hicaz

oturup gölgesinde senle bir nefes almak, belki de köklerini yüreğimden söküp bir kaçının sen üşümeyesin diye uğruna yakmak adına ekildi bunca fidan çorağıma. senden mirası bir uğultu mudur? gecenin karanlığında.. bir yandan hasreti bir yandan da gülüyor olmasının sevinci ile doluyordu gözlerim bakarken cemaline. sevdiğim.. sevgilim misin?
devamını gör...
bir hasret makamıdır öyle ki vuslat içinde yaşanan. dünya'nın faniliğine iman edip ahirette o'nunla olacak mıyı kaygısı gibi. gözleri üzerine bir silah gibi doğrulur, sen sevdamda sadık mıyım diye bakamazken. sevdiğim sana bir tek canımı veremem! severadım yaşamak için seni.. sevdiğim sana bir tek canımı veremem! benim kadar sevemediğinden biri..
devamını gör...
adından da anlaşılacağı gibi okunuşunda kişiyi müslümanların kutsal mekanlarını dolaştıran içten ama yüksek bir makam türüdür. çağrı film müziği en güzel örneğidir.
devamını gör...
"arap yarımadasının kızıldeniz tarafının orta kısmında necid yaylalarıyla sahildeki tihame ovaları arasında bulunan coğrafi bölgeye verilen isim. en önemli şehirleri mekke, medine ve taif."
devamını gör...
yatsı ezanlarının okunduğu makam.
bu ezanın zaman zamanrast olarak okunduğuna da rastlanır.

ayrıca karar sesi la'dır, do'lar diyez ve si'ler bemoldür.
türk halk müziğindeki karşılığı dagariptir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar