hidrosefali

beyin omirilik sıvısının emiliminin yetersiz kalması sonucu ortaya çıkan sorundur. her yaşŸta görülebilmekte olup çocuklarda daha sık rastlanır. kanama, tümör ve enfeksiyona bağŸlı olarak gelişŸebilir. tedavisi genellikle emilemeyen fazla sıvının beyne yerleşŸtirilen ve deri altından karın boşŸluğŸuna uzanan bir shunt sistemi yoluyla karın oşŸluğŸuna aktarılması yoluyla yapılır.
devamını gör...
1.en genel tanımıyla hidrosefaliterimi, kafa içindeki suyun miktar olarak arttığı durumları açıklar ve ilk akla gelen kafa büyümesidir.mevcut hastaların hemen hemen büyük çoğunluğunda hidrosefali, beyin omurilik sıvısının dolaşım yolundaki herhangi bir noktasındaki tıkanmaya bağlı olarak oluşur. tıkanma karıncıkları birbirine bağlayan delikler veya kanalda olabildiği gibi emilimin olduğu son noktada da olabilir. bu tıkanmanın nedeni, bir kafa darbesi, enfeksiyon ya da tümör olabilir.

hidrosefali nedenlerini kısaca maddeleyecek olursak;

•spina bifidaya da miyelomeningosel(omuriliğin anne karnında kapanmayıp açık kalması)
•üçüncü karıncık ile dördüncü karıncık arasındaki su kanalı darlığı-tıkanıklığı (akueduktusdarlığı-tıkanıklığı)
•beyinciğin ve/veya beyin sapının kafatasından omurilik kanalına fıtıklaşması (chiari malformasyonları)
•bosyollarını daraltan veya tıkayan içi sıvı dolu kesecikler (araknoid kistler)
•beyin, beyincik ve beyin sapı tümörleri
•menenjit ve benzeri enfeksiyonlar sonrası
•beyin boşlukları içine veya beyin zarı altına kanamalar sonrası
•bosüreten organın tümörü
•kanama, enfeksiyon veya iltihap sonrası beyin zarı altında bosakımının engellenmesi
•genetik ya da ailesel hidrosefali
olarak karşımıza çıkabilir.

hidrosefalinin bulguları çocuğun yaşına ve beyin-omurilik sıvısının artma derecesine göre değişir..- kaynak,hidrosefali sitesi-
devamını gör...
omurilik beyin sıvısını emer ve tekrar lazım olan kadarını beyne bırakır. omurilik bu görevini yerine getiremediği durumda beyinde fazla sıvı birikir ve bu beyne hasar verebilir. bu fazla sıvı hidrosefali sendromuna sebep olur. şant denilen tibbi bir cihazla bu sıvı dengesi sağlanır. bunları canım kardeşimin geçirdiği bir ameliyat neticesinde öğrendim. inşallah sadece sözlükte okuduğunuz bir tanim olarak kalır. hamd olsun ki çaresi var..
devamını gör...
beyin omurilik sıvısının drenajında yahut emiliminde yetersizlik olması sonucu beyin ve beyin çevresinde aşırı sıvı birikmesi hadisesi.

hidro, su; sefali, baş anlamına gelir.
devamını gör...
ölüme yol acar mi veyahut kisi bununla bas eder bi sekilde hayatina devam eder mi sorusunun muallakta kaldigi hastalık.

bir arkadaşımın hamileliği sıkıntılı geçmiyordu problem yoktu ancak 7. ayda cocugunda bu rahatsızlık olacağını ogrendi. dogum yaptıktan birkac gun sonra ise bebegini kaybetti.

nette ise bu hastalikla yasayanlari ogrendim kademe veya tip farki midir acaba..
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.