hiçbir şey olamasam öğretmen olurum

mesleğini severek yapan öğretmenleri tenzih ederek "ısırgan otu" bitkisine benzettiğim kişi söylemi. dokunduğunda bir yerlerini yakar.
devamını gör...
öğretmenliğin kutsal bir meslek olduğu önermesine realitesiyle gelen (sen gelme yiğidim namın gelsin), ortalamanın hissiyatının ete kemiğe bürünüşünün sözsel ifadesi.
devamını gör...
zamanında öğretmen lisesinde çokça kullanılan ifade. okulun müdürü bile derdi "bi *ok olamazsanız öğretmen olursunuz" diye. herhalde eski katsayı kalktı pek avantajı kalmadı o liselerin.
devamını gör...
süper bi söz hiç bi şey olamazsan öğretmen olursun ama biraz sıkar hacı abi.

kpss var. öğretmenlik okursun. hiç bişe okumazsan. ama adam gibi atanılacak öğretmenliğin puanları da düşük değil. mesela iyi bir türkçe öğretmenliği basit bir yerde hukukla aynıydı. ki artık türkçe öğretmenleri de atanamıyor. zamanında ziraat mühendisliği füze gibi puan istiyormuş. şimdi bu tür bir bölüm boşuna gayret yeri. buna benzer bi şe. nerde iş orda puan. hiç bi şe olamazsan askerliği uzun dönem yaparsın veya erkenden çoluk çocuğa karışır kilo alırsın.

öğretmenlik kutsal mıdır bilemem, fazla da kasmaya gerek yok. tanıdığım bütün öğretmenlerden biliyorum, öğretmenlik kutsaldır ama öğretmenler değil. bu sebele bu söze de takılıp öğretmenlerin alınmasını anlamam. öğretmenliğe isteyen istediğini desin öğretmenlik ilelebed kutsaldır. o cahil adamların bok yemesi.ama artık kolay öğretmen olunmuyor. yani nitelikten değil. takvadan felan da değil. puan hacı puan.

öğretmenler ben sizin ciğerinizi bilirim. yeni nesil sizin eseriniz ayrıca. kof ve yüreksiz.
devamını gör...
zamanında tıp değil de öğretmenliği seçmiştim hem rahat iş hem de kadına uygun meslek diye.. üniversitemden ilk yılda sadece 4 kişi atanabildik hem de marmara üniversitesinde..kpss o kadar zor yani..

kim demiş hiç bir şey olamazsam öğretmen olurum diye..biraz zor olursun..

iyi ve atanan bölümler zaten en yüksek puanlı üniversite bölümleri arasında..mezun olup atanmak dersen gerçekten zor..

ha atandın diyelim. mutlaka doğuya gideceksin..kolay değil türkiye cumhuriyeti'nin okulunda okumak istemeyenlerle uğraşmak..hele ki büyük şehirde doğup büyüdüysen..

öğretmenlik rahat meslek ama yerini iyi bulunca. bunun içinse rahat 10 yıl gerekir. aldığın maaş türkiye şartlarında iyidir. yarım gün çalışırsın. 2 ay tatilin var..

iyi meslek işte.. ama birilerinin gücüne gider öğretmenlerin bu rahatlığı ve maaşı.. beni o öğretmen yaptı sanki.. al işte saat 12:30 da mesaim bitiyor..buyur sen de öğretmen ol.tutan yok.. biz hiçbir meslek hakkında atıp tutmuyoruz. çünkü kendini bilen insanlarız ama nedense söz konusu öğretmenlik olduğu çoğu kişi ciğerimizi bilecek kadar ahkam kesiyor ...

devamını gör...
öğretmenliğin kendine has kutsiyetini hiçe sayan, maalesef yaygınlaşan bir mantalitenin ifadesi.

özellikle dersane öğretmenlerinin çoğu, bu mantalitenin ürünleridir. müstakbel nesillerin ilmi için kaygı taşımaktan çok özel ders verecek zengin veledi bulma peşindedirler.

(bkz: istisnalar müstesna)
devamını gör...
annelerin ve bilimum büyüklerin beyne kazıdığı cümlelerin bilinçdışına çıkma şeklidir.

bunu söyleyen kişinin kulağına birisi muhakkak "hiçbir şey olamazsan bari öğretmen ol" diye fısıldamıştır zamanın birinde.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar