hurgada

bir hafta sonra bir haftalığına bulunacağım kızıl deniz sahilinde mısıra ait tatil beldesi.
edit:
nisan ayında gündüz 32 derece gece 24 derece hava sıcaklığı ile hem tatil için hem de etrafı keşif için uygun hava koşulları barındırmasından dolayı bu aylarda gidilebilecek en uygun tatil yörelerinden biri.
berrak bir denizi ve su altı dünyası olan antalya eşdeğerinde bir tatil beldesi.
çölde yapılan, 4-5 saati bulan atv turu ve (bkz: tennura dansı) ile son bulan etkinliği katılmaya değer.
şehrin 30 km dışında kurulmuş (bkz: el gouna) yapay şehri görülmeye değer güzellikte bir yer.
(bkz: luxor) ve piramitlere 300-400 km mesafede olması sebebiyle günübirlik turlarla bu şehirlere ulaşım da mümkün.
en büyük sorun insanı usandıran satıcılar. esnafı çok yapışkan, her şeyde sıkı pazarlık yapmazsanız 3-4 katı fiyat alma ihtimaliniz yüksek. aynı durum taksi şoförleri için de geçerli. normalde taksi ulaşımı çok ucuz ancan pazarlık yapmazsanız yine 3-4 kat fiyatla gidersiniz. (bkz: uber) kullanarak sorunu aşmak en iyisi. 30km yolu uber sayesinde 15 liraya yakın bir ücretle gitmek mümkün. uberle 27 pound ödeyerek döndüğüm havaalanından gelirken 220 pound ödemek zorunda kalmıştım taksiye. 8 katı. üstelik fiyatın en fazla 50 pound edeceğini bile bile gecenin üçünde daha fazla uğraşmamak için bir yerden sonra tamam olsun demek zorunda kalıyor insan. zaten o olaydan sonra taksi yerine uber kullanmaya karar verip rahat ettim. hem pazarlıkla uğraşmıyorsunuz hem de çok daha ekonomik bir şekilde özel ulaşım sağlayabiliyorsunuz. üstelik el gouna gibi yerlerde tuk tuk adı verilen yarı açık araçlarla seyahat şansınız da var.
pegasusla gidiş dönüş 150€ civarı bir fiyata istanbuldan bilet bulmak mümkün.
daha önce gittiğim (bkz: şarm el şeyh) ile kıyaslayınca buranın daha büyük ve organize bir şehir olduğunu söyleyebilirim. şarm el şeyh daha sakin bir tatil beldesiydi.
devamını gör...
mısır'da şarm el şeyh gibi bir turizm şehri olması için mısır hükümetinin yatırım yaptığı tatil beldesi. kızıldeniz'in hemen kıyısında. ucuza tatil yapayım, kafa dinliyim, yatıp yuvarlanayım diyenler 4 yıldızlı her şey dahil otelde geceliği 100 tl civarında kalabilirler. kalabilirler dedim ama bu nisan ayı fiyatıydı şimdi durum ne bilmiyorum. bu şehrin kızıldeniz ve grand akvaryum dışında bir numarası yok. hayat yok çünkü. oteller de genelde rus turistlerin kıskacında. sevmedim.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.