hz. muaviye

Allah tarafından seçilmişŸ bir vahiy katibi. bir zamanlar halifelik için müslümanlar arasında çıkan iç savaşŸın taraflarından. hz. ali ile mücadele etmişŸtir. lakin sahabedir. aleyhinde pek bir şŸey söylenilmesi hoşŸ bulunmaz, sonucta Allah vahiy katibi olarak seçmişŸ bu zatı.
devamını gör...
bir sahabi olmasına rağmen ısrarla "hz." takısının getirilmemesinden dolayı içten içe bir hicap duyarım bu zât-ı hazrete. hani, kim kim ola ki bir sahabiyi tefe koyacak. preh!
devamını gör...
hz muavıye sahabedendi ve Allah rasulunun sahabelerine müslümanım diyen hiç kimse dil uzatamaz,onlara dil uzatan Allah rasulune uzatmıstır.
devamını gör...
imamı gazaliden alıntıyla aslanların savaşında çakallar hakemlik yapamaz sözünün dinlenilmemesi sonucu hakaret edilen sahabi. hz. ali yi sevmenin yolu hz. muaviye ye hakaret etmekten geçemez. *

edit falan : gladio ya teşekkürler.
devamını gör...
peygamber efendimiz (s.a.v) sahih hadis kitaplarının ifadesi ile, hz. muaviye hakkında hayır dua etmiş ve hz. ömerâ’den bir rivayette hz. muaviye için â“allahâ’ım, onunla (insanlara) hidayetini ulaştır┠diye dua etmiştir.
devamını gör...
iranlı şii bir arkadaşın, kendisini türklerin neden hazret diye andıklarını anlamadığını söylediği sahabe. hatası sabit olarak görülse bile Allah rızası için hareket ettiği düşünülmelidir. arkadaşın hakkında bile hüsnü zan beslemen gerekirken, bir sahabe hakkında sui zan etmek densizliktir. burda hatırlanması faydalı olacak bir hadis:

ümmetimin ihtilafında hayır vardır

edit: yanlış anlaşılmış olabilir düşüncesiyle gelen ekstra izah
devamını gör...
mekke' nin fethinde müslüman olmuş ve islama saltanat' ı bulaştırmış sahabedir.
herkesin içini en iyi Allah bilir. kimin haklı kimin haksız olduğunu o büyük güne bırakmak en doğrusu.

günümüzdeki sorunlar yetmiyormuş gibi tarihteki sorunlarla da uğraşacaksak hele cemel vakası da bu olaya bulaşacak olursa işin içinden hiç çıkılamaz.

edit : imla
devamını gör...
hz. peygamberimizin kızını evlendirecek kadar güvendiği hz. ali'ye, karşı ayaklanan ve onu hutbelerle sövdürten aynı zamanda kendisine bu olaylara rağmen hala laf ettirilmemesini anlayamadığım kişi.
devamını gör...
hz. ali'nin kendini kaybedip peygamberliğe soyunmasının ardından iktidarı ele alan ve islam'ın değerlerini kurtaran güzel insan. islam'ın, hz.muhammed(sav) ın gerçek savunucusu ve kurtarıcısı...
devamını gör...
yüreğimizi yaktılar Allah' da onların yüreğini yaksın. hz. hüseyine düşman gözüyle bakan ashabın en önde gelenlerine de rakip ve düşman gözüyle bakmaya hiç çekinmeyecek kadar gafil. insanın ali bir makamda dahi olsa nasıl esfeli safilinin derinliklerine gömülebileceğinin ispatı. resulullahın rabbisine şikayet ettiği bahtsız kişilik hz. hasan ve hz. hüseyin'in şehid edileceği resulullaha rüyada bildirilince elindeki kan dolu kaseyle rüyada rabbisinin huzuruna çıkıp bu din düşmanlarını şikayet etmişti resulullah. rabbim bizi onun ve onun gibilerin şerrinden muhafaza buyursun inşallah.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar