hollow point

full metal jacket mermi çekirdekleri yumuşak dokuya isabet ettiğinde insan vücudunu delip geçtiği için merminin kinetik enerjisini vücutta bırakan uç kısmı krater şeklinde mermiler üretilmiş. bu mermiler vücuda girince çarptığı yerde mantar şeklinde açılıp kopan mermi parçaları şarapnel etkisiyle iç organları parçalıyor. sevimsiz bir konu.
devamını gör...
jhp olarak da bilinen yani jacketed hollow point, uçları kesik ya da içe doğru oyuk olan mermidir. darbe anında etrafında hacimsel bir açılım olur. sıradan bir mermi delip geçerken jhp ise patlatabilir.
devamını gör...
mühimmatlar farklı amaçları gerçekleştirmek üzere üretiliyor. tam gömlekli yarım gömlekli ve gömleksiz dediğimiz temel mühimmat tipleri var.

gömlek derken çoğunlukla bakırdan yapılan ve kurşun malzemenin etrafını tamamiyle saran bir yapıdan bahsediyoruz.

tam gömlekli mermilerin delici özelliği fazla olduğu için genellikle piyade tüfeklerinde ve makineli tabanca dediğimiz türlerde kullanılır.

yarım gömlekli ve gömleksiz mühimmat tabancayla kullanılır ancak tabancaların da boyları vardır.

farklı namlu boylarında üretilen tabancalar olduğu için tam boy olmayan yani hizmet tabancası sınıfında olmayan tabancalarda hollow point dediğimiz yarım gömlekli mühimmat kullanılırsa bu tip mühimmat namluyu terk ettikten sonra yeterli hıza ulaşmadan hedefe ulaştığında bu açılma etkisi gerçekleşmeyebiliyor.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar