hıyar

erman toroğlu' nun, antalya' dan istanbul' a gelene kadar boylarının 3-5 santim uzadığını savunduğu sebze.
devamını gör...
bir hocamızın ısrarla anlattığı konunun özü.

adamın biri yolda yürüyordur ve elinde hıyar * poşeti. ne olduysa artık poşetten bir hıyar düşer ve hoca arkadan seslenir adama :

- beyfendi, kimliğinizi düşürdünüz !
devamını gör...
çekirdeklerinin küçüklüğü nispetinde leziz olan zerzevattır.
devamını gör...
kabakgillerden bir çeşit bitkidir. yemiş gibi yenen veya salatası yapılan, gevrek, serinletici ve suluca yemişine de hıyar denir. terkibinde a ve c vitamini vardır. birçok çeşidi vardır.

vücut yorgunluğunu giderir. romatizma ve mafsal ağrılarında faydalıdır. susuzluğu keser. kandaki şeker miktarını düşürür. insülin ihtiyacını karşılar. ter bezlerinin düzenli çalışmasını sağlar. el, yüz, boyun kırışıklıklarını ve lekeleri giderir. cilde güzellik verir.
devamını gör...
şarkı sözü paylaşımına eksi veren kişiye denir.
devamını gör...
hem sağlık hem de günlük hayat için pek çok derde deva imiş. demek ki hıyarağası olmak çok da kötü bir şey değil.

--- alıntı ---

1. salatalık, günlük ihtiyacınız olan birçok vitamini içerir. tek bir tanesinde vitamin b1, vitamin b2, vitamin b3, vitamin b5, vitamin b6, folik asit, vitamin c, kalsiyum, demir, mağnezyum, fosfor, potasyum ve çinko ihtiva eder.

2. öğleden sonra yurgunluk mu hissettiniz? kahveyi, çayı, soğuk içecekleri bir taraf bırakın ve bir salatalık yiyin. salatalık iyi bir b vitaminler ve karbohidratlar kaynağıdır ve yediğinizde saatler sürecek yorgunluğunuzu kısa bir sürede ortadan kaldırır.

3. banyo veya duştan sonra aynanızın buğulanmasından şikayetçi misiniz? bir salatalık dilimini alıp aynayı ovun. hem buğulanma yok olacak hem de pırıldayan bir aynaya ve nefis bir kokuya sahip olacaksınız.

4. haşereler bahçenizi veya saksı bitkilerinizi mahvediyor mu? bahçeniz için bir aluminyum tabağa (ya da aluminyum folyoya) salatalık dilimlerini koyup, ortada bir yere yerleştirin. saksılarınıza ise birkaç dilimi toprağın üzerine yine aluminyum tabak veya folyo ile yerleştirin. bütün mevsim haşerelerden kurtulacaksınız. salatalıkdaki kimyasallar aluminyum ile etkileşerek insanların algılayamadığı ama haşereleri deli eden bir koku yayar ve onların ortadan kaybolmalarına neden olur.

5. bayanlar, sokağa çıkmadan önce veya denize-havuza girmeden önce bir süreliğine selülitlerinizden kurtulmak ister misiniz? sorunlu bölgelerinizi birkaç dakika süreyle salatalık dilimleriyle ovun. salatalıkdaki fitokimyasallar derinizdeki kollajenlerin gerilmesini sağlar, dış tabakayı sıkılaştırarak selülitlerin görüntüsünü azaltır. aynı şekilde kırışıklıklara da iyi gelir (özellikle de göz civarları için)

http://6.baş ağrısından kurtulmak ister misiniz? yatağa girmeden önce birkaç dilim salatalık yiyin ve ertesi sabah dipdiri, baş ağrısız kalkın. salatalık, vücudun kaybetmiş olduğu gerekli besinleri takviye edici yeterli miktarda şeker, b vitaminleri ve elektrolitleri ihtiva ettiği için yediğiniz birkaç dilim sorunlarınızı hemen yok eder.

7. özellikle diyet yapanlar, açlık dürtünüzü ortadan kaldırmak mı istiyorsunuz? salatalık yiyin.

8. evinizde ayakkabı boyanız mı kalmadı? taze kesilmiş bir salatalık ile ayakkabınızı ovalayın. içerdiği kimyasallar ayakkabınıza hem harika görünen bir parlaklık verir hem de deriyi su geçirmez hale getirir.

9. evinizde bir kapı, pencere ya da benzer bir şey gıcırtı mı yapıyor? bir dilim salatalık alıp gıcırtı yapan yerlere sürtün (tabii sürtünme yapan yerlere, menteşenin dışına değil!!) gıcırtı gidecektir.

10. kendinizi gergin, bitkin mi hissediyorsunuz (özellikle ders çalışan öğrenciler, yeni bebek sahibi olmuş anneler ve diğer herkes) ? bir tas kaynar suyun içine bir bütün salatalığı ince dilimler halinde keserek koyun. tası da bulunduğunuz odada uygun bir yere koyun. salatalıkdaki kimyasallar ve diğer besinler kaynar suyun içine girince tepki gösterirler ve suyun buharı ile birlikte bulunduğunuz odaya yayılarak nefis bir aroma yayarlar. bu aroma sizlerin tüm gerginliğini alarak sakin kişiliğinize dönmenizi sağlayacaktır. özellikle öğrenciler bunu denemelidir.

11. yemek yediniz (örneğin kebap) ve ağzınızdan kötü koku yayıyorsunuz. bir salatlık dilimini alıp dilinizle damağınıza yerleştirin ve en az 30 saniye öyle tutun. ağzınızda kötü kokulara neden olan bakterilerin fitokimyasallar sayesinde ölmesi nedeniyle bu sorundan kurtulmuş olacaksınız. (soğan-sarmısak kokusu konusunda bir bilgi yok. bunu da siz deneyin ve sonucu görün.)

12. evyelerinizi, lavabolarınızı çevreye zarar vermeyecek bir şekilde temizlemek ister misiniz? bir dilim salatalığı alıp temizlemek istediğiniz yeri ovun. sadece yılların birikimi lekeleri kirleri temizlemekle kalmaz, ayrıca güzel bir parlaklık verir temizlediğiniz yere. bunun yanında elleriniz de o temizlik malzemelerin verdiği zararlardan kurtulmuş olur.

13. kalemle yazarken bir hata yaptınız ve hatayı silmek istiyorsunuz. salatalık kabuğunu alıp yavaş ve nazikçe silmek istediğiniz yazıya sürtün. boya kalemlerinde ve keçe kalem yazılarında da oldukça yararlı. (bilirsiniz bazen çocuklarımız duvarlara yazılar yazar, resimler yaparlar. onlarda da deneyebilirsiniz.)

--- alıntı ---
devamını gör...
hıyâr. (الخيار)

ta‘dîlin dördüncü mertebesini belirten bir hadis terimi.

sözlükte “iyi, hayırlı, işe yarar, üstün” gibi anlamlara gelen ve kıyas dışı yapıda bir ism-i tafdîl olan hayr kelimesinin çoğuludur. hadis terminolojisinde râvinin güvenilir bir kimse olduğunu ifade etmekle birlikte ibn mehdî’ye göre “sika” lafzının altında yer alan bir ta‘dîl terimidir. cerh ve ta‘dîl lafızlarını derecelendiren ilk âlim olarak bilinen ibn ebû hâtim bu lafzı zikretmemiştir. ancak onun tasnifini benimseyen ibnü’s-salâh, bu terimin ikinci mertebedeki ta‘dîl lafızları arasında bulunduğunu belirtmiştir. zehebî ve ırâkī’ye göre üçüncü, ibn hacer ve onun taksimini benimseyen süyûtî ve sindî gibi hadis bilginlerine göre dördüncü, sehâvî’ye göre ise beşinci mertebede yer alır. hakkında bu terim kullanılan râvinin dinî yönden mükemmel, fakat ilmî yönden biraz eksik olduğu anlaşılır. genellikle “hıyârü’l-halk” veya “hıyârü’n-nâs” şeklinde terkip halinde kullanılmakla birlikte “hayr” veya “hayyir” şeklinde de kaydedilmiştir.

haklarında hıyâr lafzı kullanılarak ta‘dîl edilen râvilerin rivayetleri tirmizî’nin “hasen” dediği, ebû dâvûd’un ise herhangi bir şey söylemediği ikinci derecede sahih hadisler olup “hasen li-zâtihî” derecesinde kabul edilmektedir. genellikle sünenlerde yer alan bu tür hadisler, tenkitçilere göre makbul olup “mütâbi‘” veya “şâhid” denilen destekleyici (âdıd) başka rivayetler yardımıyla “sahih li-gayrihî” seviyesine yükselir ve delil kıymeti kazanır.

bibliyografya:

ibn ebû hâtim, el-cerĥ ve’t-ta`dîl, ı, 10, 160; ıı, 37; vııı, 99; ibnü’s-salâh, `ulûmü’l-ĥadîŝ, s. 123; sehâvî, fetĥu’l-muġīŝ, ı, 364-365; süyûtî, tedrîbü’r-râvî, kahire 1966, ı, 343, 344; ali el-kārî, şerĥu nuħbe, beyrut 1398/1978, s. 235; tecrid tercemesi, ı, 392; leknevî, er-ref` ve’t-tekmîl, s. 115; ahmed m. şâkir, el-bâǿiŝü’l-ĥaŝîŝ, istanbul 1987, s. 106; talat koçyiğit, hadis ıstılâhları, ankara 1980, s. 138; abdullah aydınlı, hadis ıstılâhları sözlüğü, istanbul 1987, s. 69; mücteba uğur, ansiklopedik hadis terimleri sözlüğü, ankara 1992, s. 131; ahmet yücel, hadîs ıstılahlarının doğuşu ve gelişimi: hicrî ilk üç asır, istanbul 1996, s. 126; emin âşıkkutlu, hadiste ricâl tenkidi, istanbul 1997, s. 175-176.

selman başaran *
devamını gör...
hıyâr. (الخيار ): ta‘dîlin, ırâkî´ye göre üçüncü, sehâvî´ye göre beşincimertebesinde bulunan bir râvî hakkında kullanılan bir sîga. böyle bir râvîninrivayet ettiği hadis, başka bir senedinin olup olmadığını araştırmak ve onagöre değerlendirmek üzere yani i‘tibâr için alınır. *
devamını gör...
en basitinden sinirlenildiğinde söylenen en basit küfür çeşididir. daha fazla bilgi için lütfen kibirli@info ya başvurunuz.
devamını gör...
(a.i.c. hıyârat) 1. huk. bir işi yapıp yapmamada serbestlik; islâm hukukunda alış-veriş mes'elelerine ait muhayyerlik hususu. 2. (hayyir'in c.) hayn, iyiliği çok olan kimseler.
(osm.) 'hıyâr'. *
devamını gör...
kabzımalın bu sebzenin altında yatan örtük antropolojiyi reddetmesi, sadece teorik bir insanlık sorunu değil aynı zamanda politik bir güç sorunu ve ekonomik sömürü sorunudur. hadi bağalım.
devamını gör...
bu devirde mevcudiyetinin ilanına elinde tuzla anında reaksiyon veren tonla andavallıyı hayretle seyir ettiğimiz nimet. en lezizinden. yiyin gari.
devamını gör...
t: insan vasıfları taşımayan, düşüncesiz olanlara dediğim söz. hoş hıyara hakaret ediyoruz ama hakkını helal etsin artık. cümle içinde de kullanalım da tam olsun.
"beni işe bırakan abi tam bir hıyar."
beni bilen bilir kolay kolay hakaret etmem, ağzımı bozmam ama bu adam (demeye içim el vermiyor) hak ediyor fazlasıyla hak ediyor.
devamını gör...
farsçadır. bildiğimiz salatalıktır. kabakgillerden olup su oranı yüksek bitkilerdendir. çekirdekli olması sebebiyle kimi yerlerde meyva diye de geçer. severiz.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar