huzur sokağı

zamaninda imam hatip gencliginin klasiklerinden sayilirdi.daha sonralari beyazperdeye de birlesen yollar ismiyle aktarildi.basrollerinde turkan soray,izzet gunay oynamisti. izledigimde kitab kadar tad alamamistim filmden .
devamını gör...
almanya da sadece emine åženlikoğlu'nun romanlarını bulabildiğim yıllarda, dayımdan aldığım ahmet günbay yıldızın romanlarından sonra türkiye'ye izine gittiğimizde, dayımın eski kitapları arasında bulmuştum bu romanı. durmadan okumaktan gözlerim (annemin tabiriyle) "kan çanağına" dönmüştü.
devamını gör...
zerre kadar edebi değer taşımayan kitaptır.edebiyat diye diye edebiyatın ayaklar altında çiğnendiği onlarca kitaptan biridir.sözde vicdan azabının öyküsünü anlatır.60-70 baskıyı yıllar önce devirdi;yazarına da güzel paralar kazandırdı.vicdan azabı gibi insanın içinde fırtınalar kopartan,insanı ordan oraya sürükleyen duyguyu anlamak isteyenler tolstoy'un diriliş adlı eserini okumalıdırlar.
devamını gör...
türünün en güzel örneğidir. bunu okuduktan sonra, dilara, imamın manken kızı vesaire tadında kitapları okumasanız da olur. edebi olarak eleştirmek yersizdir çünkü bu tarz kitaplara talep ve ihtiyaç olduğu dönemlerde kaleme alınmıştır.illa ki alay etmek isteniyorsa bir de ipek ongun kitaplarını okuyun derim.
devamını gör...
huzur sokağı edebi değer taşır mı? büyük bir roman değildir. ama önemlidir. türk okurunun sayısı ve kalitesi göz önüne alındığında bu romana öamur atmadan önce düşünülmelidir. huzur romanına paçavra muamelesi çekenlerin ne kadar roman ve edebiyat bilgisi olduğu merak edilesidir. bir dönem sevilerek ve önemsenerek okunduğu için kaydadeğerdir.
devamını gör...
kitapdan (ilk basım 1969) yapılan şu alıntı, islamcı gençlerin son yıllarda (2007-) eleştirilen "açık saçık" kızları, evlenerek hidayete erdirme gayretlerinin altındaki niyeti açıklamaya yeterlidir. bu kadar etkili bi kitaptır.

--- alıntı ---

-anne, asrî bir hayat içinde, o hayatın icaplarına göre yaşayan, fakat yaşadığı bu hayat tarzını beğenmeyen, benimsemeyen, temiz bir genç kızla evlenip, onu istemediği o hayattan kurtarmak mı daha sevaptır? Yoksa küçük yaşından beri dinî emirlere riyaetkâr bir şekilde yetişmiş bir genç kızla evlenmek mi?
-elbette yaşadığı hayatı benimsemeyen ve o hayattan kurtulmak için çırpınan bir kızı o hayattan kurtarmak ve onu ıslah etmek daha büyük sevaptır.

--- alıntı ---

referans olarak (bkz: bellekteki huriler)

devamını gör...
kesinlikle hiçbir edebi değeri olmayan,ama kitap okumaya yeni başlayanlar için mutlak tavsiye edilecek,ortaokul yıllarımın neşesi,güzelliği,o yıllarda okuduğum en güzel kitap.bitirmeye kıyamadığım,bitirince çok üzüldüğüm güzel eser.
devamını gör...
lise hazırlıktayken nurcu arkadaşlarımın tavsiyesiyle okuduğum kitap. iki günde bitirmiştim, ama hala ordaki bilal karakterine kızarım, sevdiği kızı kendi gibi olmadığı için almadı diye.
devamını gör...
hala başucu kitabım olan kitap.*

bazı yerleri ezberlenebilen,hep ama hep aynı yerlerde ağlanılan*
bir zamanların mütedeyyin gençlerini o hülyadan bu hülyaya salan güzel roman.

üstelik şule yüksel okumanın ayrı ve nostaljik bir zevkide vardır.

devamını gör...
yanlış hatırlamıyorsam 33 yıl kadar önce okuduğum 2 cilt roman. (bildiğim kadarı ile daha sonra tek cilt olarak basıldı)

yıllar geçmesine rağmen, ana hatları ile hala hafızamda canlı kalan eser.

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar