herbokolog

--- alıntı ---

herbokolog: abi meslek neydi senin?

inşaatçı: inşaat ustasıyım.

hbkg: neden çalışmıyorsunuz bu aralar.

i: yağmurlu havalar, harç karamıyoruz.

hbkg: olur mu bu havada daha iyi karılır. yavaş kuruduğu için daha sağlam olur beton. Allah Allah ya her şeyi ben mi öğreteceğim.

limana doğru yürür. dalgıç arkadaşını tüplerin bakımını yaparken görür.

hbkg: naber abi neyle uğraşıyorsun?

dalgıç: tüp bakımı yapıyorum.

hbkg: o elindeki nedir?

d: o ring deriz, regülatörle tüpün arasına konur, bağlantı yerinden dışarı hava dışarı kaçmasını engeller.

hbkg: neyden yapılıyor bu o ringler?

d: kauçuk

hbkg: köseleden yapılsa daha iyi değil mi. köselenin hava geçirgendliği daha az kauçuğa göre.

devam eder, evine doğru yürür, manava uğrayıp meyve almaya karar verir.

hbkg: kolay gelsin usta 2 kilo muz tartarmısın.

manav: hayhay

hbkg: ya usta domatesleri neden en öne koyuyorsun.

m: en fazla onlar satılıyor, müşteri rahat seçebilsin diye.

hbkg: öyle diyorsun ama kırmızı ışık dalga boyu en fazla olan ışıktır, sen bunları arkaya alsan daha iyi.

--- alıntı ---
devamını gör...
bir insanin herhangi bir konuda dili döndüğünce yorum yapması, bakış açısını belirtmek neden insanlara dert oluyor anlamakta zorlanıyorum. bir tek kendinizi mi bilir kişi saniyorsunuz veya siz o konuda uzman mısınız ki konuya kendince yorum getireni eleştiriyorsunuz.
devamını gör...
yazılım dünyasında bundan olmak bir yerden sonra insanın başını döndürür. o kadar çok teknoloji o kadar çok kütüphane ve framework vardır ki artık takip etmek imkansızlaşır. hiç birisini tam öğrenemeyip yarım yamalak yazıp 'çalışsın yeter' mantığı ile iş yapmak kişinin kendine rahatsızlık vermeye başlar.

yıllardır şartlar gereği full stack bir developer olup, güzel maaş verdiği için ne iş gelirse yaparız abi kafasındaki bir firmada çalışınca bir süre sonra kafa beyin kalmıyor insanda. bir de hadi web bilgimizi kısmen kullanarak mobil uygulama da yazalım diyince beyin overflow exception atabiliyor.

efendi gibi tek bir alanda (mobil, web-backend, web-frontend vs) uzmanlaşıp onda da bir dil ve en fazla iki framework üzerine odaklanmak, sadece o işi yapan bir firmada çalışmak daha akıl işiymiş şimdi anlıyorum.
devamını gör...
dalga geçiyoruz ama bence bu konuda durum biraz ciddi. sosyal medya ve yeni medya bu tarzda kitleleri etkileyebilen insanlarla dolu. mesela sözlük yazarlığı da küçük çaplı herbokologluk ama büyük bir farkla. fark da şu; burada karşıt görüşe de yer var. konu tartışma, münazara şeklinde ilerliyor. ama tv`deki veya twitter'daki herbokologlar için durum böyle değil. arkasına 100bin takipçiyi alan salla babam salla havasında. tek taraflı konuşup duruyorlar. bunların peşinden giden topluluk da karşıt argümanı görmeden bodoslama destekliyor. bu durumun oluşmasında insanların güvenilir haber kaynağı bulamaması da etkili, kalifiye insanların ortalıkta görünmemesi de. adam twitch yayıncısı ama uzman olmadığı konu yok. sanatçı, sporcu, fenomen vb herkes kitlenin desteğiyle kendisini tatmin ediyor.
devamını gör...
son dönemde bu kadar artmasının sebebi insanların yanlış insanları örnek almalarıdır.

mesela insanlar reis-i cumhur'u örnek alsa böyle sonuçlar doğmaz. birkaç örnek vereyim, reis-i cumhur her işi o işin uzmanına teslim eder. liyakat sahibidir. asla bilmediği, uzmanlık alanı olmayan konularda konuşmaz.

haa şunu da unutmadan belirteyim, reis-i cumhur öyle bazı şeyleri sizlerden öğrenecek değildir. siz kimsiniz ya?
devamını gör...
şu sıralar sürekli karşıma çıkan argo kelime. sosyal medyanın her köşesini ele geçirmiş gibiler.haysiyetin elzem olduğu şu günlerde bile atıp tutmakla asıp kesmekle meşguller. yetkilileri özellikle içişleri bakanı süleyman soylu’yu her haltı bilenin haltından gelmek adına göreve davet ediyorum.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.