home office çalışmak

anneyi bir türlü çalışıp para kazandığınıza ikna edemediğiniz, evde altınızda şort üstünüzde gömlekle dolaşarak online görüşmelere katıldığınız, altın günlerinde servis elemanı olarak ek iş yapma olanağı kazanabileceğiniz çalışma yöntemi.
devamını gör...
ofiste çalışma ile mukayese edildiğinde daha zor olan çalışma şekli.

en başta disiplin ve motivasyon gerektirir. bir bölüm dizi izleyeyim başlarım, biraz uyuyayım gece çalışırım demeye başladığınız anda işler olduğundan daha zor hale gelir. evde çalışmak canının istediği zaman çalışmak değildir.

motivasyon ve disiplin kısmını hallettiğinizi düşünelim. ofiste çalışır gibi sabah erken kalkıp işlerinize başlıyorsunuz. gel gör ki günün sonunda haşatınız çıkıyor. halbuki ofiste bu kadar yorulmuyordunuz. sebep şu ki; ofiste günde sekiz saat bulunursunuz ama gerçekte sekiz saat çalışmazsınız. çünkü arada bol miktarda masabaşı sohbet, çay molası filan vardır. evde bunlar olmadığı ya da çok kısa sürdükleri için ofise kıyasla daha fazla çalışır ve haliyle daha fazla iş yorgunluğu hissedersiniz.

ofiste, takıldığınız konularda yardım alabileceğiniz kişiler yanıbaşınızdadır. lakin evde sorunları, büyük oranda, kendi başınıza halletmeniz gerekir. ofis ortamında çabalarınız da daha kolay farkedilir.

sosyal bir adamsanız, gün içerisinde arkadaşlarınızla sohbet etmek, iş çıkışı bir yerlere gitmekten hoşlanıyorsanız bulunmanız gereken yer yine ofis. evde sessiz sedasız işinize bakarsınız. yeni arkadaşlar edinmek, yeni ortamlar keşfetmek biraz zordur. tabi zamanında yeteri kadar arkadaş edinmiş ve arkadaşlık bağlarınızı güçlü tutmuş iseniz, evde çalışmak da sizi engellemez .

evden çalışmanın keyfi, çalıştığınız şirketin tarzına göre değişir. şirket çok kontrolcü ise pek keyif alamazsınız. lakin iş bazlı hareket eden ve planlamayı size bırakan bir şirket büyük esneklik sunar. tabi şirketin lokasyonu da önemli. yurt dışı bir şirket için çalışıyorsanız zaman farkı sıkıntı olabilir.

hem ofis ortamında hem home office (evden çalışma) çalışmış biri olarak söyleyebilirim ki, planlama ve disiplin konusunda problemleriniz var ise evde çalışmaktan uzak durun. bir şirket bünyesinde home office çalışacaksanız, şirketin çalışma saatleri ve tarzı konusunda kesin bilgilere sahip olun.

benim tercihim, verimlik açısından, evden çalışmak. tabi belirli bir tecrübe geçmişi şart. 2-3 yıllık tecrübelerle, metrobüsten kurtulmanın vereceği heyecanla bu işe girilmesini tavsiye etmem.
devamını gör...
sabahları sekiz bucukta toplantiniz varsa 8:28 e saatinizi kurabiliyorsunuz.o iki dakikada da bilgisayarın programlari kendine gelme süresidir. fakat etkilesim en minimal seviyede olduğu için yamanip birseyler öğrenme şansınız yoktur.
devamını gör...
çok yönlü, farklı durumları olan çalışma türüdür. bazı firmalar bu şekilde çalışmasına karşın, çalışanlar evde çoluk çocuktan işime odaklanamıyorum diye kendilerine ofis tutuyorlar.
devamını gör...
ilginç bir şekilde, tam gün çalışmaya göre daha verimli olduğunu düşünüyorum. bir ofis içerisinde yapacağım işi sekiz saat gibi bir süreye yaymaktansa, evde belirli bir task'e daha kısa bir sürede ve daha verimli şekilde yoğunlaşabiliyorum. online toplantılar vs. ile de çalışanlar daha iyi organize oluyor bence. bilemiyorum, belki de benim çalıştığım iş alanı için geçerlidir sadece ama nispeten verimli olduğunu söyleyebilirim.
devamını gör...
masabaşı, hele ki sosyal medya ile ilgili bir işte çalışıyorsanız zaten en makbulüdür.

hele bir de yaptığınız iş sadece belirli bir merkezden gelen komutları, talimatları ve haber(!)leri farklı sosyal medya haberleriyle yaymaksa en verimlisidir şüphesiz..
devamını gör...
bunu kim icat ettiyse kulaklarını aralıksız çınlatıyorum.
tamam ofisteyken de yoğunduk ama ofiste olduğumuz saatte çalışıyorduk, mesaiye kalsak bile 9'a kadar en fazla. ama şimdi home office olunca sürekli ofiste kabul ediliyoruz galiba, ne gece gündüz kaldı ne de hafta içi hafta sonu.
maaşın yarıdan fazlasını kestin bi de niye iki katı çalıştırıyorsun.
devamını gör...
ılk defa yapmadığım calisma seklidir defalarca yaptım ama cidden insan o havaya giremiyor hatta sirketteyken tek bilgisayarda calisirdim simdi 2 bilgisayarda calisiyorum ama yok yani olmuyor. cay getiren stajyer eksik, firca attigin adam yok catiya cikip denizi izlemek yok. cok sıkıcı ama iste zamanın akmasina yardim ediyor.
devamını gör...
hala çalışacak bir işi olanlar için fırsat .
biz bir aydır evde yatıyoruz kardeşim , kimse de bırak yarım , çeyrek maaşı beş kuruş para vermiyor.
devamını gör...
artıları kadar eksileri de olan çalışma şekli.
evde aktif olmak, hayattan kopmamak, üretmek ve bir düzene sahip olmak gibi avantajları var. ben bir gün boş kalsam sadece yatıyorum ve bu alışkanlığa dönüşüyor kolayca.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar