hiroşima

#özgürler 

sevingül bahadır'ın kız çocuğu adıyla da bilinen bir şarkısı. nazım hikmet sözleri yazmış ve zülfü livaneli bestelemiştir. sevingül bahadır'ın güzel ve güçlü sesinden dinlenesidir.

kapilari calan benim
kapilari birer birer.
gozunuze gorunemem
goze gorunmez oluler.

hirosima'da oleli
oluyor bir on yil kadar.
yedi yasinda bir kizim,
buyumez olu cocuklar.

saclarim tutustu once,
gozlerim yandi kavruldu.
bir avuc kul oluverdim,
kulum havaya savruldu.

benim sizden kendim icin
hicbir sey istedigim yok.
seker bile yiyemez ki
kagit gibi yanan cocuk.

caliyorum kapinizi
teyze, amca, bir imza ver.
cocuklar oldurulmesin
seker de yiyebilsinler.


dinlemek için:

http://fizy.com/s/141c11
devamını gör...
atılan bombaya ' little boy ' ismi de verilmistir.
alcaklıgın dini ya da ulusu olmuyor.
sen binlerce insanı olduren bombaya ' kucuk cocuk ' de.
gazze'yi yokeden operasyona da ' gazap uzumleri' denilmisti.
bu isimlendirmeler ozellikle incelenmeye muhtacdır, insan aklının otesinde estetigin de nerelere dusuruldugunu anlamak acısından.
devamını gör...
15 megatonluk little boy 140.000 civarı sivil halkın bir anda ölümüne sebep olmuştur. demokrasi bir kez daha kazanmıştır. toplumsal hafıza bunu da yutmuş ve özgürlük yolunda bir başarı daha elde edilmiştir.
devamını gör...
dünyanın gözlerinin önünde yapılmış katliamın adresidir.şu anda dünya üzerinde kaç hiroşima var gözlerimizin önünde vurulan?...kaç kişi var sesini çıkaran?bu sessizlikler bu zulümler...allah tüm zalimlere hidayet ver (nasip etmezsen de)kahhar isminle kahreyle...
devamını gör...
japonların çinlilere yaptıkları inanılmaz zulümlerden sonra gerçekleşmiştir.
(bkz: nanjing katliamı)

"zâlim, yeryüzünde Allah’ın adâletidir. Allah onunla (başkalarından) intikâm alır. sonra (döner), ondan da intikâmını alır."
(bk. keşfu’l-hafâ, 2/64)

"azã®z ve celã®l olan Allah şöyle buyurdu; 'buğzettiklerimle buğzettiklerimden intikâm alırım. sonra da döner, hepsini cehenneme döker, sürer, atarım."
(mecmeu’z-zevâid, 7/289)

"işte kazandıkları (günahları)ndan ötürü zâlimlerden bir kısmını diğer bir kısmının peşine böyle takarız."
(enâm 6/129)
devamını gör...
televizyonda denk geldi, hiroşima belediye başkanı bugün, hiroşima'ya atom bombası atılması olayını, daha doğrusu bu katliamı kaza olarak nitelendiriyordu. kazaymış, peh! ağır bombardıman uçaklarıyla aylarca konvansiyonel saldırılar yap, neredeyse tüm japon kentlerini bombala, nagazaki ve hiroşima'ya aylarca dokunma. amaç? nüfus azalmasın, halk şehri terk etmesin de bir atom bombasının maksimum etkilerini amerikalılar görebilsin. yani bu kadar planlı ve programlı bir katliamı adam, japon milletine mensup bir adam kaza olarak nitelendiriyor. hainliğin, hadsizliğin milleti yok vesselam.

tanım: amerika birleşik devletlerinin gerçekleştirdiği en büyük katliamlardan birinin yaşandığı japon kenti. o zamanki nüfusu 245.000 imiş. bugün katliamın yıldönümü, japonların yas günlerinden biri. diğeri, nagazaki'ye atom bombası atıldığı günün yıldönümü.

edit: yanlış yazılan yerler düzeltildi.
devamını gör...
tarihte bugün yerle bir edilmiş şehir...

taş üstünde taş, baş üstüne baş kalmamış misali...

kim tarafından...

demokrasinin babası olarak addedilen, ırağı ve afganistanı işgal edip milyonlarca insanın ölümü ve sakat kalması ve hayatının bir daha eskisi gibi olmamasının sebebi olan ve bizim en büyük müttefikimiz ve ortağımız amerika tarafından...

Allah ıslah eylesin tüm emperyalistleri...

ki, onlarda kurtulsun, biz de...
devamını gör...
abd bomba atarken japonya'ya demokrasi götürmeyi hedeflemiyordu. ancak o bomba atılmasaydı japonya'ya demokrasi gelmezdi. bu da bir başka gerçek. yine de atom bombası atılması bir savaş suçudur. savaşı amerikalılar kaybetseydi savaş suçlusu olarak yagılanacaklarını o devrin yetkili askeri ve sivil erkanı da söylemiştir.
devamını gör...
henüz 3.sınıfa giden japon öğrenci hiroşima saldırısını şöyle anlatıyor:

"gün geceye döndü ve insanlar bir anda hayalet oldu. "
devamını gör...
beşer zulmeder kader adalet eder. japonlar da abd den pek farkli degildi. gucleri nispetinde epey katliam yaptilar. kesinlikle haketmediler orasi ayrı, kitlesel imha, tam anlamiyla katliam. nesillerce süren katliam. hala radyasyon etkileri görülen dogumlar hastaliklar vs. atom atıldiginda savas hali vardi, japonlar agir kayiplar verdirmisti abd ye pearl harbor da, bu zaten bardağı tasiran son damla oldu atom meselesi ile ilgili. ve asla pes etmeyeceklerini belirten japon imp. bu atom bombası ardından yenilgiyi kabul etmek zorunda kalmıştı. belgesel olarak izleyin derim, tarihin guc dengesini degistirip bugünkü japonya'nın temellerini o atom bombası attı bence. abd zaten bildiginiz gibi, atom.olmayan bombalariyla son 20 yilda 20 tane hirosima katliami yaptı. dunyanin gözleri önünde. devam da ediyor. bakalım keser sapı ne zaman dönecek?
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar