heyecanını kaybetmek

başarı için ya da normal hayatta heyecan tuz gibi bir şey. azı karar çoğu zarar. diğer yandan hiç olmaması da iyi değil. işte insan bazen heyecanını kaybediyor. önemsememek belki de bunun adı. şöyle kendime de baktığımda önceden merak eder haberleri falan çok dikkatli izlerdim, gündemi(bir çok yönden) takip ederdim. böyle davranarak sorumluluk altına girdiğimi de düşünürdüm. şimdi ne olmuş ne bitmiş umrumda değil sanki.

baktım siyasetçilerde, gazetecilerde, öğretmenlerde de -bla bla- var bu durum. onun için belki birileri bazılarına gaz verme ihtiyacı duyuyor. siz şusunuz, siz busunuz falan filan. ama onun da yeterli olmadığı zamanlar var. içinin doldurulmadığı, tam bir güven temin edilmediği zamanlar.

insan olarak belki bize aşırı bir şeyler yüklenildiğinde geri tepiyor, anlamakta zorlanıyoruz. ya aklımız yetmiyor ya da kafa karışıklığından bunalıyoruz. sonra da anlamak ve merak etmenin heyecanını kaybediyoruz. belki kendi irademize bırakılsa yavaş yavaş sindire sindire bir şeyleri kabul edeceğiz ama başkaları tarafından beynimize zorla tıkıştırılmaya çalışıldığında kusacak seviyeye geliyoruz.

necip fazıl ın bir dizesi var:
anlamak yok çocuğum anlar gibi olmak var
akıl için son tavır saçlarını yolmak var.

belki de insan ve toplum psikolojisinden anlayıpta yararlanmaya çalışan insanlara heyecanını kaybettirmek bir silahtır. nitekim akademik camiada mobbing denilen şeylerle insanlara eziyet edenler de oluyor.

dedim ya heyecan tuz gibi bir şey ve bazıları bize yanlış tanılar koyarak tuzu tamamen yasaklıyor..

devamını gör...
öyle olduğu zannedilen bir durumun aslında öyle olmadığını farkettiğin anda gerçekleşen ve uzunca bir süre etkisinde kalınan motivasyon düşürücü durum.kısaca hayal kırıklığının kaçınılmaz getirisi.
devamını gör...
sözlük yazarlığı açısından menopoz dönemine girdiğinizin işaretidir. başlarda sular seller gbi yazarsın. vakit geçtikçe sözlükte büyürsün. hatta sözlükle büyürsün. sonra ara ara bir gelip bir gelmemelerin başlar. tıpkı hormon ilaçları kullanılıp kadınsal döngüyü devam ettirmeye çalışıldığı gibi sözlük arkadaşlarının seni ittirmesiyle biraz daha yazarsın fakat an gelir ve bir gün hiç gelmezsin.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar