hikikomori

asosyalin önde gidenidir. japonya'da başŸlayıp dünyaya yayılan bir oluşŸum(!)dur. ailesinden ve toplumdan kopuk olan insanlara konulan teşŸhistir. bu tip insanlar toplumdan korkar, sosyal olmak onlar için acı vericidir. dışŸarıya günde en fazla bir kere o da temel ihtiyaçlarını karşŸılamak için çıkarlar. sokakta gezerken herkesin kendilerine baktığŸını, küçümsediğŸini sanırlar. onları hikikomori olmaya iten en büyük sebeplerden biri de kaliteli animelerdir. bu şŸahıslar animelerde aradıkları her şŸeyi bulurlar. ne enteresandır ki hikikomorilere yönelik "hikikimori olmayın" temalı bir anime dahi yapılmışŸtır.(bkz: welcome to the nhk)

not: iki sene öncesine kadar ben de bu oluşŸumun direğŸinden dönmüşŸümdür. (bkz: allah kurtardı)
devamını gör...
japonlara özgü psikolojik bir hastalık. sosyal ilişkileri tamamen kesmek ve hiç dışarı çıkmadan ya da çok az çıkarak evde yaşamaya başlamak. sosyal fobinin artık çok ilerlemiş hali.
devamını gör...
japon dilinde “elini eteğini çekmek” anlamına gelen bir terim.

sosyal medya bağımlısı gençlerin gerçek hayattan kendini soyutlaması olarak görülüyor. japon psikiyatr tamaki saitō'nun dünya tıp literatürüne kazandırdığı hastalık sadece dijital medyaya yönelik değil. 90′lı yıllardan beri japonya’da kendini ailesiyle yaşadığı evin bir bölümüne kapatıp sosyal yaşamı tamamen reddeden ergen ve gençleri tanımlamak için kullanılıyor.
devamını gör...
bir çeşit inziva. uzak doğudinlerinin yapısında halvet çokca rastlanan ritüellerdendir. aslında inanç yapısı ve kültür incelendiğinde pek de yadırganılacak mesele değildir.
devamını gör...
hikikomori (japonca: ひきこもり veya 引き篭り) anlamı “içeri çekilme, elini ayağını çekme” olan japonca bir sözcük. münzevi, yetişkin ve ergen bireylerin kendilerini sosyal yaşamdan soyutlayıp evlerinde yalnızlığa kapanmaları durumu ülkede yaygın. bir hastalık olarak kabul edilen bu durum, bütün günlerini odalarında geçiren gençler için kullanılıyor. müzik dinlemek, internette dolaşmak, uyumak dışında bir işle uğraşmayan gençlerin sayısı gün geçtikçe artıyor. günümüzde japonya’da bu konu ile ilgili kitaplar dahi çıkıyor. önceden depresyon, kişilik bozukluğu ya da bir tür şizofreni sanılan hikikomori, artık ayrı bir kategoride ele alınan bir psikolojik sorun.
devamını gör...
daha çok japonlarda ortaya çıktığı söylense de günümüz dünyasında giderek diğer toplumlara da sirayet etmeye başlayan asosyalliğin birkaç level üstü.
devamını gör...
--- alıntı ---

"içeri çekilme, hapsedilmiş olma" olan japonca bir kelimedir. münzevi, yetişkin, ve ergen bireylerin toplumsal yaşamdan çekilmeleri, ve sıklıkla aşırı seviyelerde kendilerini izole etmeleri olayını anlatır. bu bireyler yaşamdan elini ayağını çekip temel ihtiyaçlar dışındaki tüm zamanını odasının içinde geçirirler.

--- alıntı ---

hikikomorinin internet bağımlılığı, depresyon veya asosyallik olmadığı son araştırmalar ile açıklanmıştır. (daha önceleri böyle olduğu düşünülüyordu.) 2006 yılında japonya'da yaklaşık bir milyon kişinin hikikomori olduğu tahmin edilirken 2019 yılında bu sayının altı yüz binin üzerinde olduğu tahmin edilmektedir. japonya'da çok sık görülme sebebi olarak japon edebiyatının işlediği konuların ağırlıklı olarak yalnızlık ve asalet üzerine olduğundan dolayı olduğu tahmin edilmektedir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.