hes

åžu sıralar (bkz: karadeniz) bölgesinde kurulmaya çalışılan ; halkın derelerdeki suyun tamamı kullanılacağı için vadilere küçük kollardan gelen su yaz aylarında tamamen kuruyacağı ve vadilerdeki ekolojik dengeyi bozacağından ötürü karşı çıktığı santral tesisidir.


devamını gör...
sidik kadar suyun önüne baraj yapıp o el değmemiş doğayı dinamitleyerek değil insanların ayıların bile hırçınlaşmasına ve insanlara saldırmasına sebeb olan akıl dışı bir doğaya saldırma refleksi.
devamını gör...
"hidro-elektrik santrali" ibaresinin baş harflerinden müteşekkil buluş. yörelerine inşa edileceğini duyan insanların hop oturup hop kalkmasına neden olmakta. oturup kalkamayasıcalar diyesi geliyor insanın; hes'e hayır, nükleere hayır, termik santrallere hayır, ona hayır buna hayır. iyi de kardeşim enerji ihtiyacını nasıl karşılayacaksın? yenilenebilir enerji denen lanet şey daha dünyanın en gelişmiş ülkelerinde bile yeterli miktarda kullanılamıyorken bu "yalnız ama güzel" ülkenin enerji ihtiyacı neyle ve nasıl karşılanacak? otur! sıfır!
devamını gör...
dicle'yi besleyen en büyük kol olan botan çayı üzerine 6 tane hes yapılıyor. bunlardan 3 tanesinin adlarını biliyoruz: çetin hidroelektrik santrali + alkumru hes + pervari hes...

çetin hes'i norveç statkraft şirketi yapacak. (500 milyon euroluk yatırım.)

alkumru'yu limak a.ş yaptı.

pervari hes, türk-avusturya ortak yatırımı.

"kasım ayında başlaması planlanan çetin hes inşaatının 2015 yılında tamamlanması öngörülüyor. baraj tamamlandığında çetin hes, ilısu hes'den sonra dicle nehri ve kolları üzerinde kurulu ikinci en büyük hes olacak.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar