her şeyin bir sebebi vardır

bir sanı. belki bir temenni. ya da bir teselli.

her şeyin sebebi "bir"dir* belki ama her şeyin bir sebebi yoktur. sebepler hep birden fazladır. keşke her şeyin tek bir sebebi olsaydı da 0 ve 1'lerle "çalışan" bilgisayarlar gibi olabilseydik. ya da vazgeçtim ya çok sıkıcı*.
devamını gör...
türk lirasının düşmesinin de bir sebebi vardır elbet. ama biz bilmiyoruz neden türk lirası bu kadar düşüyor. biz gece yataklarımızda mışıl mışıl uyurken ne oluyor da dolar 5.40'tan 5.65'e geliyor? bunlar yoksa alemci tayfanın işi mi?
devamını gör...
"sebebi olan her şeye,bir şey tarafından sebep olunmuş demektir. "
her şeyin bir sebebi olduğunu,yıllar sonra bile olsa o sebebi yaşarken çok daha iyi anlıyor insan. hayretler içinde kalıyor muazzam bir oluş sırası ve beraberinde gelen güzellikler, zorluklar karşısında.
devamını gör...
aslına bakarsak, olmaması gereken bir şey olduğu yok. her ne olduysa olması gerektiği için oldu. bir de şey var “olmuş olan olacaklar arasında en hayırlısıdır.” insanın hayrına olacak bir mevzubahis, hiç nedensin olur mu? -olmaz!
devamını gör...
görüyor ve arttırıyorum.
her şeyin en az bir sebebi vardır.

bir şeyi açıklamaya, neyin neden olduğuna kendimi ve etrafı ikna etmeye kalktığım zaman genelde birden fazla sebep, hatta pek çok sebep ihtimal düşünme - varsayma alışkanlığım oldu.

genelde pek çok olguyu, iddiayı, sonucu tek bir şeye bağlamak, onun üzerinden fikir yürütmek gibi bir alışkanlığımız var.
ama bazen bir şey olurken birden fazla sebep - gerekçe nedeniyle olabiliyor.
bir kelam edilirken birden maksat da gözetilebiliyor.
devamını gör...
içimizdeki deterministleri ortaya çıkaran başlık. bence de insan seçimlerini özgür değildir, ne de büs bütün tutsak. çok kalıplaştırmadan katıldığım önerme. çünkü bu noktaya gelinince o zaman o da öyle oldu ve evet adem babamız cennetten kovulmasaydı şimdi cennette idik eşliğine gelinebiliyor. sebeplerin farkında olarak bu zinciri güzel yerlere yönlendirmek daha kıymetli.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar