huzur sokağı

lise yıllarımda okuduğum, kurgusu ve dili akıcı olan bağımlılık yapan roman, ya da ben öyle hatırlıyorum.
devamını gör...
zamaninda imam hatip gencliginin klasiklerinden sayilirdi.daha sonralari beyazperdeye de birlesen yollar ismiyle aktarildi.basrollerinde turkan soray,izzet gunay oynamisti. izledigimde kitab kadar tad alamamistim filmden .
devamını gör...
almanya da sadece emine åženlikoğlu'nun romanlarını bulabildiğim yıllarda, dayımdan aldığım ahmet günbay yıldızın romanlarından sonra türkiye'ye izine gittiğimizde, dayımın eski kitapları arasında bulmuştum bu romanı. durmadan okumaktan gözlerim (annemin tabiriyle) "kan çanağına" dönmüştü.
devamını gör...
zerre kadar edebi değer taşımayan kitaptır.edebiyat diye diye edebiyatın ayaklar altında çiğnendiği onlarca kitaptan biridir.sözde vicdan azabının öyküsünü anlatır.60-70 baskıyı yıllar önce devirdi;yazarına da güzel paralar kazandırdı.vicdan azabı gibi insanın içinde fırtınalar kopartan,insanı ordan oraya sürükleyen duyguyu anlamak isteyenler tolstoy'un diriliş adlı eserini okumalıdırlar.
devamını gör...
türünün en güzel örneğidir. bunu okuduktan sonra, dilara, imamın manken kızı vesaire tadında kitapları okumasanız da olur. edebi olarak eleştirmek yersizdir çünkü bu tarz kitaplara talep ve ihtiyaç olduğu dönemlerde kaleme alınmıştır.illa ki alay etmek isteniyorsa bir de ipek ongun kitaplarını okuyun derim.
devamını gör...
kedisi, köpeği, tinercisi, kapkaçcısı, hırsızı olmayan sokaklara verilen isim.
devamını gör...
huzur sokağı edebi değer taşır mı? büyük bir roman değildir. ama önemlidir. türk okurunun sayısı ve kalitesi göz önüne alındığında bu romana öamur atmadan önce düşünülmelidir. huzur romanına paçavra muamelesi çekenlerin ne kadar roman ve edebiyat bilgisi olduğu merak edilesidir. bir dönem sevilerek ve önemsenerek okunduğu için kaydadeğerdir.
devamını gör...
kitapdan (ilk basım 1969) yapılan şu alıntı, islamcı gençlerin son yıllarda (2007-) eleştirilen "açık saçık" kızları, evlenerek hidayete erdirme gayretlerinin altındaki niyeti açıklamaya yeterlidir. bu kadar etkili bi kitaptır.

--- alıntı ---

-anne, asrã® bir hayat içinde, o hayatın icaplarına göre yaşayan, fakat yaşadığı bu hayat tarzını beğenmeyen, benimsemeyen, temiz bir genç kızla evlenip, onu istemediği o hayattan kurtarmak mı daha sevaptır? yoksa küçük yaşından beri dinã® emirlere riyaetkâr bir şekilde yetişmiş bir genç kızla evlenmek mi?
-elbette yaşadığı hayatı benimsemeyen ve o hayattan kurtulmak için çırpınan bir kızı o hayattan kurtarmak ve onu ıslah etmek daha büyük sevaptır.

--- alıntı ---

referans olarak (bkz: bellekteki huriler)

devamını gör...
kesinlikle hiçbir edebi değeri olmayan,ama kitap okumaya yeni başlayanlar için mutlak tavsiye edilecek,ortaokul yıllarımın neşesi,güzelliği,o yıllarda okuduğum en güzel kitap.bitirmeye kıyamadığım,bitirince çok üzüldüğüm güzel eser.
devamını gör...
lise hazırlıktayken nurcu arkadaşlarımın tavsiyesiyle okuduğum kitap. iki günde bitirmiştim, ama hala ordaki bilal karakterine kızarım, sevdiği kızı kendi gibi olmadığı için almadı diye.
devamını gör...
hala başucu kitabım olan kitap.*

bazı yerleri ezberlenebilen,hep ama hep aynı yerlerde ağlanılan*
bir zamanların mütedeyyin gençlerini o hülyadan bu hülyaya salan güzel roman.

üstelik şule yüksel okumanın ayrı ve nostaljik bir zevkide vardır.

devamını gör...
gençlik yıllarımda*okuduğum ilk romanlardandır. etkilemiştir beni, bu yüzden midir bilmem konusu da unutmadığım ender romanlardandır.
devamını gör...
yanlış hatırlamıyorsam 33 yıl kadar önce okuduğum 2 cilt roman. (bildiğim kadarı ile daha sonra tek cilt olarak basıldı)

yıllar geçmesine rağmen, ana hatları ile hala hafızamda canlı kalan eser.

devamını gör...
şule yüksel şenler'in timaş yayınlarından çıkmış satış rekorları kırmış kitabı. daha sonra 'birleşen yollar' ismiyle beyaz perdeye aktarılmıştır. fakat kitabın tadını vermez.
devamını gör...
hiç unutmam * lisedeyken elime geçirip,günde 100 sayfa okuyarak,5 günde bitirdiğim kitap.sürükleyici gelmişti o zamanlar...okumayan kalmamıştır,eminim...
devamını gör...
43. sayfadan sonrası ağır gelmiştii minik bünyeme. yenilmiştim..
devamını gör...
ilkokul 5'te okuduğum, dünyamı karartmış kitap. o gün bugündür içimde olumsuz duygular büyür şule yüksel şenler'e.
devamını gör...
of şule bacı of. of diyorum işte. yıllardır bu tür tasvirleri okumaktan bıktım da bıktım. tamam roman süper insanı uyandırıyor gençlere yol yordam gösteriyor okuma rekorları kırması da ayrı bir güzellik.

yalnız şu var ki ne zaman bir romanda iyi karakterleri okusak o tamamiyle iyidir. kötü hiçbir yanı yoktur. kaşı gözü bile karakterine uygun yaratılmıştır. yahu bilal niye yakışıklı doktor nazım, necati niye yakışıklı şükran ve seval niye güzeller? sadece feyza'nın güzel olması gerekiyor o romanda çünkü bilal'i tavlaması lazım.

ama gel gör ki iman abidesi bilal yakışıklı olmasa olmuyor. bu bilal 1 65 boyunda uzun burunlu sivilceli olsa ya da standart güzellikte bir insan olsa o kadar imanlı ve iyi biri olamaz mı yani?

o şükran o kadar güzel olmasa zeki ve tam bir mü'mine olamaz mı yani?

edebiyatımızın büyük büyük eksikliği budur işte. iyi karakter asla hata yapmaz her yönüyle iyidir çevresindeki insanlar da iyidir. kötü karakterin Allah belasını versin ölsün gebersin sürüm sürüm sürünsün.

bu mudur yazma yeteneği bu mudur gözlem yeteneği?

bu tablonun aynısının tıpkısını felatun bey ve rakım efendi yi okurken de görmüştüm. iyi aile çocuğu her zaman kazanıyor zengin züppesi de en dibe vuruyor. hakediyor çünkü yazar onu ne kadar yerse de haklıdır.

tanım: edebi yönden çekilmez bir kitap.
devamını gör...
yeni sezonda atv de dizi olarak yayınlanacak olan efsanevi roman.

dizinin resmi internet sitesinde aşağıdaki ifadeler dikkat çekiyor:--- alıntı ---

geçtiğimiz günlerde sizlere belirttiğimiz ve fan sitemizi kurduğumuz önümüzdeki sezonun en çok izlenecek dizilerinin arasında kendisine yer bulacak huzur sokağı.bilal ve feyza arasındaki sıradışı aşk tüm türkiyeyi yediden yetmişe etkisi altına alacak gibi gözüküyor.son iki sezonun en çok izlenen aşk dizisinde emir ve feriha'nın ayrılığı bilal ve feyza aşkı için bir avantaj yaratabilir umuyoruzki böyle olur.
sosyal medya facebook , twitter ve büyük dizi tartışma platformlarında son günlerde huzur sokağı dizisi sürekli konuşulmakta yorumlar yapılmakta.

--- alıntı ---

emir, feriha, bilal, feyza, hatta kutsi...

huzur sokağı dizi olmasın. bırakın o roman kalsın....

devamını gör...
atvnin yeni sezon projesidir. tek rakibi emir feriha ikilisidir.
devamını gör...
atv'nin önceki sezon yayınladığı al yazmalım gibi bir fiyasko olacağını düşündüğüm dizi.

bilal'i kutsi'nin feyza'yı selin demiratar'ın oynayacak olması bize o diziyi sevdireceği anlamına gelmiyor.

huzur sokağı kitap olarak güzel, filmi de güzeldi denilebilir bir nebze ama dizisi olmamalıydı. çünkü o kitapta geçen şeyleri oynayacak şekilde o birikime sahip oyuncumuz yok neredeyse. sadece senaryo ezberlenerek film/dizi çekilmez ki, çekilse bile tıutmaz ki.
devamını gör...
içinde müstehcen sahneler olmadığından tutmaması muhtemeldir.

müslüman tayfa izler diye umuluyorsa yanlış hesap yapılmıştır. onlar kıvancın poposundaki her kıvrımı ezberledi bile.
devamını gör...
atv'de dizi oluyormuş.

tutar mı? bence kesinlikle tutmaz. o romanın kahramanları şimdi asri, seküler ve paraya tapanlar zümresine dahiller.. sokakta da sonradan görme türedi zenginlerin cipleri park ediyor.
devamını gör...
fazlasıyla türk sineması tadında bayık eser.
tamam ben realist yazarlardan, roman dahi olsa didaktik eserlerden hoşlanıyor olabilirim ama bu yine de kitabın bayık olduğu gerçeğini değiştirmez.

gerçi yazıldığı dönem adına iyi bir başkaldırı sayılabilir, hakkını yememek lazım. şule yüksel şenleri de severim. ama bu kitap fazla tesadüf dolu, gerçekçiliğini yitirince de sıkıyor.
devamını gör...
yakında dizisi başlayacak olan şule yüksel şenler in romanıdır.okumadan izlemeyin bence.çünkü romanlar filme tam anlamıyla yansıtılamıyo
(bkz: uçurtma avcısı)
devamını gör...
çocukken okuduğum ve sonuna geldiğimde ağladığım kitap.çok etkilemişti beni.bir de çalıkuşu.
devamını gör...
başroldeki kızın kitaptaki kadar tesettürlü olup olamayacağını gerçekten merak ediyorum.
devamını gör...
yakın zamanda atv ekranlarında boy gösterecek olan dizi. başrollerde kutsi ve selin demiratar'ı görünce insanı bayan bir oyunculuğun bizi beklediğini anladım. iki mıymıntı oyuncuyu oynatmak hangi aklı evvelin fikriydi acep. durumdan hiç hoşlanmadım, keşke çekmeselerdi dizisini.
devamını gör...
dizisi başladıktan sonra raflarda daha çok görülecek kitaptır...

yurdum ergenleride kendi üzerlerine düşen vazifeyi en iyi şekilde yapacaklar tabi...

"kız aysuuun! baksana! huzur sokağının kitabı çıkmış..." gibi mesela...
devamını gör...
"yeni yeni sevduaların çiççeğimişsin baaağanee bağaneee" diyen adamı nasıl bilal yaptıklarını bir türlü anlayamadığım dizi.
devamını gör...
her şeyden önce oyuncu seçiminde çuvallamıştır. kutsiden bilal olmaz.

belki de okuduğum yaş itibariyle bilal benim gözümde özel olduğundan bana öyle gelmektedir.
devamını gör...
romanın yazarı şule yüksel şenler, eserinin dizi olarak çekileceğini televizyondaki fragmanlardan öğrenmiş. sonra yayınevi yetkilileri ve yapımcı ziyaret etmişler kendisini. ulan yüzlerce baskı yaptı kitap, o kadar ekmeğini yediniz, arayıp bi' kadına soraydınız izin vermeden önce.
devamını gör...
şule yüksel şenler denılınce akla gelen huzur sokağı kitabı dizi haline getirilmiş. hadi popülerlik, ramazan ayı muhafazakarlığı anlayabiliyorum da bilal adlı cocukluk ve genc kızlık hayallerının basrol oyuncusu, kıtabın fazlasıyla etkıleyici karakterı olan, muslumanlıgıyla goz dolduran, bu karakterı kutsi canlandırmamalıydı..
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar