hiçbir cemaate tarikata bağlı olmayan müslüman

türkiye'de sayıları çok azdır. bana kalırsa nedeni cemaat ve tarikatlar kendi dini yorumlarının yanında eşantiyon olarak iş ve aş da verdikleri için, insanlar daha çok eşantiyonu almak için bunlara yöneliyor.

ama çok nettir ki aklını başka bir akla teslim ediyordur. cevapları hazır alıyordur artık.
devamını gör...
aynı zaman da apolitik de olabilir. kimsenin etlisine sütlüsüne karışmaz. her şeyi Allah ile arasındadır. taptığı değil, sevdiği ya da sevmediği şeyler vardır.
devamını gör...
aynı zaman da tüm dini grupları potansiyel risk unsuru olarak görüyor olabilirler. bu tür yapıların kara yüzlerinden mideleri bulandığı için etliye sütlüye karışmama kararı almış olabilirler. akılcı ve fanatiklikten uzak durmaları toplumun geri kalanına örnek teşkil etmeli.
devamını gör...
--- alıntı ---

günün birinde her sınıf insanları imamları ile çağıracağız, o gün her kime kitabı sağ eline verilirse işte onlar kitablarını okuyacaklar ve kıl kadar zulmedilmiyecekler

isra 71

--- alıntı ---

ayete göre ahirette dıpdıbız kalması muhtemel müslümandır.
devamını gör...
cemaat yapılanmalarının çok fazla eleştirilecek yönü var. mesela menzili ele alalım. şu veya bu yönünü eleştiririz. ama unutmayalım, bu ülkede yaşanan sert sekülerleşme ve hızlı kentleşme süreci ile beraber kentlere göç eden bir çok insan dini bir yaşantıyı ancak belirli yapılara mensup olarak sürdürebildi. menzil, ismailağa gibi yapılar 100 binlerce insanı islami bir hayat tarzına yöneltti. bu yapılar olmasa bu insanların önemli bir kısmı en fazla cumadan cumaya müslüman profiline sahip olacaktı.
devamını gör...
trafo olmadan kimsenin kaşları arasında çıkan nurları direk emiyordur ayrıca Allahtan bişey isterken torpilide yoktur ziyandadır kesinlikle düşünsene o kadar nur'u direk alsan nasıl patlarsın.
devamını gör...
artı veya eksi bir vasıf değildir.
aslında bir cemaate veya bir düşünceye bağlı olmayan insan hemen hemen yok gibidir. öyle bir cemaate, bir tarikata veya bir düşünceye bağlı olmak, birilerine kul olmak falan değildir. hele bağlı olmamış olmak, Allah'a kul olmuş olmak hiç değildir. cahil cuhela aforizmalarına aldanmayın.
devamını gör...
cemaatler islam dininin temsilci halkalarıdır. cemaat olmak müslüman için üstünlük değil sorumluluktur. ve bir cemaat ya da tarikat ancak kur-an ve sünnetten ayrılmadığı sürece hak olarak kalır. müslümanların çoğunun fıtratına uygun bir hak topluluk vardır. kendine hiçbir topluluğun uygun olmadığını düşünenler islamı kur-an ve sünnet çerçevesinde yaşadığı sürece hak yolda ilerleyenler olacaklardır. başlığın muhatabı müslüman budur.
devamını gör...
sözlük içerisinde tarikatçı cemaatçi olmadığını gösteren başlıktır.*
çok çok azınlık dahi olsa hak üzere olan oluşumlar muhakkak var, zira bu Allah'ın vaadidir. fakat elbette kimse bir yere tabi olmakla mükellef değil. nitekim inmesi gereken inmiş, aktarılması gereken aktarılmış, içtihadlar yapılmış yani din tamamlanmış ve bizlere tebliğ edilmiş.

din münferit yaşanabilir. ebu zer gıfari(r.a) bu konuda emsal teşkil eder.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar