efendim hindistan ile ilgili böyle bir başlık açılınca bir şeyler karalamak istedim. yaklaşık 13 gün ülkenin kuzeyi ortası ve güneyinde kaldığım dönemlerde aslında anlatılanların hiçte öyle olmadığını daha da kötü olduğunu beyan etmek isterim.

hindistan aslında iyi de çevresi kötü demek geliyor insanın içerisinden. atlas dergisine yolladığım bir kaç fotoğraf vardı şu an yolda olduğum için onları bulamıyorum telden çektiklerim mevcut. alt yapı sorunu mu dersiniz , yıllarca iktidar da bulunan yöneticilerin yedikleri yüzünden berbat halde kalmış bir yaşantı mı dersiniz bilemem. hindistan kendi içerisinde 3 yapıda incelenmesi gereken bir ülke.

1) nufüs yüzünden yetersiz barınma ve güvenlik
2) düşük alt yapı projeksiyonları yüzünden potansiyelini kullanamayan genç nesil
3) ucuz işçilik yüzünden batının ve özellikle ingiltere nin mandası kalmaya devam eden bir siyasi yapı.ülke içerisinde neredeyse 27 farklı eyalet var, bunların içerisinde de farklı 112 lehçe ve birbirinden nefret eden 3 etnik yapı. müslümanlar ile hindular arasındaki rekabet yüzünden kimse kimsenin bölgesinden riayet etmiyor, el uzatmıyor bundan dolayı da ingilizlerin tabiriyle conflict of interest* söz konusu. şöyle düşünün , inanılmaz güzel bir jeolojik bir düzene sahipsiniz bir şeyler yapmak için uğraş verirken 3 ülke gelip size düzenli olarak soykırım yapıyor, elinizdekini alıp açlığa teslim ediyor ve dini inanışlar yüzünden kast sistemi yüzünden sefalete mahkum bırakılmış olsanız dahi isyan etmiyorsunuz çünkü o üst akıl böyle bir potansiyeli din ile dizayn etmeye karar vermiş ve inanılmaz başarılı olmuş.arkadaş haftada 1 kez yıkanma hakkın var , yoksa cehenneme gidersin diye inanan 180 milyonluk bir grup var. şaka gibi geliyor ama bu insanlar sadece ganj nehrinde sadece saçlarını kesmekle hak sahibi ! gerisini siz düşünün. müslüman belediye gelip lağımlardaki farelere ilaçlama yapıyor , halk fareler kutsaldır diye yürüyüş yapıyor belediye binasını yakıyor. bizim memleketten atıp tutmak kolay ama ne hayatlar var..denizlerin hali içler acısı , bir tek goa bölgesinde orası da turistik olduğu için denize işemek ve büyük abdesti yapmak yasak ! dünyanın en büyük umumi tuvaleti görünümünde bir sahil projeksiyonu var desem şaka yapıyorsun diyeceksiniz ama kelamın başında az bile demişler dememin de hüviyeti bundandır. 30 bin kişiye 1 adet umumi tuvalet düşüyor ülke de durum bu. nehirlerden taşıma bidonlara su alınıyor ayrıca muson döneminde şehrin her yerine ağzı açık bırakılan bidonlar ile duş ve bulaşık yıkamak için yapılan hamleler 21 yy dünyasının utancıdır benim için !
devamını gör...
yalnız bir kadınsanız hele de beyaz ten ve renkli göze sahipseniz baya tehlike içinde olduğunuz ülkedir.moleküler biyoloji okuyan bir bayan arkadaşım* adlı tıpta staj için 3 aylığına gitmişti neredeyse mesleğinden soğuyup dönecekti.* pisliği bırakın artık o kadar çok rahatsız eden olmuş ki zor dayanmıştı kızcağız.
devamını gör...
hindistan'ın pis olmasını saptamak ve belirlemek için hindistan'da uzunca bir süre kalmak ve gözlem yapmak gerekir, sonra yapmış olduğun gözlem sonucuna göre nasıl bir ülke olduğunu nitelendirirsin; ancak hindistan ve hindistan'ın atmosferi bana nedense ilkel çağları anımsatıyor. tabii bu ay'ın güney kutbuna araç göndermeleri işi ise bizden daha fazla modernize olduklarını gösteriyor ve benim zihnimde canlanan hindistan imajını yerle bir ediyor. doğruya doğru konuşalım şimdi.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar