hindiçin

hindistan-çin sınırının güneyinde kalan ekseriyetle eski fransız sömürgelerinin olduğu bölge. laos, vietnam ve kamboçyayı kapsar. bu bölgede yaşayan halklar hintliler gibi esmer benizli çinliler gibi ufak tefek ve çekik gözlüdür.
devamını gör...
(bkz: çinhindi)

Türkçe'de daha çok çinhindi adıyla bilinen asyanın güneydoğu ucunda ki yarımada, bu yarımada üzerinde; Birmanya, Laos, Kamboçya, Vietnam, Tayland, Malezya ve Singapur bulunur. http://en.wikipedia.org/wiki/indochina Kamboçya, Laos ve kamboçya, fransız çinhindi olarak bilinir.

savaşın eksik olmadığı bir coğrafyadır. ikinci dünya savaşında Japonlar, Sonrasında fransızlar, Amerikalılar, Çinliler ile bölge ülkeleri arasında kanlı savaşlar olmuştur. Bölge soğuk savaş döneminin önemli çekişme noktalarından biridir.

Müslümanlar için bölge sıkıntılarla doludur. tayland'da pataniler, Burma'da arakanlılar baskı altındadır. pol pot döneminde kızıl khmerler bir çok müslümanı öldürmüş canını kurtaranlar ülkeden kaçmıştır. Yine bölgeye yakın coğrafyada ki filipinler'de Müslüman moro'lar beşyüz yıllık bir bağımsızlık mücadelesi vermektedir.
devamını gör...
çin ile hindistan sınırının altından uzanan yarımada için kullanılan ifade. laos, myanmar, arakan, vietnam, tayland, kamboçya, malezya...

bunlar genellikle çinliler gibi çekik, hindular gibi esmerdirler. kırmalar herhalde.

vakti zamanında ingiliz ve fransızların sömürgesi altında yaşamış, daha sonradan japonya ile rusya arasında paylaşım sorunu olmuş ve ikinci dünya savaşından sonra da yine amerika ile rusya arasında kalmışlardır.

her şeyden habersiz bu bölge insanları, tabiri caizse gün yüzü görmemiş ve sefalet içinde bugünlere gelmişlerdir. bugün ise belki tayland ve malezya dışında halen daha bellerini doğrultmuş değiller.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.