hook

ingiliççede ayrıca kanca manasına gelen sözlük. şimdi yazı yazarak olta atan kişiye ne denir? mesela teach-teacher ilişkisi bunda da var mı? varsa sakat yerlere geliyor mana.
devamını gör...
ingilizce yazı yazma sanatında bu tabir okuyucunun ilgisini çekecek başlıklar atmak anlamında kullanılır.

eskiden, bir kitabın müellifinden çok yayınevinin tasarrufu olan ilgi çekici başlık atma hevesi, son yıllarda yazarlara da sirayet etmiş gözüküyor. üstelik şimdilerde bazı yazarlar kitabın yetersiz içeriğini perdelemek için de bir makyaj gibi kullanıyor bu eylemi.
devamını gör...
eğitim bilimlerinde de kendisine yer bulmuş bir tabirdir 'hook'. derste öğrencilere sunulan, onların ilgisini çekecek, öğrenme ve araştırma yapmak istemelerine sebep olacak, merak tetikleyici bir senaryo/durum anlamına gelir. başarılı öğrenmenin bu merak uyandırıcı soruların çözülmesiyle gerçekleştiği söylenir.
devamını gör...
bilek güreşinde bir teknik. türkçesi basınç.. kol kuvvetine guvenenlerin daha çok uyguladığı teknik olmakla birlikte yarışmalarda pek tercih edilmez sebebi ön kolun çabuk şişmesinden ve yorulmasindan mütevellit diğer rakibe yeterli basma kuvveti kalmaz.
devamını gör...
ingilizce yazı yazma, özellikle akademik metin yazma sanatında bu tabir, okuyucunun ilgisini çekecek başlıklar atmak anlamında kullanılır. abartılı, dikkat çekici, ilgiyi celb ve cezbedici başlıklar atılarak çalışmaya olan ilginin arttırılması hedeflenir. fakat kişisel tecrübeme dayanarak söylüyorum, bu türlü başlığı olan eserlerin kahır ekseriyetinin içeriği kof çıkıyor. sanırsın adam/kadın bütün zihinsel mesaisini başlığı bulmaya harcamış gerisinde rast gele klavyeye basmış.

örnek vermek gerekirse...

başlık:
hedonistik faaliyetlerin izdüşümsel neticelerinin anatomik dışavurumu.

içerik:
sivilceleri patlatman e mi guzum. daha çok çıkar.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar