hollywood sineması vs dünya sineması

#sinema/tv 

dünya sinema sektöründe kapladığı alanlara bakılırsa ben tek siz hepiniz denilecek raddede hollywood etkisi olduğu yadsınamaz.

fakat artık hollywood klişeleşmiş şeylerin etrafında dönüyor ve teknolojik olarak üstünlüğü sürse de dünya sinemasında yeni ve farklı bakış açılarına da ilgi artıyor. avrupa sineması insanı daha fazla merkeze alıyor denebilir, daha derinlemesine insani öyküler öne çıkıyor, fakat ekseriya eşcinselik vs gibi aykırılıklar üzerine daha fazla yoğunlaşıyorlar. hollywood komedilerine alışmış bünyeler için de avrupa sineması yeterli sululuğu sunamıyor, fakat güzel bazı senaryolar farklı bir tat veriyor. bir de avrupai filmlerin çoğunda bir kasavet havası hakim gibi geliyor bana.

son yıllarda dünya sinemasında hint, iran ve uzakdoğu (bilhassa güney kore) sinemalarının da belli bir ağırlığı oluşmuş vaziyette. fakat hollywood, yapılan yatırımlar ve yıldızlarıyla hala dünya sinemasında ağır top.

hint ve iran filmlerinin kimi zaman yakaladığı derinlik kesinlikle üzerinde konuşmaya değer.

türk sineması ise daha ziyade dizi sektörüyle dünyada belli bir pazar edinmiş vaziyette.
devamını gör...
aksiyon ve görsel filmlerde holywood geri kalan öncelik avrupaya olmak üzere dağılmıştır aynı kulvarda olmamak kaydıyla.
devamını gör...
hollywood film bittikten sonra aklınızda soru işareti bırakmayan, sorgulamadan uzak ama görsel açıdan doyurucu filmler yapar genelde çünkü tutan budur. istisnalar kaideyi bozmaz tabi. bir derdi olan filmler izlemek için holivudun görkeminden uzaklaşmak lazım, insanlar tanınmamış oyuncularla da harikalar yaratıyorlar.
devamını gör...
dertleri birbirinden farklı olduğu için dünya sineması. evvela hollywood hep tribünlere oynamıştır.modern zamanın algısını insanlara zevk yoluyla dayatma peşinde olmuştur. ve hep gündemi belirlemeye çalışan bir yapısı vardır. ama dünya sineması öyle değil. daha çok fikir üzerinde yoğunlaşmaya çalışır. kaliteyi konuya ve sanata odaklamaya gayret eder.

hollywood sineması şu sıralar marvel,dc comics üzerinden fantastik bir dünya algısı oluşturmakla meşgul. o yüzden yapayın ve gerçeğin versusu da diyebiliriz biz buna.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar