hitap biçimleri

yerine - zamanına ve kişisine göre değişir. aramızda on yaş olan erkek kardeşim bana kimi zaman abla der kimi zaman ismimle hitap eder. ki bu beni çoğu kez rahatsız etmez. yoksa kendimi yaşlı hissediyorum . en azından anne ve babaya isimle hitap edilmemeli . bu benim fikrim. fakat tanıdığım ailelerde var ismiyle hitap eden çokta absürt denemez. bide arkadaşların birbirleri arasında hitap şekilleri var . en yenisi ; hafız , hacı , haciet , üstad , piışt , kankeyto filan kanki manki . tiksinç . meğer ne de çok yazar çizer varmış hacı hafıza meraklıymışız içimizde kalmış! müdür var sonra . benim aile hitapları dışında kullandığım tek hitap 'hocam' dır. okul hayatında hocalarımıza asistanlara zaten bu şekilde sesleniyoruz yine aynı şekilde arkadaşlara da . e zaten işin özünde herkes birbiridnen bişiyler kapıyor. hoca hitabı pek absürt kaçmıyor. abi abla hitabı ise mide bulandırmıs düzeyde . mi manavda satış yapan abi atıyorum neden benim abim olsun . amca direk !
* * *
devamını gör...
karşılıklı samimiyete ve ikili ilişkilere dayalı olunca ne olursa olsun pek rahatsız etmeyen ama çok tanımadığınız daha bir kaç kez görüştüğünüz kişilerden laubali düzeylerde gelince sıkıntı veren biçimlerdir.
devamını gör...
hoca, hacı, reis, başkan, müdür, hey, sen, lan, baksana, kime diyom, adamsın sen, koçum, oğlum, delikanlı, gençler, kızım, hanfendi, bayan, beyfendi, beyim ...
devamını gör...
önem arz eden biçimlerdir. sevgi içeren kelimeler herkese karşı kullanılmaz örneğin. milyonlarca kuzenim var ama n.y'nin yeri başkadır. kendisi bana sevgi sözcükleri kullanmayı öğretmiştir, bebeğimdir. ona hep o şekilde hitap ederim. bir gün yanında bir başka kuzenime o şekilde hitap edecek oldum da 5 yaşındaki bir kuzu bana trip yaptı;

"bana bebeğim diyordun hani? ona deme, istemiyorum!"
devamını gör...
farklı insanların farklı şekillerde size hitap etmeleri normal karşılanabilir ama aynı kişilerin farklı zamanlarda farklı hitaplar kullanması düşündürücüdür.

--- alıntı ---

aynı kişisiniz; ama size hitap şekli değişiyorsa sizde değişen bir şey var. ya da birilerinin sizden bir alacağı var!
1. (kardeşler dedi ki:) yusuf'u öldürün yada ıssız bir yere atın gitsin! yusuf suresi 9
2. (cezaevi arkadaşı dedi ki:) ey doğru sözlü yusuf, bize şu rüya hakkında bir yorum yapar mısın? yusuf suresi 46
3. (kardeşler dedi ki:) ey değerli insan, onun yaşlı bir babası var. lütfen onun yerine bizden birini alın! yusuf suresi 78
aynı yusuf ama değişik hitap şekilleriyle..
hocaaa!
hocaam!
değerli hocam!
muhterem hocam!
çok kıymetli sayın hocam!
aynı kişi bize farklı hitaplarda bulunuyorsa işin içinde başka şeyler var. ama farklı kişiler, farklı şekillerde hitap ediyorsa normal bir durumdur. insanların işi size düşmeyedursun. adınızın başı unvan ve iltifatlar ile dolar taşar..
insana mı saygı gösteriyoruz yoksa insanın sahip olduğu şeylere mi? konumuna, malına, nüfuzuna?
murat padak

--- alıntı ---
devamını gör...
işim gereği insanlarla çok fazla muhatap oluyorum. kendimden küçüklere canım, tatlım vs diyorum. yetişkinlere ise hanfendi beyfendi diyebiliyorum sadece. bi nevi hizmet sektörü olduğu için buyrun vs demem gerekiyor ama "buyrun efendim hoş geldiniz efendim" falan asla diyemiyorum. birine "efendim" demek çok zor geliyor.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar