hız sınırını 1 km ile aşmak

antalya'da muhammet aksoy'un iş gereği gittiği ısparta'da hız sınırını 1 kilometre aşınca radar cezası almasıyla gündeme gelmiş.

aksoy cezayı ertesi gün ödedikten sonra itiraz etmiş. 1 kilometre artı hızın kazaya yol açmayacağını ve bir anlık dalgınlıkla sınırı aştığını ifade ettiği dilekçeyi ısparta sulh ceza mahkemesi'ne verdi.
itirazı kabul edilen aksoy'a mahkemeden gelen cevapta, 1 kilometre hızın sürücü tarafından yol durumuna göre ayarlanmasının kolay olmadığı, hız göstergesinde fark edilemeyecek kadar küçük değerde olduğu, radar cihazının kalibrasyonu yapılsa dahi ufak hata payının hava ve çevre koşullarına göre makul sayılabileceği, hukuka aykırı olması nedeniyle cezanın iptal edildiği belirtildi.

buradan
arkadaş iyi niyetli bir hakime denk gelmiş . cezanın abukluğu baki tabi.
ben de 99 olan sınırı 102'yle geçip ceza yemiştim itiraz etsem karşıma böyle bir hakim çıkar mıydı acaba ?
devamını gör...
yukarıdaki entryden anlaşıldığına göre, hakim hukukçu imiş. yani kanun adamından çok hukuk adamı imiş.
kanunların yazılı metni dışında bir de ruhu vardır. gerçekleştirmek istediği bir amacı vardır ve hakim bey/hanım bu ruha göre hareket etmiş, kendisini tebrik eder ve bu tefakkuhundan dolayı tüm hakimlere örnek olmasını isteriz...
devamını gör...
kafamı karıştıran bir davadır. bildiğim kadarıyla zaten %10 pay bırakılıyor ceza konusunda. yani 90 olan yerde 99 ölçülürse hızınız ceza kesilmiyor. 100'den itibaren ceza yazılıyor.
şimdi evet 1 km için hakimin verdiği karar vicdani ancak şu da olmuyor mu (90 örneğinden devam) 100 km/h hızla dava kazanıldı. 101 de aslında çok bişey demek değil. 2 km hepi topu. 3-5e gider. 105 yapan adam ya 104 yapsam ceza almayacaktım benim de cezam 1 kilometreden verildi demez mi? bakın konan sınır 90 yani 105 olunca arada 15 km hız farkından bahsediyoruz. işi buralara vardırabilir gibi geliyor bana. birazcık karikatürize etmiş olabilirim. ancak bu gibi durumlar için net bir sınır +%10 hata payı kâfi bir uygulama olabilir sanki. bu hızın değeri kaç olursa olsun bir fazlası illa ki olacak çünkü.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar