elbette sadece kan pompalar. fakat bir de manevi kalp var. bu bir. ikincisi insan aklını kapatacak dahi olsa sevinçli olduğunda tam da kalbin olduğu yerde bir ferahlık ve bir hafiflik hisseder. üzüntülü olduğu zaman ise bazen sanki oraya bir bıçak saplanmış gibidir. ya da birisi tüm kuvvetiyle oraya bastırıyormuş gibi olur. bu da maddi kalbin olduğu yerde manevi bir kalbin olduğuna delildir.
devamını gör...
"dikkat edin; vücutta bir et parçası vardır ki o düzelirse bütün vücut düzelir. o bozulursa da bütün vücut bozulur; dikkat edin, o kalptir" hadisine bakarsak bedenin merkezi kalptir. aleladelik ancak cesete mahsustur.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar