höyük

tarih boyunca türlü nedenlerle yıkılan yerleşme bölgelerinde,yıkıntıların üst üste birikmesiyle oluşan ve çoğu kez içinde yapı kalıntılarının gömülü bulunduğu yayvan tepe.
devamını gör...
10.
tarih boyunca türlü nedenlerle yıkılan yerleşme bölgelerinde, yıkıntıların üst üste birikmesiyle oluşan ve çoğu kez içinde yapı kalıntılarının gömülü bulunduğu yayvan tepe.
devamını gör...
altı tarihi eser dolu olan alanlara verilen isim. ayrıca bizim evin altında 5000 yıllık çanak çıktı akşama o çanak ile kurufasulye yedik. höyüğe, tarihe esere, medeniyete ne kadar ilgi duymayan bir milletmişiz yahu.
devamını gör...
[ark.] [cog.] [kentb.] [mim.] çoğunlukla önasya ve güneydoğu avrupa gibi kerpicin mimarlıkta yapı öğesi olarak kullanıldığı bölgelerde, çağlar boyunca yerleşmelerin aynı yerde üst üste kurulup yıkılması sonucu oluşan ve içinde yapı kalıntılarının gömülü bulunduğu tepe.

(alm. hügel, m; fr. monticule, m, colline, f, mound, m; ing. barrow, mound, tell)

*
devamını gör...
eski yerleşim birimlerinin aynı noktada yapılıp yapılıp yıkılması sonucu oluşan yükseltilere verilen isimdir. anadolu'da genelde bu suni tepeciklerin altında bir hazine olduğu düşüncesi yaygındır. tümülüsler ile höyükler karıştırıldığı için neredeyse tüm höyüklerde bir şekilde hazine kazılarına rastlanabiliyor.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar