hikmet boran

(1901-1945) çerkes göçmeni ailesi abhaz sürgünüyle önce trabzon'a sonra balıkesir'e yerleşen ve burada doğan doktor.

tıbibiye öğrencisi iken istanbul’un işgaline karşı okulda direniş örgütlenmesinde aldığı rol ve tıbbiyelilerin temsilcisi olarak katıldığı sivas kongresi’nde yaptığı manda karşıtı konuşma ile tanınır. kurtuluş savaşı’na katılmış; savaştan sonra genel cerrah olarak görev yapmıştır. gazeteci ve sanatçı orhan boran'ın babasıdır.

sivas kongresindeki sözleri ;
''paşam, murahhası bulunduğum tıbbiyeliler beni buraya istiklâl davamızı başarma yolundaki mesaiye katılmak üzere gönderdiler, mandayı kabul edemem. eğer kabul edecek olanlar varsa, bunlar her kim olurlarsa olsunlar şiddetle red ve takbih ederiz. farz-ı mahal , manda fikrini siz kabul ederseniz, sizi de reddeder, mustafa kemal’i vatan kurtarıcısı değil vatan batırıcısı olarak adlandırır ve tel’in ederiz.''

sivas kongresi’nden sonra sıhhiye subayı olarak büyük taarruz’a katılan hikmet boran, izmir’e giren ilk birliğin subaylarındandır. savaştan sonra istanbul’a döner ve yarıda bıraktığı tıp öğrenimini tamamlar. genel cerrahi ihtisası yapar, yaşamını cerrah olarak sürdürür. 1940’lı yıllarda gönüllü olarak “şark hizmeti” için gittiği sarıkamış’taki görevi sırasında vereme yakalanır. tekrar sağlığına kavuşamaz ve1945 yılında hayatını kaybeder.

haber ve kaynak , kaynak 2
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar