hk 33 e piyade tüfeği

alman markası heckler & koch tarafından çokça kullanılan g3'e karşılık üretilen silah tsk'da da kullanılıyor. bu silah ile g3 çokça karşılaştırılır. g3'e göre daha hafif ve ele avuca gelir. 30 mermilik şarjörü var fakat 25 ve 40'lık şarjör seçeneği de var. hk 33, nato onaylı bir silah ve 2002-2003 yıllarından beri türk komandoları kullanıyor. silahın garip bir özelliği var, organlara isabet etmedikçe ciddi şekilde yaralar fakat öldürmez. özellikle mi bu şekilde üretilmiş bilmem. yani şimdi teröristlere karşı bu silah niçin kullanılır ki? aman ölmesinler diye mi? garip...
devamını gör...
tsk tarafından bir zamanlar pkkya karşı kullanılmış olma sebebi yaralanan düşmanın bağırışı ile düşmanın moralinin bozulması ve canlı olarak bilgi alınabilecek şekilde ele geçirilme hedefiydi. amaçlanan olmadı, yaralanan çatışmayı bırakmadı, diğer pkklılar da yaralanan için planlarını değiştirmediler.
devamını gör...
tüfekler hakkında ortalıkta dolaşan çok fazla efsane var. bu efsanelerin başlangıcı amerikanın ar 15 tüfeğini modernize ederek ilk defa yaygın olarak vietnam savaşında kullanmasıyla başladı.

m16 adı verilen bu tüfek ile amaçlanan aslında ikinci dünya savaşı ve sonrası dönemde kullanılan amerikan piyade sınıfının temel silahlarının ortaya çıkardığı sorunları ortadan kaldırmaktı.

atıcının eğitimli olmaması ve tüfeğin mekanik olarak performansını olumsuz etkileyen eskimeye bağlı parça deformasyonlarını saymazsak bir tüfeğin sabit bir hedefi isabetli olarak vurmasının önündeki engellerin başında tüfeğin seri atışta ne kadar geri teptiği gelir.

browning automatic rifle kısaca bar adı verilen 7.62 mm mühimmat kullanan tüfekler 20 mermi kapasiteliydi. bu ve bunun gibi 2.dünya savaşı dönemi tüfeği olan m1 granddan referans alınarak üretilen m14 ler de 7.62 mm idi.


7.62 mm mühimmat daha çok barut ihtiva ettiği için ve daha büyük bir çekirdeği olduğu için tam boy piyade tüfeklerinden atıldığında 800 metreye isabetli atışlar yapmanıza imkan veren bir güç üretirken bazı dezavantajları da beraberinde getirir.

m1 garand geliştirmesi ile ortaya çıkan m14 ve bar tüfekleri evet güçlü tüfeklerdi ama büyük mühimmatları daha düşük şarjör kapasitesini getiriyordu. silahın ağırlığı artınca nişan almak zorlaşıyordu artan barut miktarı sonucu hem geri tepme artıyor hem de basınç arttığı için tüfekler kolay yıprandığından üretim ve yenileme maliyetleri artıyordu.

şimdi bu kadar şeyi yazdım ki neden abd 7.62 mm mühimmattan 5.56 mm kullanan m16 ya geçti daha iyi anlaşılsın.

almanlar da 7.62 mm kullanan hk g3 den benzer nedenlerle 5.56 mm mühimmat kullanan hk 33 veya g36 gibi modellere geçtiler.

nato üyesi ülkeler arasında nato üyesi ülkelerin kullanması gereken askeri malzemeler standardı var. işte nato yasakladı denilen g3 tüfekleri değil onların bu yeni kuşak silahlarla uyumlu olmayan sarjör yapıları ve kullandıkları mühimmatlar.

5.56 öldürmez denen olay tamamiyle bir efsane. olay 5.56 mm mühimmat vücüda girdiğinde 7.62 mm mühimmatın yaptığı etkiyi yapmaması.

mermi sizi iki şekilde öldürür. yumuşak dokularda çarpmaya bağlı travma etkisi iç organların çalışmasını bozar. bu etkinin oluşması için daha güçlü bir tüfekten atılan daha fazla kinetik enerjisi olan bir mermi gerekir.

işte g3 7.62x51 mm nato mühimmat kullandığı için bu ikinci etkiye sahip ancak 5.56 x 45 mm nato mühimmat kullanan diğer nato tüfekleri ya da 7.62 x 39 kullanan ak 47 temelli sovyet menşeili tüfekler bu etkiye g3 kadar sahip değil.

hk 33 nato üyesi ülkelerin uyması gereken standardın getirdiği bir tüfek yoksa insan hakları vs değil.

zaten 50 bmg dediğimiz 12.7x99 mm mühimmat kullanan tüfekler amerika tarafından kullanılıyor. normalde hafif araçların motor bloğunu delerek durdurmak için üretilen bu mühimmat 2500 metrelerde bile durdurucu olduğu için insanlarda kullanılıyor.

nerede insan hakları.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar