huzursuz bacak sendromu

kansızlık,romatizma gibi nedenlerden kaynaklanan,geceleri sizi yatakta debelendiren rahatsızlıktır.stresten dolayı da görülür.gece bacağınızı ezmek istersiniz.hatta olmadı kalkıp kendi bacağınızı yumruklarsınız.
devamını gör...
yazın ortasında bile olsa kalkıp elektrikli sobayı yakıp bacak bi güzel kızdırılıp iyice sarıp sarmalanıp ama fazla sıkılmayıp(kan akışını sekteye uğratmayacak şekilde) yatılması tavsiye olunur. melisa çayı ve varsa çikolata sinirleri yatıştırması bakımından iyi gelir hoş gelir.. güzel koku da stresi yatıştırır..

ayrıca sıkmayın kendinizi bu kadar.. bu da geçer.. bol bol 'la ilahe illellah muhammeden resulallah' şeklinde tesbihatta iyi gelebilir..

yani kısaca eğer ağrı depreştiyse uzun upuzun bir gece olacak demektir. *
devamını gör...
geçmese de yaş ilerledikçe bayağı bir azalır.bunun bir hastalık olduğunu, başkalarının da benim yaşadıklarımı yaşadığını öğrendikten sonra daha bir rahatlamıştım.geceyi zehir edebilecek anormal belirtileri, uyku sorunlarından ayırıp uyku ilaçlarına sarılmamak lazım.
devamını gör...
otururken ve yatınca bacaklarda olağandışı bir rahatsızlık hissi ile kendini gösteren genellikle hastalar tarafından tam olarak ifade edilemeyen ancak uyluk, bacak ve ayaklarda, hatta bazı hastalarda kollarda ürperme, kaşınma, ağrıma, ezilme, yanma, karıncalanma olarak ifade edilebilen bazı hastaların ise kas krampı veya uyuşma ile karıştırdığı bir hastalıktır. bacaklardaki huzursuzluk hissi dinlenme zamanlarında ortaya çıkar. hem kadınları hem de erkekleri etkiler, herhangi bir yaşta başlayabilir ve yaşla birlikte şiddeti artar. huzursuz bacak sendromu uyku kalitesini bozar, gündüz uykululuk haline yol açabilir. hastalık hareketsiz kalma ile ortaya çıkar. bir süre uzanıldığında veya oturulduğunda ortaya çıkar. hareket etme ile yakınmalar azalır. bazı hastalar önleyemedikleri bir hareket etme isteğinden bahsederler. bacaklarını gerek yatakta hareket ettirmek gerekse birkaç adım yürümekle yakınmalar azalır. yakınmalar akşamları artar. gündüz saatlerine göre akşamları aynı koşullarda yakınmalar daha yoğun izlenir. uykuda bacak hareketleri sıktır. hastaların önemli bir kısmında uykuda bacak hareketleri sendromu olarak adlandırılan ayrı bir hastalık ile birlikteliği sıktır. yaklaşık hastaların %80'inde bu iki hastalık birlikte gözlenir. huzursuz bacak sendromlu hastaların büyük kısmı yatmakta veya yatakta uyanık kalmakta güçlük çekmektedirler. gündüz yapılan şekerlemelerde de hastalar sıkıntı yaşayabilmektedirler. hastalardaki belirtiler bacaklarda önemsiz hafif yakınmalardan, depresyona yol açan, yaşamdan zevk alamama noktasına kadar giden geniş bir yelpazede kendini gösterebilir. hastalığın şiddeti zaman içinde değişiklikler gösterebildiği gibi bazı zamanlar kaybolup sonra yine ortaya da çıkabilir. huzursuz bacak sendromu her yaşta hatta çocuklukta bile ortaya çıkabilir. çocuklarda büyümeye bağlı ağrılar olarak algılanabilir. hangi yaşta ortaya çıkarsa çıksın zaman içinde ağırlığı genellikle artış gösterir.http://www.doktorsitesi.com...
devamını gör...
bir senedir başıma bela olan anlatamadığım his. "neyin var" diyenlere "anlatamıyorum" derdim hep. doktora gittim "bacağıma bişeyler oluyor" dedim, "tamam, huzursuz bacak sendromu olmuşşun" deyip parkinson ilaçlarını dayadı. o değilde soranlara bu hastalığı nasıl söyleyecem bilmiyorum. birinci dereceden kan ve sıhrã® hısımlarım bile dalga geçiyor.

-huzursuz bacak he puhaha.
devamını gör...
küçüklüğümden beri annemden duyduğum ve yaşla birlikte artan bir sıklıkla kendimde de görüdüğüm hastalığımsı sendrom. tanımlanması zordur, ileri safhalarda yaşayanlarda uyku problemine kadar götürür. anneme bu sebeple gittiği doktor kansızlıktan olabileceğini söyleyip buna göre ilaç vermişti. kansızlıkla gerçekten alakası var, lakin kesin çözümü nedir, bizim için hala bir muamma.

annem küçüklüğümden beri bunu 'kımılamak' diye tanımladığı için, epeyce bir süre, türkçede böyle bir fiilin olduğunu sandım.

-bacaklarım kımılıyor ya.
-nasıl yani?
-işte, hani olur ya, böyle rahatsız ediyor.
-acıyor mu?
-hayır.
-ağrı?
-değil.

falan gibi diyaloglar yaşanagelirken, konuyu bir gün anneme açtım ve öğrendim ki, bu annemin güzide türkçemize kattığı bir fiilmiş. ama lazımmış da zaten bu durumu anlatmak için.
o yüzden kullanılmasını öneriyorum. ailecek severek kullanıyoruz.
(bkz: kımılamak)
devamını gör...
20.
sebebi belli olmayan hastalıklar grubundandır.

genelde ev hanımlarının başına gelen durumdur. ev işlerini bitirdikten sonra, dinlenmek için oturduklarında, bacaklarında oluşan uyuşma, yanma , batma gibi şikayetlerle karekterizedir. ayağa kalkınca, yürüyünce geçmesi tipiktir. genelde demir eksikliği anemisi olanlarda görülür.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar