bizim hanımın biraz önce söylediği cümle. devamında da şunu dedi (başlığa yetmedi). "kadınlarını çalıştırıyorlar".

hakikaten de öyle değil mi?

hani bolluk. bereket. çalışma.

zaman; ahir zaman...

devamını gör...
televizyon internet vesair icadların evin mahremiyetine tecavüz etmesi durumu.
her görülen duyulan şeyin istenmesi.
kredilerin insanları modern köle haline getirmesi.
evde yemek yerine arada bir de dışarda yiyelim hastalığı .
anne eli değmiş patiklerin çocuklara layık görülmeyip iki günlük sıpalara milyarlık alışverişler yapılması.
sokaklarda büyümüş annelerin babaların kendi sıpalarını envai çeşit kurslara şunlara bunkara göndermesi.
devamını gör...
kanaat; bizim zenginliğimizdir aslında. karnımızı doyurabilirsek bir çok insandan zenginiz demektir. ama günümüzde yamalı elbise giymek değil iki gün aynı gömleği giysen hor gören insanlar var. insanların tekrar acıkması daha iyiyi istemesi hor görülme kaygısıyla başlıyor. teknolojidir bizim geçimsizliğimizin asıl sebebi.
devamını gör...
hep 50 liralık benzin alırsan olacağı buydu tabii..
devamını gör...
o çalışan kadınlar eğer standart bir hayat yaşarsa erkek tek başına yeter..

evdeki faturaları bi hesaplayın sadece.. ne demek istediğim anlaşılır..
devamını gör...
eline attığın her şeyin çok pahallı olması sonucu ortaya çıkandır. ben küçükken bir markete girsen 100 liraya kaç aylık her şeyi alırdık şimdi o para ile bir iki torba anca doluyor. ev kiraları desen uçmuş gitmiş. zaman artık eskisi gibi değil. hem kadının hem erkeğin çalışıp birbirlerine destek olması lazım. bir çocuk okutmak bile dünyanın parası iken sadece erkeğin çalışmasıyla bir ev zor geçinir ki hele askeri ücret alıyorsa.
devamını gör...
erkeklerin ya işlerini ya yaşam stillerini ya da kafa yapılarını değiştirmeleri gerektiğini gösteren cümle, erkeklerin. erkekler, erkek. konu erkekler, bir şeyi de kadınlara bağlamadan ifade edebilin yahu.
devamını gör...
bir ucuz iş gücü olarak kadınların çalışmasından dolayıdır. sırf evde canı sıkılıyor diye çalışan var. sözde eve katkı sağlamak için çalışan var. tutup bir de erkeklerin çalışacağı ücretin yarısına çalışıyorlar. ucuz iş gücü bolluğu olunca işveren de basıyor erkek işçinin kıçına tekmeyi. veya düşük maaş veriyor, işine gelirse diyor. sen çalışmazsan senin yarı fiyatına çalışacak kadın çok diyor.

kadın istihdamını artırmak işleri daha kötü hale getiriyor. belki ekonomik büyüme oluyor ama bu zenginin işine yarıyor, fakir daha fakir oluyor.
devamını gör...
gereksiz lüks ve her yeni çıkanı alma gibi bilinçsiz bir tüketim çağındayız. insanlar birbirlerini maddi karşılığı olan şeylerle mutlu ediyor ve mutlu oluyorlar. sözün, hâlin-tavrın etkisi kalmamış. kanaat etmek yok, paranın hesabını bilmek yok. neredeyse ailenin içindeki her birey kendi hesabında ve kendi parasını kazanıp harcıyor, beraberlik yok. buraya kadar genel bir durum. beylere gelince kendilerinin yaklaşımı ile anlaşılıyor ki bir evi geçindirememe korkuları ve güvensizlikleri var. çoğunlukla da rahat geçinmek için çalışan eş istiyorlar. ne olursa olsun şöyle bir gerçeklik var geçinmek için çok paraya değil anlayışlı ve iktisadi davranan insana ihtiyaç var.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar