herakleitos

m.ö 540'li yıllarda yaşŸamışŸ filozof,temel maddenin* ateşŸ olduğŸunu savunan filozof herşŸeyin değŸişŸtiğŸine hatta temel maddenin de değŸişŸtiğŸini savunur.
devamını gör...
heraklitos'un günümüze eserlerinden fragmanlar kalabilmiştir. diogenes laertius'un "lives and opinions of eminent philosophers" adlı eserinde bildirdiğine göre heraklitos bir kitap yazmış ve bunu döneminin en büyük tapınaklarından biri olan artemis tapınağına adamıştı. heraklitos doğadaki her şeyin sürekli değişim içinde olduğunu öne sürmüştür. doğanın bilgisi için bu değişimi gözlemlemek gerekmekteydi. felsefe tarihinde heraklitos'un genellikle değişmez bir ilkeden söz etmediği, ünlü bir nehirde iki kere yıkanılmaz deyişi gibi fragmanlarından bazı parçalar kullanılarak iddia edilmiş olmasına karşın heraklitos'un her şeyde bulunan düzenleyici bir ilkeden söz etmektedir. bu ilke logos 'tur. heraklitos, delf mabedindeki rahibinin kehanetlerinin bir şeyi ne gizlediği ne de ifşa ettiğini sadece işaretler kullandığını söylemekte kendisi de fragmanlarında sözel yapbozlar kullanmakta, kelime oyunları yapmakta, retorik ve edebiyatın türlü oyunlarından yararlanmaktadır. onun fragmanlardan alınma şu sözü de döneminin kahinlerinin sözünden hiç de aşağı kalmayan bir gizemi bugüne taşımaktadır: "her şeyden ortak olan şeyin bizi yönetmesine izin vermeliyiz. logos her şeyde ortak olmasına rağmen çoğu insan sanki kendilerine özgü bir akılları varmış gibi yaşamaktadırlar.

edit : imla.
devamını gör...
ana maddenin ateş olduğunu, ölçüyle yanan ve sönen canlı bir ateş olduğunu söyler. ölçü burada neye denk düşer? bunu düşünmek gerek!
devamını gör...
en karizmatik doğa filozofları'ndan biri olarak gösterilir.

oluş hakkındaki fikirleri her ne kadar doğa felsefesine özgü olsa da, toplumsal alanda da aynı yasaları geçerli görür.

felsefe tarihinde en çok geri dönüş yapılan filozoftur, günümüzde de kuantum'cuların en çok ilgisini çeken filozof olmuştur.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar