hollanda usulü kapı açma

ingilizcede the dutch reach olarak adlandırılan, bisikletli dostu araba kapısı açma stili.

efendim bildiğiniz gibi biz bisikletliler her ne kadar sağ şerit yasal hakkımız olsa da sağ şeridin de en sağına yanaşarak gitmek durumunda kalıyoruz. bu nedenle park halindeki araçlar bizler için tehlike arz edebiliyor kapıları aniden açılabildiği için.

bisikletin yaygın kullanıldığı hollanda memleketinde bu sıkıntıya karşı bu tarz kapı açmayı geliştirmişler. basitçe anlatmak gerekirse normalde açacağımız kapı sağımızda ise sağ solumuzda ise sol elimizle kapıyı açarız. ancak bu durumda yola bakmamış oluruz. eğer sol taraftan inerken sağ, sağ taraftan inerken sol elimizle açarsak kapıyı mecburen arkamıza dönüp yoldan gelen geçen var mı diye kontrol etmiş oluruz.bu tarz kapı açmayı benimsemezsek nasıl bir kazaya neden olabiliriz onu da şu videodan görebilirsiniz.hasılı kelam, hollanda usulü kapı açmayı benimseyin, hayat kurtarın.
devamını gör...
bisikletliler ve yayalar için önemli kapı açma stili. kendim de kapı açma mağduru olduğum için önemini biliyorum. yukarıdaki video ucuz kurtarılmış bir kazadır. videoya hayal gücünüzün de marifetiyle yan taraftan hızla gelen bir otomobil de ekleyin, o zaman vahameti fark edebilirsiniz.
devamını gör...
geçenlerde sevgili reynmen de böyle bir kazaya kurban gitmişti. hem de bilmem kaç milyonluk motoru hasar görmüştü. birkaç sıyrıkla atlatmıştı kazayı sanıyorum.

tanım: pratik bir zeka ürünü olan kapı açma şekli. bazen oldukça komplike olan sorunların çözümünün basit bir farkındalıkla çözülebileceğini gösteriyor. bayıldım.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar