hilal kaplan

boğŸaziçi ãœniversitesi sosyoloji bölümü yüksek lisans öğŸrencisi. 17 temmuz 2009 tarihli taraf gazetesindeki "mahalleler-üstü bakabilmek" yazısı "mahalle baskısı ve ötekileşŸtirme anlamında önemli tespitler içeriyor. yazının sonunda kaplan şŸöyle diyor;

"samimiyet vurgusu altında ötekileşŸtirmek, aşŸağŸılamak, küçük görmek fazlasıyla kolay, herkesin aynı olduğŸu totaliterbir toplumda yaşŸamak istemiyorsak, zor olana talip olup hayata mahalleler-üstü bir yerden bakabilmeli ve yaşŸam biçimineyakın hissettiğŸimiz insanların da adil bir hayat hakkı olduğŸu gerçeğŸini teslim etmeliyiz."
devamını gör...
boğaziçi üniversitesi sosyoloji bölümü yüksek lisans öğrencisi. 17 temmuz 2009 tarihli taraf gazetesindeki "mahalleler-üstü bakabilmek" yazısı "mahalle baskısı ve ötekileştirme anlamında önemli tespitler içeriyor. yazının sonunda kaplan şöyle diyor;

"samimiyet vurgusu altında ötekileştirmek, aşağılamak, küçük görmek fazlasıyla kolay, herkesin aynı olduğu totaliterbir toplumda yaşamak istemiyorsak, zor olana talip olup hayata mahalleler-üstü bir yerden bakabilmeli ve yaşam biçimineyakın hissettiğimiz insanların da adil bir hayat hakkı olduğu gerçeğini teslim etmeliyiz."
devamını gör...
hrant abi der hepimiz ermeniyiz demez. diyebilir de hepimiz müslümanız diyerek orda olmak daha doğrudur der.
ifade ettiği hususlarda samimidir.klasik muhafazakar ezikliğinden eser yoktur.
sanırım biraz agresiftir.

ihl sözlüğe yüklediği anlamı merak ettiğim üstaddır.

devamını gör...
mahallenin bir figürü değil; jeanne d arcıdır. tanımadan severdik, tanıdık yine seviyoruz. müslüman vicdanı; birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyulan günlerin ifterisidir*. bu yüzden mahallesinin bahçelerinden de ayıklanır.
devamını gör...
bu kızı görünce "karakolda doğru söyler, mahkemede şaşar" diyesim geliyor. okulda not korkusundan islam düşmanlarına sus pus olan, tv de cengaver kesilen zat. enaniyetine yenememiş, Allah'ı kandırabileceğini düşünen birisi, mevla hidayet nasip eyleye..
devamını gör...
dün (23 eylül) ilk kez taraf gazetesinde tanıştım kendisiyle. sonra kim olduğuna baktığımda ortaya zuhur edişiylşe yazıda kullandığı kelimeler ya da sözcük gruplarının benzerlikler arz ettiğini gördüm: herkese müslüman - herkese özgürlük gibi. kaplan'on özgürlükleri savunma tarzı her ne kadar taraf gazetesinin yayın çizgisiyle buluşsa da uzun vadede sorunlu olduğuna inandığım bir savunusu var. yabana atılamayacak kadar öneml tespitleri var: kimi zaman insanların mazlum olmayı tercih ediyor olmasına rağmen mazlumluğun aslında içinde zulmü de barındırdığı şeklindeki düşüncesi kayda değerdir.
devamını gör...
taraf gazetesinin 3. başörtülü yazarı olarak köşesini kapmış,
bugünkü yazısının başlığı "milli olmak"tı , yazı içeriği sosyal bilimsel bir dille yazılmıştı esasen sol bir jargonla yazılmışta diyebiliriz ama böyle zor ve entelektüel yazılarına daha fiyakalı başlıklar seçmesini kendisine acizane öneriyorum.

köşe yazarlığı hayırlı olsun bu arada.
devamını gör...
liberal mi, solcu mu, bilmem ne mi? nedir bu kalıplar ya? bir solcunun özgürlükçülüğünü desteklersin solcu olursun, bir liberalin demokratikleşme çabasını översin liboş olursun. illaki bir kalıba sığmak mı gerekiyor. kimse ben solcuyum sağcıyım vs diye beyan etmeden şak yapıştırıyoruz yaftayı. bir yazarın köşesinden; deveye sormuşlar "yokuşu mu seversin inişi mi? bu yolun düzü yok mu demiş. " bu işin düzü de bu işte olamaz mı.. bu kadın müslüman. adam gibi adam işte. ben sevdim.

ed: eğer bir konu hakkında fikir beyan ettiğinizde muhattabınız sizi "karışık" olarak itham ediyorsa kendisinin idrakinden şüphe etmenizde sakınca yoktur. edebilirsiniz.
devamını gör...
onu desteklersin bu olursun, sunu desteklerin bu olursun olmasina da bütün bunlarin sonunda zeminsiz olursun iste... cünkü onu desteklerden de bunu desteklerden de ayagini basman gereken zemin hep ayni olmalidir...

kürt meselesine bir kürtcü-solcu gibi bakaren basörtüsünü elealista, bireyci-feminist bir tasavvurda bulundugun zaman sana birileri kafasi karisik der... sonra da ayari yersin akif emre'den...
devamını gör...
taraf'ta yazdigi, cem evlerinin ibadethane statüsü kazanmasi gerektigini müslümanlarin bölünmemesi adina istedigini söyleyerek simdiye kadar kendisi hakkinda düsündüklerimin bir kez daha saglamasini yapmistir. son derece samimiyetsiz, bundan eminim artik.
devamını gör...
yıldırım türker'e karşı yazdığı yazı bence çok vasat. yazılarında sürekli ünlü batılı düşünürlere isim vererek yer vermesi ise ne tür bir aşağılık kompleksinin içinde debelendiğinin kanıtı. evren aysen için sarfettiği 'daha esaslı rakipler hakediyorum' lafları ise düştüğü çukurun seviyesini net bir şekilde sermekte ortaya.
devamını gör...
24 nisan'ı anacak olan tek başörtülü yazar.--- alıntı ---

taraf yazarı hilal kaplan 24 nisan 1915`te başlatılan techir`in yıldönümü anısına taksim`de gerçekleştirilecek olan etkinlik hakkında bir yazı kaleme aldı ve türk ve ermeni halklarını birbirlerinin acısını paylaşmaya davet etti.

--- alıntı ---

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar