peygamber sünneti ve kuran kafidir cennet için ancak cami olsun, topluluk olsun bir gruba dahil olmak önemlidir zira tek başınalığın zorluğu çok kişilerle daha kolay aşılır, şurası yada burası, şuncular uyada buncular önemli değildir önemli olan aklın yattığı yere ve Allah rızası için koşturan bir toplluluğun içine dahil olmakta güzeldir.
devamını gör...
hassasiyetini tek başına canlı tutacak kadar baba yiğitsen elbette gidebilirsin.

ama bu iş o kadar kolay değil yiğidim. helal-haram sınırını, cennet müjdesini, cehennem korkusunu, ahiret bilincini, Allah sevgisini her an tazelemek, yenilemek bizim gibi avamlar için zaruri ihtiyaçtır. ancak alimler kendi enerjisini, kendisi üretecek kapasiteye sahiptir.

(bkz: sürüden ayrılan koyunu kurt kapar)*
devamını gör...
bu meseledeki en temel yanlış, cemaat denince akla sadece tarikatların gelmiş olmasıdır. oysa söz konusu cemaat meselesi yalnızca tarikatlardan ibaret değildir. Allah rızası için bir araya gelen bir arkadaş topluluğu da bir cemaat hükmündedir. yeter ki kuran ve sünnet dairesinde birbirleri üzerinde gözetleyici olsunlar. cemaatten murad edilen şey de işte bu gözetleyiciliktir.

Allah için bir araya gelmiş ve birbirlerinin dini ve dünyevi maslahatını gözetleyen her grup birer cemaattir. bu anlamda cemaatsiz olarak insanın kendini kontrol etmesi hiçte kolay değildir. ancak imkansız da değildir.
devamını gör...
cemaat, tarikat vs bunlar cennete gitmede bir yoldur.
hepsinin kaynağı 1 olan Allah'tır.bir şadırvan misali..hepsinin geldiği yer ve gideceği yer bir'dir..
sadece farklı çeşmelerden ve farklı su yolundan akıp giderler.kimileri bu su yolunda bulanır, kimisi berrak kalır.allahu alem..
devamını gör...
hepiniz toptan, Allah’ın ipine (dinine) sımsıkı sarılın, bölünüp ayrılmayın. Allah’ın sizin üzerinizdeki nimetini hatırlayın: hani siz birbirinize düşman idiniz de Allah kalplerinizi birbirine ısındırmış ve onun lütfu ile kardeş oluvermiştiniz.siz bir ateş çukurunun tam kenarında iken oraya düşmekten de sizi o kurtarmıştı.allah size âyetlerini böylece açıklıyor, ta ki doğru yola eresiniz. ey müminler! içinizden hayra çağıran,iyiliği yayıp kötülükleri önleyen bir topluluk bulunsun. işte selâmet ve felâhı bulanlar bunlar olacaklardır.“(âli imran -103-104)
“ey iman edenler Allah’tan korkun ve sâdıklarla beraber olun.” (tevbe suresi 119)
‘‘hem namazı tam kılın, zekâtı verin, rükû edenlerle beraber siz de namaz kılın.” (bakara-43)
“allah’ın eli onların ellerinin üzerindedir.” (fetih sûresi, 48/10) yani Allah’ın himayesi, inayeti, riayeti, kilaeti, lütfu, ihsanı onların üzerindedir. resûl-i ekrem efendimiz (sallallâhu aleyhi ve sellem) bu âyet-i kerimeyle alâkalı buyuruyor ki:
“allah’ın eli cemaatle beraberdir.” (tirmizi, fiten 7)ibn ömer (r.anhuma)’dan.rasulullah (s.a.s.) şöyle buyurur.
“allah, benim ümmetimi-veya muhammed ümmetini- sa­pıklık üzerine bir araya getirmeyecektir. Allah’ın eli, cemaatle beraberdir. her kim cemaatten ayrılırsa, cehenneme ayrılmış olur.” (tirmizî, fiten7, hds.2255.)

muaz b. cebel (r.a.)’dan.rasulullah (s.a.s.) şöyle buyurur.
“şeytan, koyunun kurdu gibi insanoğlunun kurdudur. sü­rüden ayrılan ve uzaklaşan koyunu kurt nasıl kaparsa, şeytan da cemaatden uzaklaşan insanı öyle kapar. onun için tenha yollardan (ayrılıktan) uzak durun. cemaatten, topluluktan ve mescidlerden ayrılmayın!” (ahmed b. han­bel, müsned, c.5)

bir başka hadis-i şerifte ise emirü’l-mü’minin imam ömer ibnü’l-hattâb (r.a.)’ın rivaye­tiyle rasulullah (s.a.s.) şöyle buyurur:
“islâm cemaatinden ayrılmayın, ayrılıktan sakının! çünkü şeytan, cemaate katılmayıp tek kalanlarla beraberdir. cemaat­ten olan iki kişiden uzaktır.her kim cennet’in göbeğine otağını kurmak isterse, toplumdan ayrılmasın!
kimi yaptığı iyilik sevindiriyor ve kötülükleri de üzüyorsa, o kimse mü’mindir.”(tirmizi, fiten 7) yani ihtilaf ve iftiraklara düşmesin. zira toplumdan, heyetten kopan aynı zamanda Allah’ın inayetinden de uzaklaşmış olur. evet, heyetten cüda düşen aynı zamanda Allah’ın inayetinden de cüda düşmüş demektir.

(bkz: )( ayet ve hadis okumanin ve bilgiyi birinci kaynaktan öğrenmek)

(bkz: )( ise the besin)
devamını gör...
hatta sadece herhangi bir cemaate bağlı olmadan cennete gidilebilire doğru gidiyor süreç.

cemaaatler müntesiplerine cennet bileti satan kurumlar olma yolunda hızla ilerliyor. hiçbir cemaat kendi tezini destekleyecek kaynaklar dışından beslenilmesine sıcak bakmaz. ve hatta karşı tezleri ve cemaatleri bazen açık, bazen örtülü olarak küfürle suçlarlar ki kendi gettolarının mensupları uyanıp yolunan kaz konumundan çıkmasın. tek doğru kur'an ve sünettir. cemaatler dinin farklı yorumlarından ibaret yapılardır. buradan yüründüğünde her cemaat az ya da çok kaynağa yakın ya da uzak dururlar. bir müslüman içinde bulunduğu cemaatin dışına çıkıp uzaktan bakmadıkça deryadan bihaber, deryada yaşayan balık konumunda kalmaya mahkumdur.
devamını gör...
Allah bilir. ama şöyle bir durum var. bir cemaat, diğer cemaat tarafından kötülenmekte. buna şahit oluyoruz. bazı cemaatler onlara göre müslüman bile değil.
bu durumda, emri bil maruf nehyi anil münker olayını yapaibiliyorsan, Allahı ve islamı anlatıyorsan, en önemlisi Allah senden razı ise( bunu ahirette göreceğiz) sorun yok. Allah hepimizden razı olur inşallah.
devamını gör...
dostlar hiçbir cemaat lideri gelin benim yolum hak yoludur diğerleri değildir diyemez . peygamberimiz bir hadisin de ‘benim ashabım gökteki yıldızlar gibidir, hangisine uyarsanız hidayeti bulursunuz.’ diyor. a veya b cemaati fark etmez kitap ve sünnete uyan alla rizasi yolunda herhangi bir cemaatte huzuru bulursunuz. rabbim insana iyi ile kötüyü doğru ile yanlisi ayiracak akil vermiş. cemaat içindeki sahislara bakarak o cemaat liderini ve diğer bireyleri eleştirmek iftira atmak gunahtir.
devamını gör...
şöyle düşünün resmi tüzüğü olmayan ve fakat gönül-fikir birliğine dayalı islam partileri.. o halde cemaatler yok ken cennete girilmeyecekmi. keza tarikatlerin çıkış amacı sosyo politik cerayanler neticesinde oluşmuştur ilim-irfan eklemlenerek değişip dönüş-müş ve sosyal realiteler-renkler halini almıştır.
devamını gör...
cemaatlerin Allah'ın rahmetini celb etmesi açısından önemi büyüktür. şah-ı nakşibend " inzivada şöhret, şöhrette felaket vardır" buyurmuşlardır. "kur'an ve sünnet yolundaki tüm cemaatler ve tarikatlar başımın tacıdır." diyorum. Allah sayılarını artırsın.
devamını gör...
hiç bir cemaate mensup değilim maalesef bir tarikat ehlide değilim (haa bir çeşme aramıyor değiliz) bir çoğunu yakından müşahade imkanım oldu ve aralarında ki hizipler yüzünden (ki esasen kişiler bu işi yapanlar ihtimal ki pirlerinin haberi yok) hepsine bir mesafe koymadan yapamadım...

lakin geçen gün evden çıkarken ellerimi açıp bu memlekette ne kadar cemaat, tarikat varsa dua ettim başımızdan eksik olmasınlar diye hala bu memlekette insanlar az çok namaz kılıyor, kadınlar mesela tesettürer bürünüyorsa, oruç tutuluyorsa bu sokaklarda bu cemaatlerin çok payı var bu işte...

yaz bitti kadınların cinsal tasallutundan kurtulduk derken tayt denilen paçavrayla dolaşan kızlar görür olduk bu topraklarda hemde türk kızları gelde şükretme o cemaatlere o tarikatlara vakıflara falan...

dün üsküdar karadavut paşa camiinin avlusunda tayt ile gezen kızların yanından o kızları hiç fark etmeden abdestini alıp namaza duran kızlarda gördü bu gözler...

ve biliyorum ki bu memlekette vakit namazını kılan gençlerin çoğu öyle veya böyle o veya bu o cemaatlere o tarikatlara bir şekilde bağlı umarım bu bağ kopmaz birde aralarında ki hizibi kaldırsalar...

herhangi bir cemaate bağlanmadan cennete gidilir elbet neticede cennetin anahtarı rabbin elinde ama şunu görüyorum bir istanbullu olarak bir cemaate bir tarikata bir yapıya bağlı olmadan kendini muhafaza etmek çok ama çok zor...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar