hüseyin nihal atsız

milliyetci hareket in ideologlarından güzel kitapları vardır gaza gelmek için okunabilir ama sadece romanları fazlası zarar. bozkurtların dirilişi falan diye. kafatascıdır, oğlu yağmur atsız star da yazmaktadır babasına çekmemiş vasiyete ihanet etmiştir*.
devamını gör...
ruh adam romanini ve onun icinde geri donen mektup siirini yazmis yazar ve sairdir. insan icinde insan var tabii.
devamını gör...
düşüncesinin dinimizle bağdaşmadığını düşündüğüm kişi
devamını gör...
son yüzyılın yaşamış en bilgili tarihçilerinden biridir.
devamını gör...
türklük, türkçülük derken kafayı yemiş adam.vasiyetinde içimizdeki düşmanlarımızı bizlere haber verirken türkiye'deki bütün etnik grupları sıralamış.boşnaklardan,gürcülerden,arnavutlardan ne istedin zalim adam.
devamını gör...
vasiyetini okuduğumda oooo amca sen aşmışsın dediğim adamdır..
oğluna vasiyeti takdire şayiandır

yağmur oğlum;

bugün tam bir buçuk yaşındasın. vasiyetnameyi bitirdim kapatıyorum. sana bir resmimi yadigâr olarak bırakıyorum. öğütlerimi tut, iyi bir türk ol!

komünizm bize düşman bir meslektir. bunu iyi belle. yahudiler bütün milletlerin gizli düşmanıdır. ruslar, çinliler, acemler, yunanlılar tarihi düşmanlarımızdır.

bulgarlar, almanlar, italyanlar, ingilizler, fransızlar, araplar, sırplar, hırvatlar, ispanyollar, portekizliler, romenler yeni düşmanlarımızdır.

japonlar, afganlılar ve amerikalılar yarınki düşmanlarımızdır.

ermeniler, kürtler, çerkezler, abazalar, boşnaklar, arnavutlar, pomaklar, lazlar, lezgiler, gürcüler, çeçenler içerideki düşmanlarımızdır.

bu kadar çok düşmanla çarpışmak için iyi hazırlanmalı.

tanrı yardımcın olsun.

yalnız oğlu koministtir...

(bkz: zalimden alim doğar)

devamını gör...
oğluna yazdığı mektuba bakılacak olunursa, dünyada dost bulmak zordur. bunu diyen adam da elbette ki faşistin dik alasıdır. neyse ki yalnızca üç-beş çapulcudan fazlasını etkileyememiş, ölüp gitmiştir. Allah rahmet eylesin, yardımcısı olsun.
devamını gör...
saçma bir adamdır.* saçma bir adamdır , çünkü kürtlere dört harfli demektedir.
devamını gör...
kaybettiği parti kurultayını kazansaydı türkiyede şu an çok fazla şeyin farklı olabileceğini düşündüğüm insan. kurultaydan sonra "türklerin Allahı tanrıyı yendi" demiştir.
devamını gör...
romanları güzeldir. geri kalan hiç bir düşüncesine katılmak ise mümkün değildir. ruh adam gibi bir klasiği yazması yeter ama saygı duymamız için.
devamını gör...
gelmiş geçmiş en kafatasçı yazar. islamiyet hakkında nasıl bir din olduğu önemli değil, önemli olan türklerin işine yarayacak mı yaramayacak mı diyen insanımsı.
devamını gör...
ölümüş gitmiştir ama bize bıraktığı bir forum grubu vardır ki alllah Allah küfürbaz bağnazdırlar nerede müslüman görseler küfür ederler hitler bunların yanında birleşmiş milletler sözcüsü kalır sakın bulaşmayın

bişey yeleli bozkurt var nick i böyle hiç tanımayın
devamını gör...
internette adına açılmış site ve forum sayfasını okuyup da gülmekten yerlere yattığım sonra kalkıp tekrar okumaya devam ettiğim hali hazırda ölmüş, kımız içen, türkçü -şaman kişi. 'hocam bu devirde böyle adamlar var mı yaa' dedirten forum sayfası incelenmeli ve gereken dersler çıkarılmalıdır.
devamını gör...
o ne olursa olsun fakat kitapları, burada bu sözlükte öykülerine ya da romanlarına övgüler sunduğumuz pek çok yazarın kalemini beslemiştir..
devamını gör...
bazı görüşlerini takdir etmesem de okuduğum, şiirlerini sevdiğim insan.
devamını gör...
görüşlerini takdir etmenin yolu hitler'e tabi olmaktan geçer. zannımca türklüğün içini boşaltıp onu ideolojik bir olgu haline getirmesi dolayısıyla en büyük tahribatı kendisi vermiştir türk toplumuna.
devamını gör...
hala şamanist kalmış ama türk kalmadığını kabullenememiş kafatasçı faşisttir..

üstün ırk olarak türk ırkının yaratıldığına kalpten inanmış, türkler dışında var olmuş tüm ırkların yeryüzünden silinmesini talep etmiştir..


kendisini mhp tahtından indiren ise türk - islam senteziyle karşında olan bir başka aynı zihniyetteki alparslan türkeştir..


kaybettiği kurultaydan sonra şöyle diyecektir;

Allah mhp kurultayında tanrıyı yendi!
devamını gör...
yasasa ve fikirlerini gerceklestirebilse bugun turkum diyenlerin buyuk kismini turklukten aforoz edecek kisi. kafatasi uzerinden degerlendirdigi turkculuk anlayisi, osmanli gibi yayildigi cografyanin butun milletleriyle karismis bir imparatorluktan sonra nasil mantikli kabul edilebilir henuz anlayabilmis degilim.
neyse ki Allah tanriyi kovmus.
devamını gör...
bütün ırklara düşman olmasına karşın kendi saçını hitler gibi taramış günümüz emolarına babalık etmiştir.
devamını gör...
sosyolojiyle değil,psikopatolojiyle (veya psikiyatri) incelenmesi gereken biridir.kendi günahlarımızın hesabı için kara kara düşünürken,buna bir de etkilediğimiz insanların işlediği günahlardan da bize düşen payı düşünün.zira sadece kendi elimizle ve dilimizle kazandıklarımızdan değil,etkilediklerimizden de kıyamet gününde pay sahibiyiz. (bkz: hakkı ve sabrı tavsiye etmek)
devamını gör...
bazı kafatasçı kişilerin piri sayılır, oysa ki hakkında çok fazla şaibe vardır ben sadece bir tanesi ile katkıda bulunmak isterim.

atsız atasına ihanet eden ve sözünde durmayacak bir omurga yapısına sahip, türk hariç herkesin düşman olduğunu savunan, dinen ne olduğuna karar verememiş bir şeydir, insandır.

--- kalıntı ---

rıza nur atatürk'ün ölümünden sonra yurda döndüğünde (1938) nihal atsız'ı manevi evlat edinir. istanbul 6'ncı noterliği'nde düzenlenen 24.5.1940 tarihli (evlat edinme senedinde) aynen şöyle yazılıdır:

(istanbul 3. asliye hukuk mahkemesi'nin 17.5.1940 tarihli kararıyla dr. rıza nur, boğaziçi edebiyat öğretmeni hüseyin nihal atsız'ı evlat edinmiştir.

rıza nur: nihal atsız'ın vefatından sonra kendisine kalacak olan servetimi münhasıran ilmi, edebi ve siyasi türkçülüğe sarf etmesini ve bu meyanda her şeyden evvel basılmamış eserlerimi bastırıp neşretmesini şart koşar.

nihal atsız: dr. rıza nur'un evlatlığını sözü geçen ilamda yazılı olduğu üzere bütün mirasını türkçülüğe sarf etmeyi ve eserlerini bastırmayı taahhüt eylerim.)

yukarıya bir kısmını aldığımız (vakıf ve evlat edinme senedine) rağmen rıza nur'un 8.9.1942'de ölümü üzerine manevi evladı nihal atsız kütüphane, arsa ve çiftliğe ait vakıf, tesis v.b. işlemlerinin iptali için sinop belediyesi milli eğitim müdürlüğü ve vakıflar idaresi aleyhine dava açmıştır. nihal atsız sinop asliye hukuk mahkemesine verdiği 29 9 1949 tarihli dava dilekçesinde dr. rıza nur'un mirascısı olması sebebiyle halen sinop belediyesi ve milli eğitim bakanlığı tarafından yönetilen rıza nur kütüphanesi, nisi köyü çiftliği ve arsaya ait vakıf ve tesis senedinin iptal edilerek adına tescil edilmesini istemiştir. sinop asliye hukuk mahkemesi yapılan duruşma sonunda:

(dr. rıza nur'un kendi adıyla anılan kütüphaneyi 1924 yılında hukuk kurallarına uygun olarak sinop belediyesine vakfettiğini, bu tarihte davacı nihal atsız'ın mirascılık sıfatının bulunmadığı, kaldı ki nihal atsız'ın rıza nur'un vakıf ve evlat edinme şartını yerine getirmediği...) gerekçesiyle nihal atsız tarafından açılan davanın reddine karar vermiştir. (18.9.1950 tarih, 949/428 esas, 950/237 sayılı karar) sinop asliye hukuk mahkemesinin kararı nihal atsız'ın avukatları tarafından temyiz edilmişse de yargıtay'ın 22.6.1951 tarih ve 9930/3403 sayılı onama kararı ile adı geçen mahkeme kararı kesinlik kazanmıştır.
--- kalıntı ---
kanyak: kötülüklerin analarından sadece birisi
kaynak: soyut aylık edebiyat dergisi 99 ocak, 1977 .
devamını gör...
islamcıların iyi ki var da ağzımıza doluyoruz diye mutlu oldukları kişi. türkiye'de faşizm tehlikesini bu adam üstünden ispatlar ve "aman faşist olmayalım" diyerek rahatlarlar.
devamını gör...
h. nihal atsız diye yazılan ismi sebebi ile birçok lise öğrencisi kendisini bayan sanmaktadır. *
devamını gör...
enteresan bir kişiliğe sahip. insanı derinden etkileyen romanları şiirleri mevcut. hele şiirleri demir leblebi gibidir böyle tak tak tak diye çiviler sözlerini. bildiğin ırkçıdır kendisi. said nursi'yi aşağılayan yazıları var. ancak herkesin osmanlıları kötülemek için bahane aradığı bir dönemde mert bir duruş sergilemiş, padişahları öven ithamlarda bulunmuş.. marjinal adam
devamını gör...
fikirleri ni bir yana bırakıp geri gelen mektup şiirini önyargı ve önkabulsüz tadını çıkara çıkara okunulası şair

geri gelen mektup

rã»hun mu ateş, yoksa o gözler mi alevden?
bilmem, bu yanardağ ne biçim korla tutuştu?
pervâne olan kendini gizler mi alevden?
sen istedin, ondan bu gönül zorla tutuştu...

gün senden ışık alsa bir renge bürünse;
ay secde edip çehrene yerlerde sürünse;
her şey silinip kayboluyorken nazarımdan
yalnız o yeşil gözlerinin nã»ru görünse...

ey sen ki kül ettin beni onmaz yakışınla,
ey sen ki gönüller tutuşur her bakışınla!..
hançer gibi keskin ve çiçekler gibi ince,
çehren bana uğrunda ölüm hâzzı verince,
gönlümdeki azgın devi rüzgârlara attım;
gözlerle günâh işlemenin zevkini tattım.
gözler ki birer parçasıdır sende ilâh'ın,
gözler ki senin en katı zulmün ve silâhın,
vur şanlı silâhınla gönül mülkü düzelsin;
sen öldürüyorken de, vururken de güzelsin!

bir başka füsã»n fışkırıyor sanki yüzünden,
bir yüz ki yapılmış dişi kaplanla hüzünden...
hasret sana ey yirmi yılın taze baharı,
vaslınla da dinmez yine bağrımdaki ağrı.
dinmez! gönlün, tapmanın, aşkın sesidir bu!
hasret çekerek uğruna ölmek de kolaydı,
görmek seni ukbâdan eğer mümkün olaydı.

dünyayı boğup mahşere döndürse denizler,
tek bendeki volkanları söndürse denizler...
halâ yaşıyor gizlenerek rã»huma "kaabil";
imkânı bulunsaydı, bütün ömre mukabil
sırretmeye elden seni bir perde olurdum.
toprak gibi her çiğnediğin yerde olurdum.

mehtaplı yüzün tanrı'yı kıskandırıyordur.
en hisli şiirden de örülmez bu güzellik.
yaklaşması güç, senden uzaklaşması zordur,
kalbin işidir, gözle görülmez bu güzellik!
devamını gör...
önce manevi babası rıza nur'un neşredilen hatıratı okunmalı, sonra oğlu yağmur'a yazdığı vasiyetnamesi okunmalı, sonra necip fazıl osman yüksel gibi milliyetçi çizgideki şahsiyetlerle yollarının niye ayrı olduğu araştırılmalı ve böylece tanındıktan sonra romanlarının okunmasıyla tanınması gereken şahıstır. bu sıralama tersten başlar ve önce romanları okunmaya başlanırsa ve hele okuyucu edebiyat aşığı bir kişiyse, kendisi hakkında yersiz hüsn-ü zan besleyebilir ki, bu durum insaniyetin içini acıtır ve beni kanatır.
devamını gör...
muhteşem bir roman yazarıdır, ancak fikriyatından uzak durunuz.

(bkz:ruh adam)
devamını gör...

-alinti-
günümüzde türkçülük elbette küçük bir zümrenin tekelinde olacak ve türkçülük olunca da en normal sonuç olarak ister istemez ırkçılığa gidilecektir.


kürt kalmakta direnir, dört beş bin kelimelik o iptidaã® dilleriyle konuşmak, yayın yapmak, devlet kurmak istiyorlarsa gidebilirler. biz bu toprakları oluk gibi kan dökerek; gürcülerin, ermenilerin, rumların kökünü kazıyarak aldık...
onun için türk milletinin başını belaya sokmadan, kendileri de yok olmadan çekip gitsinler. nereye mi? gözleri nereyi görür, gönülleri nereyi çekerse oraya gitsinler. iranâ’a, pakistanâ’a, hindistanâ’a, barzaniye gitsinler. birleşmiş milletlere başvurup afrikaâ’da yurtluk istesinler. türk ırkının aşırı sabırlı olduğunu, fakat ayranı kabardığı zaman kağan arslan gibi önüne durulmadığını, ırkdaşları ermenilere sorarak öğrensinler de akılları başlarına gelsin.

çamur ne kadar fırına verilse demir olamayacağı gibi yahudi de ne kadar yırtınsa türk olamaz. türklük bir imtiyazdır, her kula, bilhassa yahudi gibi kullara nasip olmaz. onlara yapılacak ihtar şudur. hadlerini bilsinler. sonra biz kızarsak almanlar gibi yahudileri imha etmekle kalmaz, daha da ileri giderek onları korkuturuz.

türkler için milliyet her şeyden önce bir kan meselesidir. yani türküm diyecek adam, türk neslinden olmalıdır. yabancı kan taşıyan bir insan türkçeden başka dil bilmese bile türk değildir.

â… asıl büyük tehlike türkümsü olan yabancılardadır. bunlar iyi türkçe konuştukları ve çok defa türkçeden başka dil bilmedikleri için türkten ayırt edilemezler. fakat kanlarının başka olduğunu ya bilir, ya sezerler. onun için bunlara türkümsü diyorum. bunlar dalkavuktur, yalancıdır

türkümsüler birkaç göbek ileriki babalarının türkten başka bir şey olduğunu bilmeyip kendilerini öz türk sansalar da yine türk değildirler.
â…
türkümsülerin türklere nasıl ihanet ettikleri hakkında yüzlerce örnek sayabiliriz.bunu tarihi delillerle de ispat etmek kolaydır. balkan savaşında sırplara yenilmememizin sebebi arnavutların ihaneti değil miydi? selanikâ’teki 40 bin kişilik ordumuz neden mukavemet etmeden yunanlılara teslim oldu? çünkü o ordunun kumandanı olan tahsin paşa arnavuttu. halbuki edirneâ’deki 12.000 kişilik ordumuz aylarca ve yüzümüzü ağartan bir kahramanlıkla dayandı. çünkü edirne kumandanı åžükrü paşa türktü.

abdullah cevdet bu milletin iki sağlam dayanağı olan milliyet ve din mefhumlarını yıkmağa yıllarca neden çalıştı? çünkü o bir kürt milliyetperveriydi. türklüğü kürtlükle yıkmanın imkansız olduğunu anladığı için hars ve ilim yoluyla yıkmağa çalışıyordu. rıza tevfik memlekete niçin ihanet etti? çünkü babası arnavut annesi çerkes olan bir melezdi. ali kemal neden düşman için çalıştı? çünkü dedesi ermeni dönmesiydi. kurtuluş savaşında uzak bir menfaat meselesi yüzünden çeteci etem niçin yunanlılarla birleşti? çünkü çerkesti. ahmet cevat neden mütareke yıllarında türkçülüğün aleyhinde olduğunu gazetelerde yazdı. çünkü giritli idiâ…


-alinti-


sanirim bu cümleler bu herifin ne mal oldugunu bize yeterice açiklayacaktir
devamını gör...
ey benito musolini! ey gayet yüce,
italyanlar başvekili muhterem duce!
duydum ki, yelkenleri edipte fora
gelecekmiş orduların yeşil bosfora.
buyursunlar... bizim için savaş düğündür,
din arabın, hukuk sizin, harp türklüğündür.

davetiye isimli bu şiirinde dinsiz olduğunu gururla dile getiren faşist atası.

atsız ata derler bu adama kafatasçılar. "harp türklüğündür" buyurduğu için ataları, herşeyi kavga dövüş malzemesi yapar bunun sürüsü.
devamını gör...
hayat görüşünün, düşüncelerinin felaketliği bir yana kendisinin dış görünüşü de bir hayli ilginçtir. ilk görüşte hitler'e benzediğini düşünmüştüm, sonraları amerikan filmlerindeki dünyayı ele geçirmeye çalışan manyak adamlara benzetmiştim. şimdi de diyorum ki emoya benziyor bu adam. saçı, bakışı alsancak'ta, istiklal'de tunalı'da dolaşan onlarca emodan farksız.ayrıca kendisinin okulda yabancı dil eğitimi yerine ata binme, ok atma eğitimi verilmesi konusundaki tavsiyesini görünce yarılmıştım, ne yalan söyleyeyim.
devamını gör...
aşıkpaşazade tarihi gibi eski osmanlı kaynaklarını sadeleştirerek türkçeye kazandırmak ve neşretmek dışında türk-islam ülküsü açısından pek müspet bir yanı bulunmayan şahıs. yani katkıları fikir dünyasına değil, tarih biliminedir. bunun dışında roman türünde edebi eserleri de vardır. bu çalışmaları dışındaki uçuk ve marjinal fikirlerine her zaman soğuk baktığım, islamın ışığından maalesef nasiplenemediği rivayet edilen kişi. pek çok kişi kendisini şaman zanneder, ama bir deisttir.

düşünceleri darvinist, materyalist, marksist batı fikriyatına daha çok yakışır. islam ve türk medeniyetinde yeri yoktur.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar