huy

mizac, tabiat, ahlak.

ibadetleri az olan bir kul, iyi huyu ile kıyamette yüksek derecelere kavuşur. bir kulun ibadetleri çok olsa da, kötü huyu, onu cehennem'in dibine götürür; bazen küfre götürür. (hadis-i şerif-berika)

iy huyları tamamlamak, yerleştirmek için gönderildim. (hadis-i şerif-berika)

sıcak su buzu erittiği gibi, iyi huy da hataları eritir. sirke balı bozduğu gibi, kötü huy, hayratı ve hasenatı (iyilikleri) yok eder. (hadis-i şerif-berika)

ey oğlum! kötü huydan, gönül dağınıklığından sakın, sabırsız olma. yoksa arkadaş bulamazsın. işini severek yap, sıkıntılara katlan. bütün insanlara karşı iyi huylu ol. çünkü insanlara karşı iyi huylu olan ve onlara güler yüz göstereni herkes sever. (lokman hakim)

muhammed aleyhisselam, gayet güzel huylu, güzel yüzlü, kibar tavırlı ve çok dürüst bir zat idi. daima hiddet ve şiddetten kaçmış, hiçbir zaman zulüm yapmamıştır. müslümanların daima iyi huylu, güler yüzlü olmasını istemiş, cennet'e iyi huy ve sabır ile gidileceğini bildirmiştir. (muhammed rebhami)

*
devamını gör...
olay ve durumlara karşı tavır ve yer alışları belirleyen tutum. mizaç, insanda doğuştan gelse bile etkileşime girdiği toplum da önemli bir etki yapar. oglım şekillenmemiz biçim biçim lan.
devamını gör...
sütle giren, canla çıkandır.

yaradılış, maya, hasiyettir. negatif anlamda kullanılan kelime tıynettir.
söz varlığımızda huylu, huysuz, huysuzlanmak, huylanmak gibi katkıları olan köktür. kimisi olumlu kimisi olumsuz anlamda kullanılır. örneğin huylanmak, işkillenmek, şüphelenmek, kuşkulanmak anlamına gelmektedir. huysuzlanmak, aksileşmek, ters tepkiler vermek anlamındadır.
bacak kadar boyu var, türlü türlü huyu var sözünde de işaret edildiği gibi en küçümen veletlerin bile kendine has özellikleri olduğunu öğretir bize.
devamını gör...
yaradılıştan olan karakter, aslî tabiat, seciye, mizaç, hulk, şîme, natura. [far. is.]

alışkanlık, âdet, itiyat.

ahlâk.

kötü, zararlı alışkanlık, kötü tabiat:
huylu birine benziyor.

iyi huy.
netmeli güzeli huy olmayınca-karacaoğlan
*
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar