hizbullah

lübnan'da bir siyasi partidir. lübnan'daki bütün siyasi partiler gibi bir de silahlı-askeri kanadı bulunur. iran tarafından finanse edildiğŸi bilinmektedir. emel örgütünü piyasadan silmesiyle meşŸhurdur.
devamını gör...
türkiye'deki uzantısının ergenekon örgütü ile koordineli çalıştığı öne sürülen radikal örgüt... onlara göre bir çoğumuz kafiriz...
devamını gör...
2006 yılın da israile ilk mağlubiyetini tatırmış lübnanlı güç. hasan nasrallah liderliğinde gücüne güç kattı.
devamını gör...
türkçe tercümesi allahın partisi olan; her fırsatta sivillere saldıran, filistinliler'in de başlarını belâya sokan terör örgütü

sırf israil'e ve amerika'ya karşı diye, sırf müslüman diye sürekli sivillere saldırdıklarını görmezden gelmek; gerilla muamelesi yapmak kötülüklerin en büyüğüdür.

ekürisi için (bkz: hamas)
devamını gör...
gazze'deki direniş gücüne destek verdiği için mısır tarafından cezalandırılmaya kalkılan şanlı örgüt
devamını gör...
Allah'ın partisi olarak çeviri yapılan ama aslında Allah'ın tarafı anlamına gelen örgüt ismi.
devamını gör...
2006'da ki şanlı direnişi tek başına yapmamıştır elbette. iran'a bağlı özel kuvvetler bilindiği üzere suriye üzerinden kendilerine katılıp israil'e karşı savaşmıştır.

örgüt iran'ın bir ileri karakoludur. her şeye rağmen maruniler bile ben hizbullahçıyım diyorsa, yüce Allah onlardan razı olsun.

not: türkiye'de ki kürt hizbullahıdır. ikisi ayrı örgütlenmedir.
devamını gör...
maide suresi 56. ayette, sadece onların galip geleceği bildirilen topluluk. "allah'ın taraftarları" manasındadır.
ayrıca, liderliğini seyid hasan nasrallah'ın yaptığı, aynı zamanda silahlı bir güç ve özel iletişim ağına sahip olup, genelde dünyada, özelde ise lübnan'da, sadece müslümanların değil, aklıselim herkesin güvenini kazanmış siyasi örgütün adı.
devamını gör...
kelime anlamı olarak "allah'ın partisi" demektir. "taraf" değil "hizb" aşağı yukarı parti demektir, taraf, taraftar anlamı yoktur.

lübnan'daki silahlı milisleri olan bir radikal islami siyasal partidir.*

türkiye'deki pkk'nın islamcı* versiyonudur.
devamını gör...
israil'e yüzyıl ın ayarını veren örgüttür. aynı zamanda sempatizanı olduğum örgüttür.
devamını gör...
israil'in lübnan'da akıllara kazınan o sivil katliamını unutanların "sivilleri hedef alıyor" dediği oluşum, parti, güç.

şu görüntüyü hatırlıyor musunuz:bir de şu var ilginizi çekebilir:bu bir "o başlattı" olayı değildir. şu çağda israil'e karşı duranları günahıyla sevabıyla kabul ediyorum. hasan nasrallah'ın ve hamas'ın sempatizanıyım ayrıca.
devamını gör...
terör örgütü formunda, islamı iğrenç ağızlarına pelesenk etmiş, sakallı it sürüsüdür. insan öldüren, can alan, sizden olmayandır.
ayrıca öldüklerinde şehit de olmayanlardır.
devamını gör...
imad mugniyye den sonra askeri gücünün zayıfladığını düşünüp üzüldüğüm ama sonra annesinin (mugniyye'nin annesi) cenazede söylediklerini duyunca göz yaşlarıma gururun eklendiği aralarında olmayı dilediğim insan topluluğu.
devamını gör...
işgale boyun eğmiş milyonluk araplar içinde isyan edip halkının onurunu bir nebze olsun hamas ile birlikte kurtaran örgüt...

devamını gör...
başımızın taci. bir çok müslüman devletin yapamadığını yapan örgütlerden bir tanesidir.
ayrıca işgalci israile ve israilde kendini sivil diye tanıtan zalimlere karşı amansız savaşan mücahitler topluluğudur. soruyorum biri gelip seni evini senden gasp ederse (haksız bir şekilde alırsa veya almaya çalışırsa) veya yaptığı her eylemde senin canına kast ederse ne yaparsın. işte o mucahit topluluğunun yatığını yaparsın. ayrıca israile yapılan küçük saldırılarda yılda 10 kişi bile ölmezken buna rağmen israilin yaptığı her saldırıda yüzlerce sivil müslüman ölmektedir daha doğrusu şehit olmaktadır. soruyorum bu durumda kim haklı kim haksız?
devamını gör...
lugavi olarak Allah'ın taraftarı anlamına gelen ama fakat ekseriyetle izafi manası yani hasan nasrallah'ın liderliğindeki lübnan'ın şanlı direniş örgütü anlaşılan kelimedir..
devamını gör...
commenger2 nin eksikliğini hissetiği dinli örgüt olabilir. bilemedim. aydınlatsın bizi engin bilgisi ile.
devamını gör...
nureddin şirinin sempatizanı olmaktan yargılandığı ve hapis yattığı özgürlük savaşçıları.
yalnız burada bir gariplik var. o da şudur;
kararı veren hakim lübnan'daki hizbullah ile türkiye'deki fason hizbullahı bir tutmuştur.
devamını gör...
israil in hiç bitmeyecek sandığım işgalinde nerdeydin diye sorasımın geldiği " gruptur "
* * itiraf: *
devamını gör...
konvansiyonel savaş hazırlıklarını sürdürmekte olan ve aldığı ciddi silahlarla bölgesel askeri güç dengelerini sarsmakta olan lübnan'daki islami hareket, teşkilat, vakıf ve ordu.
devamını gör...
israil'in saldırgan politikalarının ürünü olan silahlı direniş örgütü. malesef bu örgüte terör örgütü diyemiyorum çünkü karşılarında terör devleti varken bu örgüte terör örgütü demeye insanın dili varmıyor.
devamını gör...
kelime manası ; Allah'ın taraftarı Allah'ın tarafında olanlar. bu kelime kur'an-ı kerimde maide-56 ve mücadele-22 de toplam 3 defa geçer.
dünyada bilinirlik olarak yanlış hatırlamıyorsam imam musa es-sadr tarafından lübnan da kurulmuş, israile işgaline karşı mücadeleyi amaçlayan bir oluşumdur. örgüttür demiyorum çünkü örgütü aşacak şekilde komple bir yapılanmadır. islam ümmetine destansı direnişler ve direniş önderleri hediye etmiştir. (bkz: abbas musavi) (bkz: hasan nasrallah) (bkz: muhammed hüseyin fadlallah) *islam ümmetinin israile karşı moral ve direnişini üst seviyede tutmak adına önemli başarılar yakalamışlardır. güney lübnan işgalinin bitmesinde başat rolü oynamışlar, israilin 2007 lübnan faciasının aktörü olmuşlardır. lübnandaki mutedil sünni yapılanmalarla da birlikte hareket ederek (bkz: fethi yeken) islam kardeşliği adına ciddi eylemler ortaya koymuşlar, işgalcilerin ve emperyalistlerin lübnan'ı ırak haline getirme oyunlarını boşa çıkarmışlardır. özellikle mevcut genel sekreteri hasan nasrallah düşmanının dahi güvenebileceği kadar doğru/ gerçek konuşan kendisine güvenilen yiğit bir insandır.

türkiyedeki uzantısı olarak nitelenen ilim gurubu ise bu adı hiçbir şekilde hak etmeyen para militer bir örgüt haline gelmiş bir şiddet makinası idi. (şu an özeleştiri yaparak değiştiklerini umut ediyorum) bizden yetiştiler, bizi budadılar, gittiler ellerin (bkz: jitem/mit...) koynuna girdiler, bizi utandırdılar. en büyük cefalarını müslümanlar çektiler; sefalarını yabanlar yaşadılar. ben hiçbir zaman bu guruba hizbullah adıyla hitap edilmesini hazmedemedim. layık oldukları sona ulaştılar nihayetinde.
devamını gör...
savaşa her an için hazır olduklarını deklare etmiş siyasi ve askeri hareket. iran'dan gelen talimatlarla ilgisi olduğunu düşünüyorum bu açıklamaların.
devamını gör...
özellikle lübnan'daki versiyonu, otoriteden falan izin almadan, fethullah gülen'in kastettiği otoritenin başına fuze yağdıran kahramanca bir siyasi yapıdır.

peygamber katillerini öldüren ellerinden öpüyoruz hepsini.
devamını gör...
kur an da mücadele suresi 22. ayette geçen kelime. ki başka ayetlerde de bu kelime/kavram kullanılmaktadır. zıddı hizbuşşeytan dır. önce ayetler:

19. şeytan onları hakimiyeti altına alıp kendilerine Allah ı anmayı unutturmuştur. işte onlar şeytanın tarafında olanlardır. iyi bilin ki, şeytanın tarafında olanlar ziyana uğrayanların ta kendileridir.

22. allah a ve ahiret gününe iman eden hiçbir topluluğun, babaları, oğulları, kardeşleri yahut kendi soy-sopları olsalar bile, Allah a ve peygamberine düşman olan kimselere sevgi beslediğini göremezsin. işte Allah onların kalplerine imanı yazmış ve onları kendi katından bir ruh ile desteklemiştir. onları, içlerinden ırmaklar akan ve içlerinde ebedi kalacakları cennetlere sokacaktır. Allah onlardan razı olmuş, onlar da Allah tan razı olmuşlardır. işte onlar, Allah ın tarafında olanlardır. iyi bilin ki, Allah ın tarafında olanlar kurtuluşa erenlerin ta kendileridir.

ayetlerde insanlar iki gruba ayrılmaktadır:
1- Allah ve rasulüne düşmanlık besleyenleri sevmeyen ve kalplerine iman yazılmış olan, Allah katından bir ruh ile desteklenen, Allah2ın kendilerinden razı olduğu, kendilerininde Allah tan razı olduğu, cennete girecek kimseler. ki buradan anlaşıldığına göre tüm mü minler hizbullah tır. yani Allah ve rasulünün tarafındadırlar.
2-şeytan ın hakimiyeti altına girmiş, ve böylece Allah ı unutmuş ve hürana uğramış kişilerde hizbuşşeytan olarak adlandırılmaktadır. yani şeytanın taraftarları. yardımcıları. takipçileri.

bu tanımlamaya göre bizler hizbullah olma gayretinde olması gerekenleriz. yani bu övgüyü haketmek için çabalamalıyız. sonuçta bu insanlardan Allah razı geliyor ve bu bir müslümanın ulaşabileceği son mertebedir.

gel gelelim hali hazırdaki örgüte. onu da iki başlık altında incelememiz gerekir.
1- lübnan da musa sadr tarafından 1982 yılında kurulmuş ve israil i filistinden atmak gibi bir amaca sahip yapılanmadır. silahlı kanadı ile tanınsa da lübnan da bir siyasi partidir. kültürel ve eğitim gibi bir çok sosyal etkinlikte görev alan bir yapı arz eder. medya ve sağlık koluda mevcuttur. ve her müslümanın gururudur.
2- türkiye de kurulan ise operasyonlar yapıldığında saadettin tantan içişleri bakanı idi ve aynen şu sözleri söyledi:"iti ite kırdırmak için kurulmuş bir örgüt" jitemden tutunda ergenekon ve derindevlet, galdyoya kadar bir çok bağlantısından söz edilir. kurulduğu yıllarda pkk ile mücadele de çok etkin bir görev almıştır. ve fakat müslüman kanaat önderlerini öldürmeye başlamaları ile kime çalıştıkları sorgulanmaya başlanmıştır. bu sorgulama gerek içerden gerekse dışardan gerçekleştirilmiştir. içerden yapılan sorgulama örgütün ilim ve menzil olmak üzere iki kola ayrılmasına neden olmuştur. ve günümüzde de hala bölünmeye devam etmektedir son hız. özellikle değerli bir alim olan izzettin yıldırım ın öldürülmesi örgüte olan güven ve inancı tamamen ortadan kaldırmıştır. içlerinde samimi ve takvalı müslümanlar bulunmaktadır. ve bunlar zaten gidilen yolun yanlışlığını er veya geç anlamakta ve yaptıklarına tevbe etmektedirler. o yüzden toptan yargılamak hatadır. içlerinde bilgi eksikliğinden dolayı yanlışa düşmüş kardeşlerimiz vardır. dua edip bu beladan kurtulmalarını istemek daha hayırlıdır.
devamını gör...
kimseden izin almadan alah'ın rızasını kazanmak uğruna kimsenin kınamasından da korkmayan islami direniş örgütlerinden bir tanesi. genel sekreteri hasan nasrallah dini lideri ise fadlallah'tır. Allah hepsinden razı olsun.


--- alıntı ---

"ey iman edenler, içinizden kim dininden geri döner(irtidat eder) se, Allah (yerine), kendisinin onları sevdiği, onların da kendisini sevdiği, mü'minlere karşı alçak gönüllü, kâfirlere karşı ise 'güçlü ve onurlu,' Allah yolunda cihad eden ve kınayıcının kınamasından korkmayan bir topluluk getirir. bu, Allah'ın bir fazlıdır, onu dilediğine verir. Allah (rahmetiyle) geniş olandır, bilendir." ( tefhim-ul kuran: maide/54)

--- alıntı ---

devamını gör...
dün, bir siyonist devlet casusunu yakalayarak lübnan devletine teslim eden, lübnan'ın sigortası.

yakalanan casusun filistin asıllı olması ise canımızı yakmıştır. içimizdeki israilliler konusunda şüphe uyandırmıştır.
devamını gör...
israil'e karşı, dünyada hiç kimsenin beceremediği bir konuşma biçimi geliştirmiştir ve çok etkili olmuştur: esir değişimi.

bir kaç israil askerine karşı binlerce hizbullah askerini, bir kaç israilli cesede karşı yüzlerce müslümanı israil hapishanelerinden kurtarmıştır.

israille nasıl konuşulabileceğini, israilin nasıl bir dilden anlayacağını apaçık göstermiştir.

henüz bu konuşma biçimi edebiyat kitaplarında yerini almamıştır tabi.
devamını gör...
birçok kez çamur atılan oluşum. böyle düşünen arkadaşlara demek isterim ki "sen dünyadaki bilmem kaç yüz devlet arasında sadece 3 devlet tarafından terörist ilan edilen bir oluşuma terörist dersen, ben de helal olsun sana çok deli saçma düşünüyorsun'' derim.
devamını gör...
lübnan hizbullah'ı ocu bucu şucu diye insanları ayırmadan , mutlak bir inançla lübnanlıların büyük çoğunluğunu kendi tarafına çekmiş bir örgüttür. utanç kaynağı olmuş türkiye hizbullahı'nın aksine, islam dünyasının yüz akı olmuştur. dünya üzerindeki en başarılı örgütlerden biridir.
devamını gör...
türkiye'deki de dünyanın bir başka yerindeki de terör örgütü değildir. zira terör örgütü diye bir şey yoğdur, bir mevhumdur.
devamını gör...
--- alıntı ---

turkish hezbollah (turkish hizbullah), also known as kurdish hezbollah (kurdish: hizbullahã® kurdã®),meaning "the faction of Allah" is a kurdish sunni ıslamist militant organization, unrelated to the shia ıslamic lebanese hezbollah.

--- alıntı ---

turk hizbullah, ayni zamanda kürt hizbullahi olarakda bilinir. sünni kürt ıslami orguttur, şii lübnan hizbullahi ile bir alakasi yoktur.
devamını gör...
lübnan'daki gerçek hizbullah'tan bahsedersek:

neredeyse tüm dünya müslümanlarının idarecileri şerefi ve inancı olmayan mahluklar gibi, hayvandan da aşağı bir tavırla israil ve abd'nin ağzının artığı olan kemikleri yalarken (2006) israil ordusu ile göğüs göğüse savaşmış bir topluluk.

onların son teknolofi tanklarını, helikopterlerini hatta iddiaya göre bir de gemilerini imha ederek israil'in yenilmez olmadığını tüm dünyaya gösterdiler.

madem reel-politik elimizi kolumuzu bağlıyor bari maddi destek verelim elimizden geldiği kadar. faiz 0,25 puan düşecek mi diye yoğun stres yaşayan bir düzen elbette Allah'ın düşmanlarıyla dost ve müttefik olur.
devamını gör...
hizbullah'ı bir de lübnanlı sünnilere sorun , o zaman kafasınızda bir seyler şekillenmeye başlar.
devamını gör...
bizleri mahvetmiş, izzetimizi ayaklar altına almış şii - sünni çatışmasını; üzerinden devam ettirmememiz gereken oluşum.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar