htş

suriyedeki zibilyon tane gruptan biri

temmuz ayının üçüncü haftasında idlib'de ahraru-l şam (aş) ile heyet-i tahrir eş-şam (htş) arasındaki çatışmalar şiddetlenerek idlib geneline yayıldı.
htş şimdi de bizim sınırımıza yığınak yapıyor. elbette biz de yapıyoruz. bölgede ehl-i sünneti savunan tek gruplarsa önce kardeşleri olan ahrar ve diğer gruplarla çatışmayacaklar. neden hep türkiye en küçük hatasında bölgedeki "kardeşleri" tarafından sert bir şekilde eleştiriliyor ve "kafir devlet" damgası yiyor.

siz de akıllı olun da bırakın din kardeşinizi, öz kardeşlerinizle çatışmayın. sonra ağlamayın neden bu haldeyiz diye.
devamını gör...
sahayı bilmiyoruz diyelim sahadaki gelişmeleri takip etmiyoruz, bundan bile aciziz ama düşmanlarına baktığımızda büyük resim görülür: birbirleriyle çakışan çıkarlar güden zalim büyük güçlerin (türkiye dahil değil) bölgede istemediği üç unsurdan birisidir, diğerleri nureddin zengi tugayı ve doğu türkistan islami hareketi'dir (bkz: düşmanımın düşmanı dostumdur). bölgedeki tek çatı gruptur, kurulduğu ilk günden beri bölgedeki diğer gruplarla birleşmek için müzakere yolunu tercih etmiştir. bunun en büyük kanıtı htş'nin sivil meclis çalışmalarına öncülük etmesidir. ahrar ile olan çatışma ise ahrar'ın firar eden emirinin kör htş düşmanlığından kaynaklanmaktaydı, nitekim emir değiştikten sonra ahrar da htş'nin öncülük ettiği sivil meclis çalışmalarına destek verdi. dava htşcilik ahrarcılık ya da ösoculuk, kısaca taassubiyetçilik değil islam davasıdır ve bu dava için mücadele eden -hangi örgüte mensup olursa olsun- herkesten Allah razı olsun.

siyasetin islam'ı değil, islam'ın siyaseti için!
devamını gör...
türkiye'nin verdiği bombaatar(mgl) ile yine türkiye'ye kafa tutan grup. Allah akıl, izan ve feraseti almış bunlardan. başlarına bomba yağmaya başlayınca açın kapılarınızı ve hastanelerinizi diye ağlamaya başlayacaklardır.

bir grup gidip bir köyde emirlik kuruyor ve sonra ölmeye başladıklarında "hani nerede islam alemi" diyor. az bile bunlara, ne halleri varsa görsünler.
devamını gör...
türkiye'ye hiç kafa tutmamış, hatta aylar önce menhecinden ödün vererek referandum sonrası türkiye'deki müslümanları kazanımlarından dolayı tebrik etmiş bir gruptur. bu sabah da türkiye afrin'i havadan bombalarken htş ve feylak şam astana'ya rağmen (bkz: 15 eylül astana görüşmeleri) karadan havan toplarıyla ve füzelerle vurmuştur pkk'yı. oturup düşünmek, düşünüp konuşmak lazım gelir. söz konusu müminse 2 kere oturup düşünmeli, 2 kere düşünüp konuşmalıdır. söz konusu mücahitse 3 kere oturup düşünmeli, 3 kere düşünüp konuşmalıdır.
devamını gör...
dün htş'den büyük bir grup ışid'e katılmış. yabancı kaynaklardan bilgiler düşmeye başladı.

--- alıntı ---

a group of hts fighters defected to ıslamic state in e. hamah cs including a bunch of w. european fighters.

--- alıntı ---
devamını gör...
--- alıntı ---

rusya savunma bakanlığı, akdeniz'de görev yapan rus donanmasına ait 'velikiy novgorod' denizaltısının suriye'nin idlib kentindeki fetih el şam (eski adıyla el nusra cephesi) hedeflerini kalibr tipi kruz füzeleriyle vurduğunu açıkladı.

rusya savunma bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "fırlatılan kalibr tipi kruz füzeleri, hama'nın kuzeyinde 29 rus askeri polisini ele geçirmeye çalışan militanlara ait önemli komuta merkezlerini, eğitim üslerini ve zırhlı araçları imha etti" dendi.

--- alıntı ---
devamını gör...
tam açılımı heyet tahrir şam.
idlib in çoğunluğunu elinde bulunduran muhalif grup.
eski adı şam'ın fethi cephesi dir. nisan 2013'te el-kaide'ye bağlılığını açıkladıysa da 28 temmuz 2016 tarihinde el-kaide'den ayrıldığını bildirerek ismini değiştirmiştir.
devamını gör...
bir telefon markası değildir, idlip içerisinde yaklaşık 10 bin silahlı gücü barınan, el kaide,işid menşeili bir terör örgütüdür. şu bildiğiniz kafa kesen sakallılılar yani.(nusra) kendilerini sivil halkı siper ederek saklayan bir örgüttür. esatın bu adamları temizleyeceğim,onları burada istemiyorum demesi neden bize dokunuyor? neden bu koruma iç güdüsü? anlamış değilim.
devamını gör...
olaya stratejik bakarsak türkiye onları desteklemeli ve silah yardımında bulunmalıdır. abd nasıl ypg yi destekliyor, rusya nasıl esadı destekliyorsa öyle. hatta bölgede yeni bir terör örgütü kurarak öyle orta doğuya böyle terör örgütü denilmesi gerekir.
(bkz: moskova-washington islam devleti)
mwid
devamını gör...
tsk zırhlı aracıyla poz veren cihatçılar. bundan aylar hatta yıllar önce canlı bombanın ayıp hatta günah olduğunu söylüyorlardı. şimdi kullanmaya başlamışlar.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.