hiram abas

soner yalçın'ın yazdığı bay pipo adlı kitapta bahsettiği, suikast sonucu öldürülen mit elemanı. hiram abas'ı, kurtlar vadisi'nde aslan bey canlandırmıştı. aslan bey'in gerçek ismi abbas ustaoğlu idi.
devamını gör...
devlet içi çekişmeye kurban giden istihbaratçı. mit in mossad gibi içte ve dışta operasyon yapabilecek bir yeteneğe kavuşması için çok çabalamıştı.
devamını gör...
silahının emniyeti açık olduğu halde gafil avlandığı için silahını kullanamadan öldürülmüş istihbaratçı. ayrıca komünistleri hiç sevmezmiş.
devamını gör...
bay pipo'nun başkahramanı, kitap boyunca attığı adımı bile hissedersiniz.
türkiye'nin öteki yüzü gibidir. ve bir dönem onun adıyla özetlenebilir.
devamını gör...
kısa boylu zayıf çelimsiz fiziki yapısına rağmen yaptıkları münasebetiyle "bacak kadar boyu var türlü türlü huyu var" sözünün tam karşılığı olan adamdır.
devamını gör...
okuduğum kadarıyla, karakteri güçlü olan kişilerden biriydi. * bir dönem, kendisini müthiş merak etmemle, kafamda canlandırdığım fiziksel özelliği, bir yerde fotografını görünce yerle bir oldu. * kendisinin, iyi işkence methodları kullandığı söylenir, yine de malesef onun hakkında okuduklarımdan, davranışlarından dolayı, kendisine gizli bir hayranlık beslemekteydim zamanında.
devamını gör...
babası yahudi olmasına rağmen kendi müslümandı. iyi bir ajandı. tek suçu siyasi görüşleri bir istihbaratçıya göre çok netti.
devamını gör...
turgut özal suikastı meselesiyle tekrar gündene gelen eski istihbaratçı. suikasta kurban gitmiştir.

--- alıntı ---
'babamla yakın olan hiram abas öldürülmeden önce suikastı araåžtırıyordu'

"babam mit'in sivilleşmesi için çok uğraşmıştı. belki bugün inkar edilen jitem'de bu nedenle kurulmuştu daha sonra. ben hiç bunu düşünmemiştim ama hiram abas'ın kendi başına gelenleri de hesaba kattığımızda babamın suikastı mit'e yaklaşımıyla ilgili de olabilir. ihtimaldir. hiram abas öldürülmeden önce babama yapılan suikastı araştırıyordu. hiram abas iyi bir araştırmacıydı ve babama çok gidip gelirdi. babama buna gerek olmadığını söyleyenler de vardı çevresinde."
--- alıntı ---

http://www.haber10.com/habe...
devamını gör...
--- alıntı ---

hiram abas özal`a ulaşmaması için öldürüldü

ben özal`a suikast yapıldığında yanında değildim, yani danışmanı değildim. özal bu suikast girişiminden çok sonra bana bazı olayları ve bağlantıları anlatmıştı. olaydan epey sonra bu konuyla mı bilmiyorum ama özel olarak hiram abas`ı görevlendirmişti. hiram abas, özal suikastını çözmek için büyük çaba harcadı ve hiram abas`ın suikastı, özal`a yapılan suikastla ilgili, önemli bilgiler elde ettiğini turgut bey`e istanbul`dan telefon ettikten ve yüz yüze anlatmaya geleceğini söyledikten hatırladığım bir gün sonra, turgut bey`i göremeden öldürüldü. turgut bey bu olayı bana aynen şöyle yorumlamıştı: "hiram önemli şeyleri çözdü ve bana anlatmasını engellemek için öldürüldü" demişti daha sonra. turgut bey, neleri biliyor; neleri bilmiyordu, bunu hiç bir zaman öğrenemedim. o dönemde sadece bir kez turgut bey`e ne var bu işin içinde dediğimde, "bu konuları kapat" dedi ve bu konuyu benle çok sonra sadece bir kez daha konuştu.
--- alıntı ---

http://www.tumgazeteler.com...
devamını gör...
1932 ve 1990 yılları arasında yaşamış bir mit görevlisi...

suikast ile öldürülmüş fakat tahmin edebileceğiniz gibi faili meçhule kurban gitmiştir...
devamını gör...
soner yalçın'ın katkılarıyla halka "kahraman" gibi gösterilmiş mit görevlisi. işlediği cinayetler, karıştığı olaylar ona şu kimliği kazandırmıştır: katil..
devamını gör...
hiram abas, şžam gezisinde özal'ı öcalan'ın yaşadığı evin yakınına kadar getirmiş, bir rivate göre de evi göstermiştir. özal'a yapılan 88 suikastı da bundan sonra gelir.[adı konulmamış darbe 93]
devamını gör...
ülkücülerin bir numaralı panpası. en özel kontrgerilla taktiklerini öğrendikleri mit ajanıdır. mossad'la cia ile çok yakın ilişkileri olmuştur.

tabii daha sonra fkö'nün yetiştirdiği dev-sol militanları bu ajanı öldürmüştür.
devamını gör...
mit içerisinde mehmet fuat doğu çizgisinin devamlarından şahış. turgut özal tarafından mit müşteşarlığına hazırlanırken dhkp-c tarafından misilleme saldırı ile öldürülmüştür. o dönemki rakibi meşhur teoman koman dır. artık hesap edin.
devamını gör...
mustafa hiram abas. dedesinin mason olması ona bir çok kapının açılmasına vesile olmuştur.

hizmetleri olduğu kadar yanlışları da olmuştur. mahir çayan'ı sıkıştıran ekiptendir hatta yanlış hatırlamıyorsam ekibin başıdır fakat bir önceki çatışmada yaralandığı için mahir çayan'ın öldürüldüğü sırada orada değildir.
devamını gör...
rahmetli özal, hiram abas'a çok güvenmiş onunla yola devam etmek istemişti. devletin gerçek yüzünü öğrendiği abas'tan başka kimseye yanaşmıyordu!
efsane mit'çi; bekaa'da ülkücüyü, solcuyu, pkk'yı ve asala'yı görmüştü! oyunun içinde oyun olduğunu fark etmişti. kuklalar ve kuklacıyla yüz yüze gelmişti. elinin altındaki bütün dosyaları özal'a taşıdı. kemal yamak'ın da desteğiyle devletin içinde milli kanat yeşertildi.
ancak bu ittifakı tehlikeli gören güçler önce hiram abas'ı daha sonra onunla paslaşan uğur mumcu gibi milli güçleri bir bir ortadan kaldırdı.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar