hz muhammed yerine muhammed peygamber demek

bu şekilde hitap ciddi bir saygısızlık olarak görülür. hatta kafir ilan edenler bile olabilir sizi..oysa ki isa peygamber musa peygamber dendiği zaman kimsenin umrunda olmaz.
devamını gör...
muhammed bile diyebilirsiniz kimse de bisi diyemez. basındaki sıfat değildir peygamberi peygamber yapan.
devamını gör...
saygı ve hürmet gönülde başlar, dile ve tutuma yansır.dile ve tutuma yansımayan saygının kişinin gönlünü bilmediğimiz gerçeğine binaen 'saygı ölçüsü' olarak baz alınmayacak bir ifade..
devamını gör...
hazreti saygı değer demek. istenilirse denilir, istenilirse denilmez. kime ne? şu gereksiz sahte islamcılıktan vazgeçin, kimseyi eleştirmek size kalmadı.
devamını gör...
muhammed peygamber değil de “allah’ın peygamberi” veya “resulullah” ya da “nebiyyullah” denilirse başına ‘hazret’ eklenen hitaptan daha güzeldir. çünkü ‘hazret’ kelimesi farsça kökenli olup efendi anlamındadır ve bu meyanda herkesi içine alabilen genel bir ifadedir. bu kelimenin arapça karşılığı olan ‘seyyid’ kelimesi de ne sahabiler ne de tabiin ve onların etabı arasında kullanılmıştır. hadisler incelenirse sahabelerin de “resulullah” veya “nebiyyullah” dediği görülecektir.
devamını gör...
saygı ifadesidir. zira bir gayrimüslimden veya tatlı su müslümanlarından beklemem.
devamını gör...
yanlış eylemdir.

saygı sıfatla olur. bugün kaymakamın ya da üstünüzün yanına gittiğinizde bile sayın kaymakamım,efendim müdürüm gibi sıfatlar kullanıyoruz dinin emirlerini gönderen şahsa(sav) demek olmuyorsa babanıza da ismiyle hitap etmeniz gerekir. baba demenin anlamı nedir peki?
devamını gör...
din edebtir, islam güzel ahlaktır. ilimden dahi önce edep gelir. ecdad rasulullah'ın* mübarek ismini abdestsiz ağızlarına almazmış. yaratılmışların en üstününden bahsediliyor. ne kadar hürmet edilse kafi gelmez.
şuradaki ya da başka ortamlardaki birkaç zırtonun ne dediğinin de bir önemi yok.
t: yanlıştır. o'nun mübarek ismi anıldıktan sonra salatu selamda bulunmak zaten vaciptir. bu edebten de öte Allahu teala'nın emridir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar