herkesi kucaklama siyaseti

#siyaset  #özgürler 

uzun yıllar yüzde yetmişlik sağ kesimin ezilmesine, darbelere, muhtıralara, mgk toplantlarında alınacak kararlara odaklı siyasete, yasaklara falan destek verip de ezilen sağın oyları bir partide toplaşıp iktidardan inmez olunca, askeri vesayetin hükmü kalmayınca birden bire ortaya çıkan bir siyaset biçimi. evvelce başka türlü kucaklanmaya çalışılmış halk pek yemiyor, yeni nesil biraz yiyor. yine de bu dönüşüm çabasını hepten yadsımak doğru değil. hataları görüp düzeltmek erdemdir, fakat arada verilen bazı açıklar güç ele geçtiğinde bu halk kucaklama işinin mahiyetinin ne olacağı konusunda hala pek bir güven vermiyor. ayrıca tutarsız ve omurgasız, popülist bir durummuş izlenimi veriyor.
devamını gör...
bir kere bir ideolojiye mensup olan hiçbir parti herkesi kucaklayamaz. şu anda mecliste bulunan iki parti sağ, iki parti sol. bir kere önce bu sağ sol saçmalığını bırakın, ideolojileri elinizin tersiyle itin ondan sonra herkesi kucaklayın. aksi halde boş laf olarak kalır bu kucaklama söylemi. ha olması gereken budur tabii ki ancak dediğim gibi zaten herkes taraf.
devamını gör...
aslında mantıklı gibi görünen ama bilimsel olarak bakılınca kazanamayacağı baştan belli olan siyaset. tarihte rekor oy toplayan siyasetçiler karşıt görüşleri hiç bir zaman kendine yol edinmemiştir. bu tarz liderleri seveni tam sever sevmeyeni hiç sevmez. yararı yol bellidir zararı hatalarını görmek zordur çünkü herkes yapılan işi doğru görür.
devamını gör...
akp nin yıllardır yaptıgı yanlıştır. sadece kendi kucaklamamış cengiz'e falan da kucaklatmıştır. bu millet bıktı artık kucaklanmaktan. tokalaşalım yeter.
devamını gör...
yemezler gözüm. bu ülke yıllardır kucaklanmak değil, adam akıllı yönetilmek istiyor. başa geldiysen devletin için ve devletin var olmasındaki neden olan insan için çalış. çalış ki halk rahat etsin. rahat etsin ki bir olsun. bırakın da halk sizi kucaklasın...
devamını gör...
maurice duverger'in, parti tipolojileri içinde hepsini yakala partisi olarak adlandırdığı parti tipidir. eskiden akp bu parti tipinde olsa da artık yerini chp'ye bıraktı. chp de işi biraz abartıp yakalamaktan kucaklamaya geçti. halbuki chp bu parti tipine çok uygun değildir zira chp bir ideoloji partisidir. ama ne olduysa oldu ve şuna verildi:

"ne olursan ol gel. ister lgbt ister terörist ister anarşist ister komünist ol yine gel..."
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar